Architektura zrównoważona

fot.: nateo

Zielone innowacje

Czerwiec 2, 2014
Przez kilka ostatnich lat, z powodu braku regulacji prawnych pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, które weszło w życie 28.04.2014 roku.
Ekowioska w Irlandii, fot.: DW

Zielone innowacje

Maj 30, 2014
W centrum Irlandii, przytulona do miasteczka Cloughjordan, z powodzenie rozwija się Ekowioska. Jest to projekt edukacyjny i eksperymentalny, mający na celu powrót człowieka do natury.
"PREFAB" fot.: Saint-Gobain

Budynki zrównoważone

Maj 28, 2014
22 maja 2014, w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna odbyło się uroczyste otwarcie energooszczędnego domu pokazowego, zbudowanego w systemie budownictwa szkieletowego.

Zielone innowacje

Maj 21, 2014
W Polsce udział odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym do 2020 r. powinien osiągnąć poziom 15%. W 2012 roku udział ten wynosił 11%. Zaczynając niemal od zera, możemy korzystać z doświadczeń innych krajów. Dla Polski to jednocześnie szansa na stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów energetycznych w Europie. Wiele może zmienić ustawa OZE wchodząca w życie z początkiem 2015 roku, a która ma stać się impulsem dla rozwoju mikroinstalacji.
Dom folkowy, autor projektu: MIDI pracownia architektoniczna

Budynki zrównoważone

Luty 28, 2014
Dom pasywny do dom, którego zapotrzebowanie na energię do ogrzania jest mniejsze niż 15 kWh/m2 na rok. W Polsce nowobudowane domy mają zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania w granicach 120-150 kWh/m2 na rok, co oznacza, że mieszkając w domu pasywnym jesteśmy w stanie zaoszczędzić 80-90% wydatków na ogrzewanie.
Energooszczędny dom wielorodzinny w Krakowie, źródło: Wawel Service

Budynki zrównoważone

Grudzień 20, 2013
Jest to dom, który pozytywnie przeszedł proces weryfikacji NFOŚiGW i spełnia wymogi dla standardu NF40. Dzięki temu nabywcy mieszkań mogą liczyć na 11 tysięcy złotych dopłaty.

Budynki zrównoważone

L'École de l'Étincelle | fot.: Maxime Brouillet
École de l'Étincelle odzwierciedla typowy styl życia miejscowości Saguenay, to jest kulturę silni...
Luty 5, 2024
Osiedle zrównoważone w Bielsku Białej - I nagroda w konkursie SARP | ARCHISTUDIO
W Bielsku-Białej powstanie pierwsze w mieście zrównoważone osiedle wielorodzinne. Konkurs archite...
Styczeń 2, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024