budynek starostwa w Ciechanowie

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Zdjęcie przedstawia budynek starostwa w Ciechanowie przy ul. Zakroczymskiej po rozbudowie dokonanej w okresie międzywojennym. Sam budynek zaczęły wznosić władze carskie w 1913 r. na potrzeby wojska. W 1925 r. nadbudowano drugie piętro a cały gmach otrzymał wystrój w stylu narodowym (nawiązującym do polskiego renesansu). Dziś mieści się tu Powiatowa Komenda Policji. (ul. 11-go Pułku Ułanów Legionowych nr 47) Gmach - wraz z całym zespołem zabudowań (budynki towarzyszące, bramy, ogrodzenie) - został wpisany do rejestru zabytków.
Zakroczymska 41/43

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Dom mieszkalny Baranowskich przy ul. 11 Pułku Ułanów Legionowych nr 21/23. Józef Baranowski sprowadził sie do Ciechanowa z Przasnysza ("dorobił się" jako pomocnik rejenta). Obszerny budynek wystawiono w 1925 r. na gruntach wsi Aleksandrówka (projekt: Jerzy Korczak, wykonawstwo: firma budowlana Bolesława Roszko). W 1920 r. stała w tym miejscu radiostacja bolszewicka, której zniszczenie 15 sierpnia (przez wypad 203 pułku ułanów) spowodowało chaos w szeregach Armii Czerwonej i ułatwiło Polakom zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej. Po wybudowaniu kamienicy, zamieszkał tu m.in. Karol Szwanke (bardzo ceniony ciechanowski lekarz). Po wojnie (w latach 1945-56) budynek zajmował urząd bezpieczeństwa, w którym więziono i katowano polskich patriotów - żołnierzy AK i innych organizacji niepodległościowych. Te tragiczne wydarzenia upamiętnia tablica z czarnego granitu. Obecnie kamienica jest siedzibą licznych firm - wpisana do rejestru zabytków (nr 381/95).
Rynek 6 - Ratusz

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Obecny ratusz został wybudowany w roku 1844r. (w północno-zachodnim narożniku Rynku) w stylu neogotyckim wg. projektu Henryka Marconiego (znakomitego włoskiego architekta, żyjącego w latach 1792 - 1863, który w 1822r. przybył do Polski). Fotografia pochodzi z lat 20-tych XX wieku. W tym samym czasie na tyłach ratusza powstał nowy budynek.
Rynek 6 - Ratusz

Ciechanów

Marzec 11, 2010
RATUSZ - Czasy aktualne
Zamek Książąt Mazowieckich

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Najstarsze wzmianki o warowni pochodzą z roku 1429, kiedy to jego architekt – mistrz Niklos przedstawił księciu rachunki budowlane dotyczące prac przy wznoszeniu twierdzy. Niespełna pół wieku później książęca rezydencja uległa poważnym uszkodzeniom, będącym wynikiem pożaru, który w roku 1467 strawił stare miasto. Obiekt szybko odbudowano i podczas prac renowacyjnych znacznie unowocześniono. Nowe wnętrza budziły zachwyt, a przepych i zgromadzone w nich kosztowności świadczyły o zamożności jego bogatych mieszkańców. Po śmierci ostatniego księcia mazowieckiego, Janusza III, został ofiarowany w posagu królowej Bonie, żonie Zygmunta Starego. W XVI wieku zamek zostaje przebudowany na renesansową rezydencję królowej Bony, wtedy właśnie przeżywa czasy swojej świetności. Największych zniszczeń zamek doznał w okresie potopu szwedzkiego. Założenie obronne zbudowane zostało na bagnach, na prawym brzegu rzeki Łydyni. Aby zamek zachował stabilność na tak niepewnym gruncie, w bagnistym podłożu zatopiono masę żwiru i cegieł oraz setki dębowych pni i dopiero wówczas rozpoczęto budowę. Masywna, ceglana twierdza ma kształt regularnego czworoboku (48 na 57 metrów) z dwiema potężnymi basztami (zachodnia, zwana arsenałem i wschodnia, zwana więzienną) od strony rzeki. Usytuowane w południowych narożach zamku wieże osłaniały podejście do bramy. Pierwotnie miały one tę samą wysokość, co mury obwodowe. Dostęp do nich prowadził prosto z chodników straży, znajdujących się po wewnętrznej stronie murów obronnych. W północnej części dziedzińca stał tzw. pałac książęcy. Był to budynek o dwu kondygnacjach, z czterema pomieszczeniami na każdym poziomie. Jego przyziemia zajmowały kuchnia i spiżarnia, natomiast na piętrze mieściły się sale reprezentacyjne. Po odbudowie, będącej wynikiem pożaru, podwyższono mury i wieże oraz dobudowano piętro pałacu, na którym umieszczono sypialnie i kaplicę św. Stanisława. Funkcje gospodarcze przejęły wtedy drewniane budynki, rozlokowane wzdłuż wschodniej i południowej kurtyny murów. Aby uchronić zamek przed podmyciem przez podnoszące się wody gruntowe, o 1,5 metra podwyższono poziom dziedzińca (podobno w tym celu trzeba było nawieźć ponad 2000 wozów z gliną). Najpoważniejszych przeobrażeń budowla doświadczyła w wieku XVI. Zlikwidowano wówczas starą bramę od południa, przebito zaś nową – w południowej części kurtyny zachodniej. Wjazd na dziedziniec poprzedzało przedbramie w formie niewielkiego ryzalitu. Znajdował się tam mechanizm do opuszczania zwodzonego mostu, a na jego piętrze usytuowany był pokoik dla odźwiernego. Po raz kolejny nadbudowano wieże i przystosowano je do broni palnej. W południowej części dziedzińca dostawiono ciąg murowanych budynków; podwyższono też górną kondygnację pałacu, który uzyskał renesansowy wystrój.
Cukrownia

Ciechanów

Marzec 11, 2010
Cukrownia jest jednym z najstarszych kompleksów przemysłowych Ciechanowa. Powstała na gruntach wsi Szczurzyn w latach 1880-1882 (pierwotnie miało w tym miejscu być uzdrowisko - powstała już nawet część budynków...) Było to znaczne przedsięwzięcie urbanistyczne - największe od czasu lokacji z 1400 roku, w zasadzie stworzono nowy organizm, niezależny od miasta. Zdjęcie pochodzi z 1902 r. Niedawno cukrownia zaprzestała produkcji. Obecnie budynki wynajmują różne firmy - m.in. sortownia śmieci.

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024