Aktualności

Luty 10, 2025

Pierwszy w Polsce przewodnik po budowie i projektowaniu skateparków

Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Centrum Kontroli Placów Zabaw prezentuje pierwszy w Polsce kompleksowy przewodnik dotyczący budowy i projektowania skateparków. To kluczowe narzędzie dla inwestorów, samorządów oraz architektów, które ułatwi tworzenie nowoczesnych, bezpiecznych i funkcjonalnych obiektów sportowych. Przestrzeganie tych wytycznych zwiększy szanse urzędników na uzyskanie dofinansowania na budowę skateparku.  

Nowy przewodnik „Skateparki — od projektu do utrzymania” zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące standardów budowy skateparków, rekomendowanych materiałów oraz najlepszych praktyk w zakresie projektowania. Publikacja pomoże w eliminacji błędów projektowych oraz dostarczy inwestorom i zarządcom praktycznych porad związanych z budżetem, konserwacją i utrzymaniem obiektów. Stosowanie się do zawartych w przewodniku zaleceń nie tylko ułatwi pozyskanie dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki, ale przede wszystkim pozwoli na realizację skateparków spełniających najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. 

Problemem, który stał się punktem wyjścia do stworzenia przewodnika, jest brak jednolitych standardów i rzetelnej kontroli bezpieczeństwa podczas budowy skateparków. Niedostosowanie projektów do norm może prowadzić do poważnych wypadków, skutkujących urazami, a nawet zagrożeniem życia użytkowników. Konsekwencje te dotykają nie tylko poszkodowanych, ale także wykonawców, inwestorów i zarządców, którzy mogą ponosić odpowiedzialność prawną i finansową. Dodatkowo urzędnicy realizujący inwestycje ze środków publicznych ryzykują zarzuty niewłaściwego gospodarowania funduszami przez społeczność. 

Szacuje się, że ok. 70% obiektów oddawanych do użytku posiada niezgodności z normami, z czego na ok. 15-20% z nich występują niezgodności — mówi Magdalena Berlińska ekspertka ds. bezpieczeństwa placów zabaw oraz Prezes Zarządu CKPZ. - Brak spełnienia norm bezpieczeństwa podczas budowy skateparków i innych obiektów rekreacyjnych, a także brak rzetelnej kontroli odbiorowej, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji.  Część niezgodności z normami może bowiem prowadzić do poważnych urazów, a nawet kalectwa czy śmierci. - podkreśla. 

Normy wyznaczają nam pewne standardy odległości, wysokości i proporcji dla różnych elementów, których musimy się trzymać, aby obiekt był możliwie jak najbardziej bezpieczny — dodają projektanci skateparków z biura Slo Concept. - Najczęstsze błędy projektowe wynikają z braku wiedzy oraz doświadczenia w jeździe na tego typu obiektach. Sama wiedza techniczna nie wystarczy, należy mieć wiedzę wynikającą z praktycznego korzystania z takich obiektów, wtedy taki projekt będzie kompletny pod  kątem bezpieczeństwa i funkcjonalności. Na samych obiektach znajduje się wiele detali, które nie zwrócą uwagi osoby, która nie jeździ po skateparku — dodają eksperci. 

Przewodnik zawiera szczegółowe wytyczne dotyczące budowy nowoczesnych skateparków, w tym konstrukcji, nawierzchni i materiałów. Podpowiada, jak unikać błędów projektowych wpływających na bezpieczeństwo i funkcjonalność obiektu. Zawiera praktyczne porady dla inwestorów i zarządców dotyczące budżetu, konserwacji i utrzymania, a także cenne wskazówki dla architektów i projektantów, pomagając w tworzeniu zgodnych z normami obiektów sportowych.

Lektura poradnika może przede wszystkim podwyższyć świadomość inwestorów, że projektowanie i budowa skateparków nie jest sprawą łatwą i nie należy do niej podchodzić wyłącznie z technicznego punktu widzenia. Równie ważny jest udział w tym procesie czynnych użytkowników skateparków, których doświadczenie ma kluczowe znaczenie przy projektowaniu funkcjonalnego obiektu.  -  zaznacza Magdalena Berlińska  z CKPZ.  

Ważne jest, aby nasze dzieci oraz wszyscy użytkownicy mieli dostęp do bezpiecznych i nowoczesnych miejsc do uprawiania sportów, które dynamicznie rozwijają się w miastach. - podsumowują projektanci z biura Slo Concept. - Przewodnik wyjaśnia, jak powinny wyglądać dobrze zaprojektowane skateparki, zwracając uwagę na aspekty jakości i funkcjonalności. Skatepark to specjalistyczna przestrzeń wymagająca doświadczenia w jeździe i świadomego podejścia projektowego. Sporty ekstremalne, obecnie olimpijskie, podkreślają konieczność projektowania obiektów na najwyższym poziomie, dbając o bezpieczeństwo i rozwój przyszłych pokoleń — zaznaczają eksperci. 

Publikacja jest dostępna do pobrania bezpłatnie na stronie Ministerstwa Sportu (https://www.gov.pl/web/sport/skateparki-nowosc)

Tagi: projektowanie skateparków budowa skateparków

Konkursy

Archstorming launches an international competition to design resilient schools after natural disasters in Nepal.
Luty 10, 2025
Wadowickie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną rozbudowy i przebu...
Styczeń 31, 2025

Wasze projekty

Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025
Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Jest to największy w Polsce kongres biznesowy dotyczący inwestycji mających wpływ na osiągnięcie...
Luty 10, 2025
World Architecture Festival (WAF) will take place in Miami from 12 - 14 November 2025. For the fi...
Styczeń 27, 2025