Aktualności

Kwiecień 3, 2012

Technika wyplotu – powrót zaiteresowania tradycyjnym rzemiosłem

BOSO plotkarka
BOSO plotkarka

Sofa, lampa, fasada budynku - zaskakującym łącznikiem tych trzech różnych dyscyplin jest tym razem technika wyplotu.

Projektanci potrafią wykorzystać wyplatanie nie tylko w przedmiotach przeznaczonych do wnętrz. Powstają fasady, a nawet całe budynki, jak kultowy już Pawilon Polski na targach Expo w 2005 roku, czy niezwykłe Children Center na wybrzeżach Tajlandii, w którym każdy element jest wypleciony z gałązek bambusa.

Zobacz więcej: Co ty pleciesz? - wystawa w Pokazuje spektrum projektów z zakresu designu oraz architektury polskich oraz zagranicznych projektantów, którzy sięgają po technikę wyplotu.

Architecture Children Center w Tajlandii

Jakie materiały

Często do wyplotu służą naturalne materiały, takie jak wiklina, rattan, słoma. Szczególnie w Polsce wiklina oraz lekkie konstrukcje z wyplotem mają bogate wzornicze tradycje, głównie dzięki takim zasłużonym projektantom jak Jan Kurzątkowski czy Władysław Wołkowski.

Obecny trend sięgania do dawnych, tradycyjnych technik dodaje do repertuaru nowe materiały: lampy wyplecione z papieru czy sznurków (M. Godawa, A. Wołowska), krzesła ze splecionych pasów materiału (Fawory) a także metalowe fasady budynków, w których słychać dalekie echo „plecionek” w postaci przeplatanych pasów stali czy żelaza, nadających budynkom niezwykłej lekkości. Ażurowa fasada szpitala w Londynie (Heatherwick Studio), czy Stadion w Katarze (Albert Speer & Partner) sprawiają wrażenie delikatnych plecionek.

Wśród polskich projektantów do techniki wyplotu sięgnęły między innymi pracownie: Aze design, Knockoutdesign, Oli Mireckiej.

AWATEEF - Knockoutdesign

 

Przegląd projektów na wystawie w Stalowej Woli udziela odpowiedzi nie tylko na pytanie, co się obecnie „plecie”, ale także: z czego. Okazuje się, że technika wyplatania nie jest zarezerwowana tylko dla niewielkich przedmiotów, ani tradycyjnych materiałów takich jak wiklina czy rattan. Jej wniknięcie do współczesnego projektowania ma niezwykle ciekawe oblicze i jest połączeniem możliwości technologicznych oraz powrotu zainteresowania tym tradycyjnym rzemiosłem. – mówi Beata Nowak z Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

Tagi: technika wyplotu design architektura meble wzornictwo

Komentarze

stadion narodowy to badziew

Dodano: Czwartek, 19 Kwiecień 2012, 11:46, Autor: gosc

ok,

zgadzam się ze stadion narodowy może zniechęcic do tego motywu, ale są realizacje które na prawde napawaja optymizmem

wiklina

Dodano: Czwartek, 19 Kwiecień 2012, 09:08, Autor: młody architekt

Stadion Narodowy trochę wyczerpał motyw wiliny, ja na wikline spoglądam z lekkim obrzydzeniem.

Rudnik Stolicą Wikliniarstwa

Dodano: Wtorek, 17 Kwiecień 2012, 15:36, Autor: stalowianin

Chcę tylko dodać że "Wiklinową Stolicą Polski" jest Rudnik nad Sanem, który leży na północ od Stalowej Woli, to w tym rejonie i w okolicach jest najwięcej firm zajmujących się wyplotem, skupem koszy z okolicznych wiosek... itd. Warto odwiedzić Rudnik podczas tak zwanych "Dni Rudnika" czyli imprezy masowej "Wiklina 2012". Pozdrawiam

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025

Wasze projekty

Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025
Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Rozproszenie – tak brzmi hasło tegorocznej edycji festiwalu GDD.
Kwiecień 28, 2025
A multi-residency programme exploring forgotten industrial heritage sites in Romania as places fo...
Kwiecień 7, 2025