Wydarzenia architektoniczne Luty 11, 2008

ArchFilmFest

Typ: Inne
Data od: 27/02/2008
Data do: 03/04/2008

 

27, 28, 29.02 - Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, ul. Jaskółcza 1 GDAŃSK

 

06, 07, 08.03 - Galeria Arsenał, Pałac Branickich, ul. Adama Mickiewicza 2 BIAŁYSTOK

 

13,14,15.03 - Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Spichlerz ul. Piastowska 13 OLSZTYN

 

1, 2, 3.04 - Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN, ul. Grodzka 21

 

Bydgoszcz 8,9,10 maja, Instytut Architektury i Urbanistyki WSG, ul. Garbary 2 LUBLIN

 

Program - wiosna 2008

 

Dzień pierwszy
Temat wiodący: Star system - koniec czy kontynuacja.

 

Film: Building the Gherkin (Norman Foster) 89 minut. Temat dotyczy architektury rozumianej w sposób rynkowy jako zaspokajanie potrzeb klienta.
To dominujący dzisiaj na rynku pogląd rozumiejący architekta jako wykonawcę pewnego typu usług i sprzedającego tego typu usługi na rynku.
Symbolem takiego sposobu myślenia o architekturze są międzynarodowe gwiazdy architektury komercyjnej, które swój status wykorzystują także do zdobywania zleceń flirtując mniej lub bardziej subtelnie z mediami. Ten flirt przekłada się także często na bardzo spektakularne realizacje, których jednym z celów jest uzyskanie publicity oraz tworzenie tzw. ikoniczności. Ma to także bardzo duże znaczenie dla samej architektury. Takie promowanie nazwiska gwiazdy jest także w niezgodzie z podstawowym duchem architektury, jakim jest praca zespołowa.

 

To dyskusja o blaskach i cieniach gwiazdorstwa oraz o architekturze rozumianej komercyjnie. Film Budowanie ogórka jest poświęcony kulisom budowy słynnego biurowca firmy Swiss Re w centrum Londynu. Film został zrealizowany w charakterystycznym dla brytyjskich dokumentów stylu - ludzie i ich praca od kuchni. Główną postacią filmu jest brytyjski architekt Norman Foster - ikona współczesnej architektury komercyjnej. Projekcja będzie pretekstem do dyskusji na temat wpływu logiki mediów na architekturę, feudalnej strukturze wielkich biur architektonicznych, komercyjnym wymiarze architektury współczesnej i budowaniu współczesnych ikon architektonicznych. Dyskusja

 

Dzień drugi
Temat wiodący: Modernizm - trudne dziedzictwo.

 

Filmy: City of Dreams - 50 minut. A diary of an eccentric architect - Philip Johnson - 50 minut. Architektura inspirowana ideologią i kwestia utopijnych programów architektonicznych.Rozdźwięk pomiędzy modernizmem rozumianym jako program estetyczny, a modernizmem jako programem społecznym. Poza tym w filmach:o sposobach projektowania top - down jako dziedzictwa racjonalizmu, polskim problemie "wielkiej płyty" oraz o neomodernizmie jako programie estetycznym, nowych metodologiach urbanistycznych jak projektowanie procesowe czy partycypacja społeczna.

 

Film Miasto marzeń mówi o słynnym, afrykańskim mieście Asmara wybudowanym w latach 1935 - 1941 roku ubiegłego wieku na terenie Erytrei przez włoskich kolonizatorów. Asmara jest jedynym zespołem urbanistycznym na świecie, który został konsekwentnie zbudowany w stylu Art Deco, Novocento i modernizmu. Z tego powodu Asmara nazywana jest też Frozen City.

 

Film Dziennik ekscentrycznego architekta opowiada o Philipie Johnsonie - architekcie, który z jednej strony zaszczepił ruch modernistyczny na terenie Stanów Zjednoczonych, a z drugiej stworzył krytykowany styl międzynarodowy. Opowiada o człowieku, który z jednej strony był chodzącą historią architektury światowej, a z drugiej egocentrykiem dla którego architektura była przede wszystkim odskocznią do kariery. Film przedstawia także ideowe podstawy odejścia od modernizmu oraz motywy kierujące twórcami architektury rzeźbiarskiej. Dyskusja.

 

Dzień trzeci
Temat wiodący: Sztuka i architektura

 

Film: My Architect: A Son's Journey - Louis Kahn - 115 minut Architektura rozumiana jako wypowiedź artystyczna dokonywana w przestrzeni.
Przestrzeń jako medium i ograniczenia - komercyjne, prawne, społeczne i polityczne. Czy w Polsce progresywna architektura jest źle widziana... Film Mój architekt: podróż syna został wyprodukowany i wyreżyserowany przez syna słynnego, amerykańskiego architekta Louisa Kahna. Mówi o losie architekta, który chciał być artystą, a jednocześnie musiał zmagać się z trudną materią realizacji swoich koncepcji projektowych. Film pokazuje go jako człowieku całkowicie pochłoniętego realizacją swoich wizji oraz uwikłanego w skomplikowane decyzje życiowe.

 



Dodano: 11/02/2008, Zmodyfikowano: 11/02/2008

Konkursy

The Prize, the only one of its kind in Europe, promotes debate abouturban responses to challenges such as climate emergency, the increase in inequalities and the impact of technological transformat...
Marzec 22, 2024
New Humanitarian Competition.
Marzec 18, 2024

Wasze projekty

logo Pladay, drewniane schody
To projekt kompleksowy wykonany przez Tengo Design. Celem było zaprojektowanie biura dla firmy z...
Marzec 26, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Wydarzenia

Festival des Architectures Vives 2024 odbędzie się w dniach 11-16 czerwca 2024 r. w Montpellier w...
Marzec 22, 2024
Podczas Kongresu będą omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do europejskiej strateg...
Luty 5, 2024