Aktualności

Marzec 10, 2021

Architektura wielofunkcyjna zyskuje na znaczeniu

AP Szczepaniak - projekt mikroapartamentowca Starter III
AP Szczepaniak - projekt mikroapartamentowca Starter III

Szybki rozwój miast oraz świadomość potrzeby ich zagęszczenia skłania architektów do tworzenia nowych rozwiązań. Inwestycje o różnym przeznaczeniu stają się dziś jednym z najbardziej popularnych modeli w sektorze nieruchomości. Deweloperzy i inwestorzy coraz częściej szukają możliwości łączenia ze sobą różnych zastosowań – z myślą o efektywnym wykorzystywaniu przestrzeni. Jak wygląda dziś architektura wielofunkcyjna?

Tworzenie koncepcji budynków wymaga nowych sposobów myślenia, nie tylko o ekologii, lecz również o interakcji jej użytkowników, roli udogodnień oraz o tym, w jaki sposób projektowana jest przestrzeń publiczna i prywatna.

Konieczna jest także obserwacja społeczeństwa i zmian, które w nim zachodzą. To, jak żyjemy, zdecydowanie różni się od trybu życia sprzed dekad. Nieregularne godziny pracy, popularność wolnych zawodów, późniejsze zakładanie rodziny czy nawet samo podejście do spędzania wolnego czasu i chęci częstszego przebywania poza domem sprawia, że zupełnie inaczej korzystamy z miast. Projekty komercyjne i mieszkaniowe, w których ludzie mogą spotykać się celowo lub przypadkowo, budować społeczność poprzez wspólne przestrzenie, z pewnością odniosą sukces.

Ekonomia współdzielenia przestrzeni

Deweloperzy konkurują o pozyskanie najemców i inwestorów, oferując pakiety udogodnień. Budynek wielofunkcyjny nie tylko w sposób zrównoważony wykorzystuje zasoby i cenne metry kwadratowe, ale zapewnia mieszkańcom przestrzeń, która integruje pracę, dom, zakupy, dostęp do komunikacji miejskiej oraz tereny zielone. Taka koncepcja umożliwia architektom elastyczną adaptację zastosowań budynku w miarę zmieniających się czasów.

Współcześni konsumenci wymagają wygody – pragną żyć na osiedlach zapewniających bliskość rozmaitych punktów: kawiarni, restauracji, obiektów fitness oraz sklepów i przedszkoli, nawet kosztem wyższych stawek czynszu za mieszkanie. Inwestycje Mixed-use oferują mieszkańcom i najemcom nowoczesną zabudowę o innowacyjnym charakterze. Łącząc funkcje biurowe, mieszkaniowe i usługowe możemy mieć pewność, że teren jest nieustannie wykorzystywany, a przez to – bezpieczniejszy.

Dzielnica innowacji – nowe oblicze mieszkań

Budynki wielofunkcyjne mają na celu połączenie trzech lub większej ilości zastosowań. Niezależnie od kombinacji, spajają kilka możliwości w jednym budynku. U podstaw każdego projektu jest chęć stworzenia społeczności aktywnej, zaangażowanej, wartościowej i zrównoważonej.

Agnieszka Szczepaniak, dyrektor PR pracowni architektonicznej AP Szczepaniak, zauważa: – Dla architektów nadrzędne jest przekształcenie przestrzeni w cel – musimy wyobrazić sobie nieruchomość w taki sposób, aby miała ona wewnętrzną wartość. Dopiero to, jak ludzie będą korzystać z obiektu, sprawia, że przestrzeń faktycznie zaczyna żyć. Wdrożenie rozwiązań wielofunkcyjnych w projektach maksymalizuje potencjał i wartość nieruchomości. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że kategoria mixed-use coraz częściej pojawia się w konkursach architektonicznych, takich jak na przykład European Property Awards, w którym otrzymaliśmy nagrodę za nasz projekt mikroapartamentowca Starter III.

Rozwój wielofunkcyjnych projektów zyskuje na popularności

Architektura wielofunkcyjna zapewnia wiele korzyści: wygodę, bezpieczeństwo, budowanie społeczności, niższe koszty transportu – a nawet brak konieczności przemieszczania się w celu spełniania różnorodnych potrzeb – i efektywne wykorzystanie przestrzeni. Projekty Mixed-use są przyszłościowym sposobem tworzenia osiedli mieszkaniowych. To również pomysł na rozwiązanie problemu korków samochodowych i rozładowanie ruchu na osiedlowych drogach.

Deweloperzy muszą nauczyć się współpracować z projektantami, aby połączyć inteligentne projekty, które wpływają na odbiór miejsca zamieszkania. Oznacza to, że dzisiejsi architekci muszą być również po części socjologami, którzy obserwują i rozumieją to, jak ludzie wykorzystują przestrzeń.

Tagi: architektura wielofunkcyjna architektura mixed-use

Konkursy

„Jednoetapowy realizacyjny Konkurs na opracowanie koncepcji projektowej Wystawy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na Westerplatte”
Październik 29, 2024
Celem konkursu jest uzyskanie najlepszej pod względem architektonicznym, przestrzennym i funkcjonalno-użytkowym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla przedsięwzięcia pn.: „Centrum Fizjotera...
Październik 28, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024
Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024

Wydarzenia

Trwa rekrutacja do III edycji „Generatora Innowacji. Sieci Wsparcia” – projektu, który poszukuje...
Październik 21, 2024
Tematem tegorocznej edycji festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoc...
Październik 14, 2024