Polska i Świat

Marzec 6, 2024

Riken Yamamoto - projekty mieszkaniowe

Osiedle Pangyo | Riken Yamamoto, Pritzker Prize 2024 fot.: Kouichi Satake
Osiedle Pangyo | Riken Yamamoto, Pritzker Prize 2024 fot.: Kouichi Satake

Jedną z rzeczy, których najbardziej potrzebujemy w przyszłości miast, jest stworzenie warunków poprzez architekturę, która zwielokrotni możliwości spotykania się i interakcji między ludźmi. Ostrożnie zacierając granicę między sferą publiczną i prywatną, Yamamoto wnosi pozytywny wkład wykraczający poza założenia, aby umożliwić budowanie się społeczności - wyjaśnia Alejandro Aravena, przewodniczący jury i laureat Nagrody Pritzkera 2016. To uspokajający architekt, który wnosi godność do codziennego życia. Normalność staje się niezwykła. Spokój prowadzi do świetności.

Prezentujemy projekty mieszkaniowe Rikena Yamamoto, laureata Nagrody Pritzkera 2024, które zrealizowane na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Willa Yamakawa (1977, Nagano, Japonia)

Najwcześniejszym dziełem architekta Rikena Yamamoto jest prywatna rezydencja położona w lesie, zaprojektowana tak, aby w pełni przypominała taras na świeżym powietrzu, z którego można korzystać w cieplejszych miesiącach. Nienarzucający się taras płynnie przechodzi w salon i jadalnię, podczas gdy sypialnie i kuchnia znajdują się w małych, rozproszonych pomieszczeniach. Drewniane belki na podłodze i skośny sufit powyżej, biegną równolegle na całej długości tego wąskiego budynku, wprowadzając harmonię i przywołując naturę jego bezpośredniego otoczenia.

Yamakawa Villa, photo courtesy of Tomio Ohashi
Yamakawa Villa, photo courtesy of Tomio Ohashi
Yamakawa Villa, photo courtesy of Tomio Ohashi

Dom Ishii (1978 Kawasaki, Japonia)

Zbudowana dla dwóch artystów rezydencja posiada pawilonowe pomieszczenie z szerokimi schodami, które służą jako scena do organizowania występów. Ściana osłonowa przyciąga naturę i sąsiadów, podczas gdy pomieszczenia mieszkalne pozostają osadzone pod nią, w wyniku czego dom jest zakorzeniony w sferze publicznej, gdzie wszystkie widoczne obszary stanowią sąsiedzką przestrzeń.

Ishii House, photo courtesy of Shinkenchiku Sha
Ishii House, photo courtesy of Shinkenchiku Sha

GAZEBO (1986, Yokohama, Japonia)

GAZEBO to Dom Rikena Yamamoto. Został zaprojektowany tak, by zachęcać do interakcji z sąsiadami na poziomie tarasów i dachów. Ustawa o dostosowaniu gruntów (1954) znacznie poszerzyła główną drogę z 4 do 26 metrów, drastycznie zmieniając środowisko - społecznie, emocjonalnie i architektonicznie. Skupisko małych domów, które niegdyś pielęgnowały społeczność, ustąpiło miejsca cztero- i pięciopiętrowych budynkom wielofunkcyjnym, z handlem na parterze i wynajmowanymi mieszkaniami na najwyższych piętrach. Architekt tworzy progi powyżej, dając przestrzeń do życia sąsiedzkiego, uprawiania ogrodów na poziomie dachów i tarasów.

GAZEBO, photo courtesy of Ryuuji Miyamoto
GAZEBO, photo courtesy of Ryuuji Miyamoto
GAZEBO, photo courtesy of Ryuuji Miyamoto

Osiedle Hotakubo (1991, Kumamoto, Japonia)

Pierwszy społeczny projekt mieszkaniowy Yamamoto obejmuje szesnaście klastrów mieszkaniowych, które dają 110 jednostek mieszkalnych, rozmieszczonych wokół wysadzanego drzewami centralnego placu, do którego można dostać się tylko przechodząc przez rezydencję. Zainspirowany tradycyjnymi japońskimi machiya i greckimi mieszkaniami oikos, które sprzyjały kolektywizmowi wśród sąsiadów, Yamamoto zachęca do przejścia z przestrzeni prywatnej do pół-publicznej, w wyniku czego powstaje próg, który tworzy obszar społeczności lokalnej, przy jednoczesnym poszanowaniu prywatności poszczególnych rodzin. Ograniczenia lokalowe wymuszone przez ustawę o mieszkalnictwie publicznym, skutkują małymi mieszkaniami, więc każde z nich posiada taras wychodzący na plac, powiększając przestrzeń mieszkalną i łącząc mieszkańców ze środowiskiem naturalnym.

Hotakubo Housing, photo courtesy of Tomio Ohashi
Hotakubo Housing, photo courtesy of Tomio Ohashi
Hotakubo Housing, photo courtesy of Tomio Ohashi
Hotakubo Housing, photo courtesy of Tomio Ohashi

 

Ecoms House (2004, Tosu, Japonia)

Ten budynek SOHO (małe biuro w domu) o powierzchni 115 metrów kwadratowych jest prototypem, który prezentuje wydajność aluminium jako materiału budowlanego. Lekkie, trwałe i nadające się do recyklingu aluminiowe panele kratowe przeplatają się z aluminiowymi arkuszami i szkłem, tworząc zewnętrzną powłokę w kratkę, którą można wymieniać i zastępować różnymi mechanizmami, w tym żaluzjami lub projektowanymi oknami, ze szkła lub aluminium, oferując możliwość dostosowania do różnych potrzeb i przystępność cenową. 

Ecoms House, photo courtesy of Shinkenchiku Sha
Ecoms House, photo courtesy of Shinkenchiku Sha

Osiedle Pangyo (2010, Seongnam, Republika Korei)

Kompleks dziewięciu niskich bloków mieszkalnych został zaprojektowany jako przezroczysty bryły na parterze, które katalizują wzajemne powiązania między sąsiadami, zapewniając, że nawet ci mieszkańcy, którzy mieszkają samotnie, nie mieszkają w izolacji. Wspólny taras na drugim piętrze zachęca do interakcji, oferując przestrzenie do spotkań, place zabaw, ogrody i mosty łączące jeden blok mieszkalny z drugim.

Pangyo Housing, photo courtesy of Kouichi Satake
Pangyo Housing, photo courtesy of Kouichi Satake
Pangyo Housing, photo courtesy of Kouichi Satake
Pangyo Housing, photo courtesy of Kouichi Satake

Źródło: Pritzker Prize

Tagi: Riken Yamamoto projekty mieszkaniowe Pritzker Prize 2024 architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

GRANO OD RK PIVOT DOORS
W edycji 2024 model drzwi GRANO od RK Pivot Doors, zdobył Archiproducts Design Awards (ADA)...
Listopad 28, 2024
Czas pełen radości, śmiechu i wspólnie spędzonych chwil - tak w skrócie można opisać Boże Narodz...
Listopad 28, 2024

Konkursy

IARP ogłasza trzecią edycję konkursu na najlepsze prace i publikacje naukowe mające znaczenie dla wykonywania zawodu architekta.
Listopad 25, 2024
W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024