Budynki zrównoważone

Grudzień 31, 2024

„Dom biurowy” z nagrodą PLGBC Green Building Awards 2024

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkursie PLGBC Green Building Awards 2024. Projekt stara się redefiniować dotychczasowe postrzeganie przestrzeni do pracy. Pełna roślinności elewacja budynku płynnie łączy się z sąsiadującym parkiem, tworząc kontynuację miejskiego ogrodu.

Projekt Office House to budynek biurowy, stanowiący pierwszy etap wielofunkcyjnego kompleksu Towarowa 22, realizowanego przez AFI Europe, Echo Investment i Archicom Collection. Nowoczesny, wielkomiejski kwartał na warszawskiej Woli o powierzchni 6,5 hektara, obejmuje przestrzenie biurowe, mieszkania, restauracje, punkty usługowe oraz miejsca dedykowane kulturze i sztuce.

Architekci z pracowni JEMS zaprojektowali również tereny zielone i przestrzeń publiczną. Sercem tego założenia jest Park Słowa – wyjątkowy ogród wkomponowany w pozostałości dawnych zakładów poligraficznych. To właśnie obecność wielopoziomowej zieleni jest kluczowym elementem całego założenia.  Zdeterminowała ona również kształt budynku.

Dom do pracy, nie biurowiec

Na Woli dostęp do terenów zielonych jest ograniczony, a okoliczne biurowce i sieć ruchliwych ulic tworzą tzw. wyspę ciepła. Dlatego architekci z JEMS postanowili stworzyć budynek, który zerwie z tradycyjnym wizerunkiem biurowca. Zaczęli od warstwy semantycznej, czyli słowa.

- Nazwa „biurowiec” kojarzy się z opresyjnymi przestrzeniami, powtarzalnymi boksami, zimnym światłem i fabryką dokumentów. Dziś jednak miejsce pracy to coś więcej – przestrzeń, która sprzyja kreatywności i indywidualnemu podejściu do pracy - tłumaczy odpowiedzialny za projekt architekt Maciej Rydz, partner w pracowni JEMS.

Jak zaznacza, słowo „dom” przywołuje pozytywne emocje: bezpieczeństwo, przytulność miejsca, do którego wraca się z przyjemnością. To właśnie taki klimat chcieli stworzyć projektanci, łącząc w „domu do pracy” nowoczesną architekturę z komfortem użytkowników. Kluczowym elementem projektu jest wellbeing pracowników, dlatego Office House zapewnia stały kontakt z naturą.

Zieleń przenikająca architekturę

Bryła Office House na rzucie w kształcie litery H łączy się z piętrowym pawilonem parkowym, którego ażurowa, częściowo przeszklona konstrukcja przypomina pergolę, otoczoną bujną roślinnością. Ta przestrzeń zaplanowana jest jako strefa rekreacyjna z kawiarnią i restauracją.

- W Office House stworzyliśmy dziedzińce, które pozwalają ogrodowi wnikać do środka i stają się naturalnym przedłużeniem parku. Zależało nam, aby relacja między wnętrzem a zewnętrzem budynku była bardziej rozbudowana niż w konwencjonalnym biurowcu, stąd pomysł „naciągnięcia” zieleni na jego strukturę – mówi Olek Gadomski, architekt w JEMS. Rośliny nie są tu dekoracją, ale integralnym elementem architektury, który łączy ludzi z naturą.

Architekci zaprosili zieleń nie tylko do wewnętrznych dziedzińców, ale także na balkony, loggie i tarasy dachowe, głównie wzdłuż najbardziej nasłonecznionych elewacji. Elementy te zaprojektowali tak, aby latem chroniły wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem, a zimą pozwalały na naturalne doświetlenie całego budynku.

Na krawędziach tarasów i dachach, które są szczególnie narażone na przegrzewanie, umieszczono donice z roślinnością, która jest naturalną osłoną przed słońcem, a wilgotne podłoże pomaga utrzymać stabilną temperaturę. Projektanci zadbali też o mikroklimat w strefach zacienionych, co sprzyja naturalnej wentylacji wnętrz przez otwierane okna.

- Podłużne balkony i tarasy z porowatymi elewacjami ograniczają też silne podmuchy wiatru, które mogłyby tworzyć zawirowania na parterze. Dodatkowo, sekwencje dachów i pergoli nad dziedzińcami wejściowymi od ulicy Wroniej i Parku Słowa eliminują przeciągi, zapewniając komfort przy wejściach - tłumaczy architekt Gadomski.

Zróżnicowane elewacje, tarasy i wielopoziomowy park to jednocześnie miejsca nieformalnych spotkań i eventów, a więc przestrzenie sprzyjające zarówno pracy, jak i relaksowi. To wszystko doceniło jury plebiscytu Green Building Awards 2024, nagradzając w październiku Office House w kategorii Projekt Zrównoważonego Budynku. 

Przyjemne w dotyku ściany

Wnętrza budynku zostały zaprojektowane z myślą o komforcie użytkowników przez cały rok, co czyni je czymś więcej niż tylko funkcjonalną przestrzenią biurową. Wykorzystując rzut budynku na planie litery H, architekci stworzyli zróżnicowane przestrzenie. Dzięki przemyślanej fasadzie zieleń tworzy stałe tło pomieszczeń biurowych.

Wnętrza oferują różne widoki – na tętniące życiem ulice, tarasy czy spokojniejsze zakątki parku – co nadaje im wyjątkowy charakter i tworzy aurę domu. Przyjemne dla zmysłów materiały, takie jak drewno, „satynowy” w strukturze beton czy jasnobeżowe lastryko, budują miłą do pracy atmosferę. Posadzki, w odcieniach ciepłego beżu i bordowej cegły, przywodzą na myśl naturalne materiały.

Dwa oddzielne wejścia na parterze prowadzą do holu, który przypomina zadaszony miejski plac, a otwarta przestrzeń dziedzińca oraz oranżeria tworzą bufor między ulicą a wnętrzem. W strefie wejścia powita gości dwupoziomowe lobby z antresolą, wykończone drewnem, szkłem i zróżnicowanymi w fakturze betonami w formie pofałdowanych okładzin trzonów windowych lub polerowanych prefabrykatów z ciepłego, jasnego lastryka.

Domu Słowa Polskiego

Inspiracją projektu Office House była zarówno sama architektura, jak i historia Domu Słowa Polskiego, który był największym zakładem poligraficznym powojennej Polski. Architekci JEMS wprowadzili motyw koła, który stał się podstawą całej koncepcji. Pergola w wielopoziomowym parku posiada okrągłe otwory, umożliwiające swobodny przepływ światła. - Motyw koła obecny jest także we wnętrzach - widoczny na sufitach i w formie lamp. Na ostatniej kondygnacji taras zadaszony jest ażurową konstrukcją z otworami. Te nakładające się na siebie elementy tworzą intrygującą grę światła i cieni, która zmienia się w zależności od perspektywy – opowiada arch. Maciej Rydz.

Rząd świetlików i wycięcia w dachu bezpośrednio nawiązują do oryginalnej formy Domu Słowa Polskiego. Koło, choć to jedyny ornament tego budynku, pełni tu rolę strukturalnego elementu, a nie tylko dekoracji.

W projekcie udało się również przekształcić oryginalny pomysł na słupy, które w Domu Słowa Polskiego miały formę charakterystycznych „grzybków”. Stały się one inspiracją do zaprojektowania nowych kolumn, a także ich „negatywów”, które pojawiają się w przestrzeni Office House.

Projekt pracowni JEMS pozwala na nowe spojrzenie na zmieniającą się przestrzeń biurową. Ekologiczne rozwiązania są tu wprowadzone w sposób naturalny, harmonijnie łącząc funkcjonalność i pracowniczy wellbeing z dbałością o środowisko.

Karta techniczna projektu

  • Nazwa projektu: Towarowa 22 – etap B. Office House
  • Rok: 2022 – 2025
  • Autorzy projektu: JEMS Architekci
  • Zespół projektowy: Agata Drochlińska, Olek Gadomski, Agnieszka Gajewska, Paweł Gozdyra,               Paweł Majkusiak, Piotr Prokopowicz, Maciej Rydz, Nadia Sajjad, Anna Świderska
  • Branże:
    • Fasady: Hulewicz Consulting
    • Konstrukcje, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne: TEQUM
    • Zieleń: Pracownia Architektury Krajobrazu Marta Tomasiak
  • Inwestor: AFI Europe, Echo Investment

Tagi: dom biurowy jems architektci architektura zrównoważona

Budynki zrównoważone

Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024
Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Dla Ostrawy kluczowe jest kompleksowe rozwiązanie architektoniczne, szczególnie w kontekście integracji stadionu z istniejącą przestrzenią miejską oraz bliskością narodowego zabytku kultury, jakim...
Grudzień 31, 2024
The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024