Konkursy architektoniczne

Lipiec 15, 2013

Wyspa Spichrzów w Elblągu

Termin składania prac: 14/10/2013
Data zakończenia: 05/11/2013
Miasto: Elbląg
Kraj: Polska

Przedmiotem konkursu jest opracowanie koncepcji urbanistycznej zagospodarowania Wyspy Spichrzów w Elblągu.

Wyspa Spichrzów zlokalizowana jest w obszarze węzłowym dla rozwoju miasta Elbląga, kształtowania jego tożsamości i krajobrazu. Gmina Miasto Elbląg planuje przywrócić wyspie utracony ład przestrzenny oraz scalić ją z poddawanym retrowersji obszarem Starego Miasta.
Nabrzeża wschodnie i zachodnie rzeki Elbląg postrzegane są jako zapomniana przestrzeń publiczna, a miasto jako ”odwrócone od rzeki”. Przestrzeń Wyspy Spichrzów wymaga rewitalizacji oraz szeroko pojętego przystosowania do współczesnych potrzeb, co poprzez atrakcyjne zagospodarowanie Wyspy Spichrzów, zachęciłoby mieszkańców i turystów do spędzania czasu i rekreacji na Starym Mieście i wyspie.

Celem konkursu jest przeprowadzenie możliwie szerokiej konfrontacji pomysłów dotyczących wizji zagospodarowania Wyspy Spichrzów i wyłonienie najlepszego rozwiązania programowego i przestrzennego, które pozwoli wykreować współczesną, atrakcyjną przestrzeń miejską. Przestrzeń ta powinna wypromować i wzmocnić rolę Elbląga w rejonie.

Najwłaściwsze i zarazem realne rozwiązanie zagospodarowania Wyspy Spichrzów posłuży do sformułowania ustaleń zawartych w procedowanej przez Departament Urbanistyki i Architektury zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspy Spichrzów w Elblągu.

TERMINARZ KONKURSU

  • Ostateczny termin nadsyłania pytań do Regulaminu konkursu: 10 dni od daty ogłoszenia konkursu na adres e-mail sekretarza konkursu: sekretarz-konkurs@umelblag.pl
  • Termin udzielania odpowiedzi na zadane pytania: 15 dni od daty ogłoszenia konkursu (drogą elektroniczną i na stronie www.planowanie.umelblag.pl)
  • Termin składania prac konkursowych: od 19 sierpnia do 14 października 2013 roku w godz. od 9:00 do 15:00
  • Rozstrzygnięcie konkursu: 05 listopada 2013
  • Ogłoszenie wyników, publiczna identyfikacja prac konkursowych i dyskusja pokonkursowa: 08 listopada 2013
  • Wystawa pokonkursowa: 08 – 18 listopada 2013

Szczegóły: http://www.planowanie.umelblag.pl/?q=konkurs

 

Rys historyczny

„Elbląska Wyspa Spichrzów to teren położony na zachód od Starego Miasta, za rzeką Elbląg. W połowie XIII wieku było to miejsce wyznaczone na składowanie towarów. W 1928 roku powstało tam wzdłuż traktu równoległego do rzeki osiedle ogrodników. Wraz z rozwojem Elbląga jako ośrodka handlu i transportu morskiego Wyspa Spichrzów przekształcała się stopniowo w dzielnicę portową. Od początku XIV wieku powstawały tam liczne spichrze, skupione głównie wzdłuż nadbrzeża i przy moście Kogi. Na północ od Wyspy Spichrzów rozciągały się tereny składowe, zwane la stadiami. Dopiero w 1626 roku w trakcie prac nad fortyfikacjami miejskimi teren ten faktycznie uczyniono wyspą, otaczając go fosą połączoną z rzeką Elbląg w formie trzyramiennej półgwiazdy. Jednocześnie wyspę otoczono półpierścieniem trzech bastionów. W zachodniej części fortyfikacji Wyspy Spichrzów wzniesiono Bramę Środkową (Mitteltor 1643r.), do której dostępu broniły dwa bastiony. Przez bramę tę wiódł trakt do Gdańska, dlatego prawdopodobnie nazwę tej bramy zmieniono w 1773 roku na Bramę Gdańską.
Pomyślny rozwój gospodarczy miasta w XIV wieku odzwierciedlił się między innymi w rozbudowie zaplecza magazynowego, usytuowanego właśnie na Wyspie Spichrzów. Od XVIII wieku Wyspa Spichrzów ulegała kolejnym przeobrażeniom. Usunięto wówczas wszystkie domy mieszkalne i związane z nimi zabudowania gospodarcze oraz różnego rodzaju warsztaty. Na „oczyszczonych” terenach budowano kolejne spichrze, nadając im różne fantazyjne nazwy, między innymi takie, jak: Lew, Merkury, Dąb, Neptun, Herkules, Wiewiórka. Większość spichlerzy charakteryzowała się zbliżoną formą architektoniczną. Miały one zwartą bryłę, strome, wysokie dachy z trójkątnymi szczytami. Wznoszone głównie w konstrukcji ryglowej, z oknami o drobnych szachownicowych podziałach. Były to przeważnie obiekty kilkukondygnacyjne, przeznaczone na magazynowanie zboża luzem lub w workach. Magazyny, przeznaczone na składowanie innych towarów niż zboże, usytuowane były na północnym krańcu ulicy Wybrzeżnej. W wyniku zniszczeń II wojny świtowej nie zachował się ani jeden spichlerz. Ze starej zabudowy pozostał przy ulicy Warszawskiej kościół parafii polsko – katolickiej p.w. Dobrego Pasterza z początku XX wieku, niegdyś świątynia menonicka.” Obecnie na terenie wyspy znajduje się fragmentami zabudowa mieszkaniowa o charakterze pierzejowym, biura MPO, szkoła podstawowa, przedszkole, Unijna Szkoła Europejska, Młodzieżowy Dom Kultury, Centrum Współpracy Transgranicznej.

Szczegóły: http://www.planowanie.umelblag.pl/?q=konkurs

Dodano: 15/07/2013

Konkursy

The competition is anonymous, multidisciplinary and internationally open to all university students, particularly in the fields of design, architecture and landscape architecture. This competition...
Maj 12, 2025
fot. Michał Łuczak
Do udziału w nim zachęcamy grupy działające w polu architektury wnętrz w konsorcjum z osobami artystycznymi. Jeśli wasz zespół specjalizuje się w architekturze wnętrz, zaproście do współpracy artys...
Kwiecień 28, 2025

Wasze projekty

Saneccy Architektura x Krajobraz, fot. Rafał Barnaś
Podstawowym wyzwaniem projektowym było zlokalizowanie dużej sceny pozwalającej na organizację wyd...
Marzec 25, 2025
Koncepcja multifunkcyjnego kompleksu, obejmującego 5 budynków wielorodzinnych o zróżnicowanej wys...
Luty 3, 2025

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Wydarzenia

The 19th International Architecture Exhibition, titled Intelligens. Natural. Artificial. Collecti...
Maj 12, 2025
Rozproszenie – tak brzmi hasło tegorocznej edycji festiwalu GDD.
Kwiecień 28, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×