Polska i Świat

Styczeń 26, 2011

Odrarium - III miejsce

Odrarium - III miejsce w konkursie architektonicznym - Robert Zubkowicz z Warszawy
Odrarium - III miejsce w konkursie architektonicznym - Robert Zubkowicz z Warszawy




III nagrodę otrzymała praca, której autorem jest Robert Zubkowicz z Warszawy.


I Nagrodę otrzymała pracownia Creoproject - Projektowanie i Realizacja Inwestycji Architektoniczno-Budowlanych, Bartosz Michał Żmuda z Wrocławia.

II nagroda przyznana została Konsorcjum Firm: „ZARZYCKI”, Pracownia Projektowa Łukasz Zarzycki (Starachowice) oraz Tomasz Lichota Architekt, GAP-Gabinet Projektowy (Wrocław)

Fragment opisu autorskiego

Projekt ma charakter krajobrazowy, a infrastruktura nadziemna została ograniczona do minimum w postaci: zimowiska. Obiekt ten będzie również pełnił funkcje ekspozycyjne w okresie zimy. Zwiedzający będą mogli oglądać zwierzęta przez szyby wystawowe.

Układ projektowanej ekspozycji uwzględnia istniejącą infrastrukturę techniczną i przez co tylko w niewielkim stopniu będzie przenoszona instalacja. Kształt zbiornika pozwala na zachowanie istniejącej roślinności, a w szczególności dębów. Nowe nasadzenie roślinności nawiązują do naturalnego składu gatunkowego jaki występuje w dorzeczu Odry. Głównie są to nasadzenia takie jak: wierzba siwa, wierzba uszata, wierzba wiciowa, wierzba wawrzynowa. W górnym biegu zaprojektowano nasadzenia ze świerka pospolitego. W okolicach starorzecza i w niektórych miejscach środkowego biegu rzeki zaprojektowano roślinność szuwarową.

A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?
A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?
A może łatwiej byłoby Pani nagrać na płytę i mi przesłać, albo wpadłabym do pańśtwa na Narbutta?

Zgodnie z wytycznymi w warunkach konkursowych, dotyczących Odrarium założenie składa się czterech części, z których trzy: teren ujściowy, środkowy bieg rzeki o wolnym nurcie oraz górny bieg są przekryte wspólną wolierą. Pomiędzy poszczególnymi basenami biegną drewniane mostki dla zwiedzających, rozdzielające te ekspozycje. Starorzecze jest przekryte odrębną wolierą i oddzielone od pozostałych basenów ścieżką dydaktyczną przystosowaną dla osób niepełnosprawnych, która łagodnie zagłębia się w teren co umożliwia obserwację życia wodnego poprzez szyby wmontowane w ściany basenów.

Woliery zaprojektowano w konstrukcji drewniano - stalowej. Do wysokości 2m mają ażurowe ścianki w postaci stalowej siatki rozpiętej pomiędzy słupkami. Powyżej tej wysokości nylonowa siatka woliery jest rozpięta na stalowych linkach podczepionych do smukłych masztów wystających z basenów.
Główna idea jaka przyświecała założeniu projektowemu to możliwość zapoznania zwiedzającego z ekosystemem Odry poprzez odbycie dydaktycznej wędrówki od źródła do ujścia rzeki. Całość ekspozycji byłaby uzupełniona o tablice edukacyjne i ciekawostki przyrodnicze. Ostatni basen – teren ujściowy zakończony byłby pionową ścianą - szybą o którą rozbijały by się sztuczne fale (możliwe do obserwacji od drugiej strony) imitujące fale morskie.

Źródło: ZOO Wrocław

Tagi: architektura architektura krajobrazu ZOO Wrocław

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024