Konkursy architektoniczne

Listopad 23, 2012

Gdzie jest Muzeum Niepodległości ?!

Data końca rejestracji: 12/12/2012
Termin składania prac: 12/12/2012
Data zakończenia: 15/12/2012
Miasto: Warszawa
Kraj: Polska

Tematem konkursu jest ukształtowanie otoczenia siedziby Muzeum Niepodległości w Warszawie zmierzające do wydobycia walorów przestrzeni miejskiej poprzez powiązanie pałacu z jego najbliższą okolicą.

CEL

Celem konkursu jest wywołanie dyskusji dotyczącej jakości przestrzeni miejskiej otoczenia Muzeum Niepodległości w Warszawie w oparciu o obecne istniejące uwarunkowania funkcjonalne, kompozycyjne i wizerunkowe tego fragmentu miasta. Spodziewamy się innowacyjnych propozycji, które przyniosą rozwiązanie obecnej, daleko niezadowalającej sytuacji pałacu Przebendowskich, siedziby muzeum, wykorzystujące jego usytuowanie względem szlaków komunikacyjnych do stworzenia silniejszej integracji wizualnej i informacyjnej z miastem.

UCZESTNICY KONKURSU

Konkurs skierowany jest przede wszystkim do studentów oraz absolwentów wydziałów architektonicznych wyższych uczelni, a profesjonalna wiedza i umiejętności nabywane w toku studiów powinny zapewnić właściwe opracowanie podanych niżej problemów. Podczas przyjmowania prac nie będą wymagane jednak żadne zaświadczenia.

PROBLEMY

Projekt powinien uwzględniać duże możliwości powiązania pałacu z otaczającą go przestrzenią oraz związane z nią problemy, np.:
1. Bezpośrednie sąsiedztwo szlaku pieszo-spacerowego pomiędzy Ogrodem Saskim a parkiem Krasińskich.
2. Bliskość szlaku turystycznego pomiędzy placem Bankowym a Starym Miastem.
3. Problem dostępności do pałacu dla pieszych.
4. Walor unikalności architektury pałacu.
5. Problem widoczności pałacu z przystanków komunikacji miejskiej w al. Solidarności przy placu Bankowym.
6. Problem widoczności pałacu w perspektywie al. Solidarności od strony Woli.
7. Problem widoczności pałacu z tarasu przy ul. Miodowej nad zachodnim wylotem tunelu al. Solidarności
8. Problem widoczności pałacu z poziomu jezdni al. Solidarności od strony wschodniej.
9. Problematyczne usytuowanie pałacu na środku na arterii komunikacyjnej samochodowej, tramwajowej i autobusowej, jednocześnie wzmacniające jego ekspozycję.
Projekt może wykorzystać także inne, bardziej wyrafinowane możliwości powiązania pałacu z otoczeniem.

SPOSÓB PODANIA PRAC KONKURSOWYCH

Czytelny dla nieprofesjonalistów, osób mniej zorientowanych w problemach architektury.

FORMA ODDANIA

Wydruki A3 wraz z płytą CD za nagranymi plikami w formacie JPG lub TIFF.
Prosimy o przygotowanie minimum dwóch plansz:
1. koncepcji na planie, w skali odpowiedniej do zakresu rozwiązania
2. wizualizacji

Prace należy składać osobiście w Muzeum Niepodległości w Warszawie do dnia 12 grudnia 2012 r. do godz. 17.00 w Dziale Historii MN lub w Dziale Edukacji i Promocji (w godzinach pracy muzeum). Prace zgłoszone po tym terminie nie zostaną przyjęte.
Praca powinna być opatrzona kodem-hasłem. Praca nie może być podpisana, ani oznaczona w sposób umożliwiający identyfikację autora bez rozwiązania kodu-hasła. Wraz z pracą należy złożyć zamkniętą kopertę z tym samym kodem-hasłem na wierzchu koperty oraz rozwiązanie kodu-hasła wewnątrz. Rozwiązanie powinno zawierać dane: imię, nazwisko, kontakt telefoniczny i mailowy do autora pracy.
Dla prac nagrodzonych: obowiązek doniesienia plansz w formacie 100x70 po ogłoszeniu przyznania nagród, a przed odbiorem nagrody. Plansze zostaną wystawione na ekspozycji czasowej w hallu Muzeum Niepodległości w Warszawie.

NAGRODY

Jury powołane przez dyrektora Muzeum Niepodległości w Warszawie spośród przyjętych prac przyzna nagrody:

  • I nagrodę pieniężną w wysokości 1000 PLN
  • II nagrodę pieniężną w wysokości 500 PLN
  • III nagrodę pieniężną w wysokości 250 PLN

Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie możliwość innego podziału nagród w ramach puli.
Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15 grudnia 2012 r. podczas uroczystego finiszu wystawy „Architektura Polski niepodległej. Idea w przestrzeni miasta wczoraj i dziś.”

JURY

1. dr hab. inż. Anna Dybczyńska-Bułyszko, architekt, wykładowczyni na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej, autorka publikacji naukowych z dziedziny architektury i urbanistyki Warszawy XX w.
2. Jarosław Zieliński, historyk architektury i varsavianista, autor publikacji o Warszawie (m.in. serii "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy"), szef Działu Historycznego w Redakcji WMI "Stolica", laureat nagród za działalność upowszechniającą wiedzę o Warszawie
3. Aleksandra Stępień, historyk sztuki, Prezes Stowarzyszenia "Miasto Moje A w Nim" zajmującego się upowszechnianiem dyskusji o jakości przestrzeni publicznej miast, jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki okresu odbudowy Warszawy w pierwszym dziesięcioleciu po II wojnie światowej.
4. Krzysztof Mordyński, historyk, kurator prowadzący projekt "Architektura Polski niepodległej", autor prac naukowych i popularnonaukowych dotyczących architektury i urbanistyki Warszawy, ze szczególnym uwzględnieniem okresu socrealizmu.

Źródło: http://muzeumniepodleglosci.art.pl/konkurs_urbanistyczny.php

Dodano: 23/11/2012

Konkursy

fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025
Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim we współpracy z A2P2 architecture & planning ogłosiło konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji...
Kwiecień 26, 2025

Wasze projekty

Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025
Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

Rozproszenie – tak brzmi hasło tegorocznej edycji festiwalu GDD.
Kwiecień 28, 2025
A multi-residency programme exploring forgotten industrial heritage sites in Romania as places fo...
Kwiecień 7, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×