Architektura zrównoważona

Biurowiec Postępu 14

Budynki zrównoważone

Grudzień 29, 2014
Postępu 14 to nowoczesny, liczący dziesięć kondygnacji, kompleks biznesowy klasy A, mieszczący się w Warszawie. Zarówno projekt, jak i sama budowa inwestycji zostały zaplanowane tak, by spełniały wymogi najpopularniejszego europejskiego świadectwa ekologicznego – BREEAM. Obiekt oceniono na wysokim poziomie „Excellent”.
LAGI 2014 - 2. miejsce w konkursie architektonicznym; autorzy projektu: Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz

Miasta zrównoważone

Listopad 14, 2014
Projekt składa się z dwóch głównych elementów – ogrodu z trawy energetycznej i wieży z paneli wietrznych. Zajłą on 2. miesjce w konkursie Land Art Generator (LAGI), w którym zadaniem było stworzenie projektu ekologicznej, artystycznej instalacji miejskiej, produkującej energię ze źródeł odnawialnych.
Solhuset w Danii - przedszkole energooszczędne i przyjazne ludziom

Budynki zrównoważone

Październik 14, 2014
Wyzwaniem dla współczesnego budownictwa, również użyteczności publicznej, jest zaprojektowanie i realizacja budynku nie tylko energooszczędnego, lecz jednocześnie zdrowego dla ludzi i przyjaznego dla środowiska. Przykładem obiektu, który łączy wszystkie te elementy, jest przedszkole Solhuset (Słoneczny Dom).
"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh

Miasta zrównoważone

Październik 14, 2014
Stolica Danii, Kopenhaga rozpoczęła realizację proekologicznego projektu, mającego zlikwidować emisję dwutlenku węgla. Celem jest osiągnięcie statusu miasta neutralnego pod względem emisji CO2 do roku 2025. W ramach realizacji tego celu zorganizowana została inicjatywa Land Art Generator (LAGI), która polegała na stworzeniu projektu oraz wybudowaniu ekologicznej, artystycznej instalacji miejskiej, która będzie produkowała energię odnawialną.

Zielone innowacje

Wrzesień 16, 2014
Rozmawiając o ochronie środowiska, dbaniu o jakość powietrza, którym oddychamy, czy zagospodarowywaniu szybko mnożących się odpadów, pojawiają się określenia takie jak niska emisja, wysoka emisja i gospodarka niskoemisyjna. Wyjaśnijmy zatem co one oznaczają, jak bardzo są istotne dla nas jako ludzi i w jak dużą rolę mogą odegrać tu architekci.
fot.: nateo

Zielone innowacje

Czerwiec 2, 2014
Przez kilka ostatnich lat, z powodu braku regulacji prawnych pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, które weszło w życie 28.04.2014 roku.

Budynki zrównoważone

Pawilon Studencki Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech laureatem nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe | autorzy projektu: Gustav Düsinga i Max Hacke | fot.: Iwan Baan
Pawilon Studencki na terenie kampusu Uniwersytetu Technicznego w Braunschweigu w Niemczech nagrod...
Listopad 4, 2024
Zdjęcia: Eva Bloem
Herta Mohr w Lejdzie, w Holandii jest wynikiem zrównoważonej renowacji, która szanuje i ulepsza o...
Październik 28, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024