Dachy i stropodachy

11 Październik 2022

Papa termozgrzewalna

Miasto: Warszawa
Firma: Bricomarche

Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowych

Jeszcze do niedawna jedynym materiałem używanym do pokrycia dachu była papa smarowana lepikiem. Dziś coraz częściej odchodzi się od niej, wybierając rozwiązania bazujące na nowszych i bardziej sprawdzonych technologiach. Nie powinna zatem nikogo dziwić popularność pap termozgrzewalnych, które nie tylko zapewniają większą trwałość i skuteczność, ale również uniwersalność zastosowań.

Dlaczego papa zgrzewalna jest lepsza od zwykłej?

Papy na dach starego typu, której pasy łączono lepikiem, choć jeszcze do niedawna były tak powszechnie wykorzystywane, dziś nie mają zbyt wielu odbiorców. Wszystko z uwagi na stosunkowo niską trwałość. Pod wpływem temperatury i działania zmiennych warunków atmosferycznych traciły posiadane właściwości, nakładając na właścicieli konieczność ponownej aplikacji. Papy termozgrzewalne nie mają takiego obowiązku. Zapewniają trwałe i szczelne połączenia, którym nie straszne wahania temperatur czy wilgoć. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ich wysoka jakość wykonania. Składają się bowiem z dwóch warstw masy asfaltowej, pomiędzy którymi znajduje się osnowa z włókna szklanego, włókniny poliestrowej lub kompozytu. To od niej w głównej mierze zależy trwałość i wytrzymałość papy termozgrzewalnej. Dlatego przy jej zakupie warto zwracać uwagę, aby miała jak największą gramaturę.

Do czego można zastosować papę termozgrzewalną?

Oprócz niekwestionowanej trwałości, termozgrzewalna papa na dach może poszczycić się uniwersalnością wykorzystania. To bowiem popularny materiał stosowany do izolacji fundamentów, ścian piwnicznych i fundamentowych czy tarasów. Doskonale sprawdza się również przy uszczelnianiu dachów czy jako rodzaj pokrycia dachowego. Może być wykorzystywana podczas remontów, jak również przy budowie nowych zadaszeń, zarówno w formie jedno-, jak i wielowarstwowej.

Na co zwracać uwagę kupując termozgrzewalne papy na dach?

Oferta rynkowa pap termozgrzewalnych jest imponująca. W sprzedaży znaleźć można wiele rodzajów, które różnią się nie tylko ceną, ale przede wszystkim parametrami technicznymi. Najważniejszym kryterium podczas jej zakupu powinna być grubość. To od niej w dużej mierze zależy trwałość i wytrzymałość wykonanej hydroizolacji czy pokrycia dachowego. Kolejnym czynnikiem jest także gramatura osnowy. Wskazane jest, aby wynosiła co najmniej 200 g/m2.

Jak układać papę termozgrzewalną?

O ile do montażu tradycyjnej papy na dach używano gorącego lepiku, o tyle w przypadku pap termozgrzewalnych nie jest on potrzebny. Jego miejsce zastępuje palnik, który ogrzewając znajdującą się na spodniej części warstwę bitumu roztapia ją, powodując trwałe złączenie. Poszczególne pasy montuje się, pamiętając o zachowaniu zakładki (między 8 a 15 cm), która pozwoli stworzyć wodoszczelną powierzchnię.

Termozgrzewalne papy na dach są nie tylko wygodne w układaniu, ale przede wszystkim trwałe. Ich wytrzymałość określana jest nawet na kilkadziesiąt lat. I to bez konieczności nanoszenia poprawek czy stosowania jakichkolwiek zabiegów konserwujących. Aby jednak było to możliwe, należy sięgać wyłącznie po wysokiej jakości materiały, charakteryzujące się dużą grubością i gramaturą. Szeroki wybór pap termozgrzewalnych można znaleźć na stronie https://www.bricomarche.pl.

Budynki zrównoważone

Centrum Życia Społecznego w Barcelonie wg. projektu HAZ ARQUITECTURA, zdj.:  José Hevia
Projekt został opracowany przez katalońską pracownię HAZ ARQUITECTURA. Jest to budynek o konstruk...
Czerwiec 20, 2022
 "Magnifica Fabbrica" - 1. miejsce w konkursie na projekt nowego kompleksu opery La Scala w Mediolanie; autorzy - konsorcjum FRPO, Walk i SD Partners
Włosko-hiszpański zespół składający się z trzech firm: FRPO, Walk i pracowni SD Partners wygrał m...
Czerwiec 12, 2022

Materiały budowlane

W obliczu zmiany klimatu i coraz większej degradacji środowiska naturalnego, należy uważnie przy...
Październik 12, 2022
Nowoczesny materiały do wykonywania pokryć dachowychJeszcze do niedawna jedynym materiałem używa...
Październik 11, 2022

Konkursy

Propozycja projektowa powinna optymalnie wykorzystać potencjał i uwarunkowania obszaru opracowania oraz spełniać zarówno oczekiwania lokalnej społeczności, jak i wpisywać się we współczesne trendy...
Listopad 18, 2022
Konkurs architektoniczny na projekt pawilonu Polski na EXPO 2025 w Osace przeprowadzony będzie w tzw. formule flamandzkie. Oznacza to, że nie jest konkursem o charakterze anonimowym, a uczestnicy...
Listopad 17, 2022