Architektura zrównoważona

Zielone innowacje

Wrzesień 16, 2014
Rozmawiając o ochronie środowiska, dbaniu o jakość powietrza, którym oddychamy, czy zagospodarowywaniu szybko mnożących się odpadów, pojawiają się określenia takie jak niska emisja, wysoka emisja i gospodarka niskoemisyjna. Wyjaśnijmy zatem co one oznaczają, jak bardzo są istotne dla nas jako ludzi i w jak dużą rolę mogą odegrać tu architekci.
fot.: nateo

Zielone innowacje

Czerwiec 2, 2014
Przez kilka ostatnich lat, z powodu braku regulacji prawnych pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, które weszło w życie 28.04.2014 roku.
Ekowioska w Irlandii, fot.: DW

Zielone innowacje

Maj 30, 2014
W centrum Irlandii, przytulona do miasteczka Cloughjordan, z powodzenie rozwija się Ekowioska. Jest to projekt edukacyjny i eksperymentalny, mający na celu powrót człowieka do natury.
"PREFAB" fot.: Saint-Gobain

Budynki zrównoważone

Maj 28, 2014
22 maja 2014, w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna odbyło się uroczyste otwarcie energooszczędnego domu pokazowego, zbudowanego w systemie budownictwa szkieletowego.

Zielone innowacje

Maj 21, 2014
W Polsce udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 r. powinien osiągnąć poziom 15%. W 2012 roku udział ten wynosił 11%. Zaczynając niemal od zera, możemy korzystać z doświadczeń innych krajów. Dla Polski to jednocześnie szansa na stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów energetycznych w Europie. Wiele może zmienić ustawa OZE wchodząca w życie z początkiem 2015 roku, a która ma stać się impulsem dla rozwoju mikroinstalacji.
Dom folkowy, autor projektu: MIDI pracownia architektoniczna

Budynki zrównoważone

Luty 28, 2014
Dom pasywny do dom, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok. W Polsce nowobudowane domy mają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania w granicach 120-150 kWh/m2 na rok, co oznacza, że mieszkając w domu pasywnym jesteśmy w stanie zaoszczędzić 80-90% wydatków na ogrzewanie.

Budynki zrównoważone

fot.: Schran Image
Atelier Apeiron wygrało konkurs na ten projekt kompleksu w 2018 roku. Ich koncepcja przewidywała...
Maj 5, 2025
Office House autorstwa JEMS Architekci zdobył nagrodę w kategorii Zrównoważony Budynek, w konkurs...
Grudzień 31, 2024

Materiały budowlane

Deski podłogowe to materiał, który budzi w nas najlepsze skojarzenia. Przywodzi na myśl letnie p...
Kwiecień 22, 2025
Źródło: pixabay.com
Brodziki prysznicowe to elementy wyposażenia kabin prysznicowych, bez których trudno wyobrazić s...
Kwiecień 22, 2025

Konkursy

Firma VIK-BUD sp. z o.o. ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej budynku biurowego naszej nowej siedziby. Celem konkursu jest wyłonienie najlepszego rozwiązania projektowego, któ...
Maj 15, 2025
This prestigious competition celebrates excellence across a dynamic range of disciplines — architecture, interiors, landscape, product design, fashion, photography, communication, and beyond. Organ...
Maj 14, 2025