Wydarzenia architektoniczne Czerwiec 14, 2010

ARCHIGADANINA #1: GADANIE O ARCHIGADANIU

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 15/06/2010
Data do: 15/06/2010
Miasto: Warszawa

Klubokawiarnia Warszawa Powiśle, ul. Kruczkowskiego 3
Wtorek 15 czerwca, 18.30
W Złym, Tyrmand pisze:
„W latach pięćdziesiątych w Warszawie niemal wszyscy znali się choć trochę na architekturze, tak jak w swoim czasie na Alasce wszyscy znali się na poszukiwaniu złota. Architektura stanowiła główne zainteresowanie niemal wszystkich w tym mieście.”
Chyba nadal tak jest. Stawiamy pierwszą tezę:
1. Warszawiacy nadal BARDZO interesują się swoim miastem.
Stawiamy drugą tezę:
2. W przeciwieństwie do lat pięćdziesiątych, teraz przede wszystkim o mieście GADAMY, ewentualnie również piszemy i czytamy.
W słowach Marty Zielińskiej, Warszawa, „pozbawiona wystarczająco solidnej i niezmiennej podstawy materialnej – szuka schronienia w bytach idealnych, czyli w słowach i literach.”
Obezwładniające jest natężenie aktywnie działających w tej chwili lub w bardzo niedalekiej przeszłości/przyszłości cyklów spotkań, wystaw, projektów arstystycznych, kół naukowych, organizacji pozarządowych, instytutów badawczych lub nawet programów studiów poświęconych architekturze, przestrzeni publicznej, sztuce w przestrzeni, wzornictwie w mieście, lub historii miasta. Do tego można utonąć pod kilogramami książek, artykułów, blogów, audycji i filmów poświęconych Warszawie.
Zaprosiliśmy organizatorów i uczestników warszawskich archigadanin, żeby pogadali o tym, dlaczego Warszawiacy tak dużo gadają o architekturze. Zapytaliśmy organizatorów dlaczego organizują spotkania o architekturze Warszawy, prelengentów dlaczego się na nich wypowiadają, uczestników dlaczego na nie chodzą, a autorów – po co o Warszawie piszą.
15 czerwca, od 18.30 do 19.30 zapowiadamy 11 energicznych wystąpień czołowych warszawskich archigadaczy. Po 19.30 odbędzie się bujna godzinna dyskusja z udziałem publiczności. Archigadanina zakończy się demokratycznie. Publicznośc zostanie zaproszona do głosowania na dwa tematy:
1. Który warszawski temat archigadania jest najciekawszy?
2. Czy gadanie o Warszawie sprzyja rozwojowi architektonicznemu miasta?
Spotkanie odbędzie się na skwerku pod dachem odnowionego modernistycznego pawilonu dworca Warszawa Powiśle.
Udział potwierdzili:
MARCEL ANDINO VELEZ
(członek zespołu Muzeum Sztuki Nowoczesnej, organizuje oraz czuwa nad przebiegiem niezliczonej ilości warszawskich archigadanin, antropolog kultury i entuzjasta architektury)
KAROL KOBOS
(dziennikarz TVN Warszawa, blog roody102.pl, doświadczony warszawski archigadacz oraz znawca blogosfery architektonicznej, socjolog)
JOANNA KUSIAK
(współzałożycielka Stowarzyszenie Duopolis, socjolożka miasta, doktorantka UW, członek redakcji Kultury Liberalnej)
MARTA LEŚNIAKOWSKA
(Instytut Sztuki PAN, autor serii katalogów "Architektura w Warszawie" oraz wielu tekstów dotyczących architektury stolicy)
MAGDA MOSIEWICZ
(Zieloni 2004, organizatorka Departamentu Propozycji w ramach festiwalu „Warszawa w Budowie” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej ,)
STEFAN MUTHESIUS
(Profesor historii sztuki, pisze tekst o wiadukcie mostu Poniatowskiego, autor książki: „Polska: Art, Architecture and Design”)
GRZEGORZ PIĄTEK
(architekt, krytyk architektury, kurator zwycięskiego polskiego pawilonu na weneckim Biennale Architektury 2008, prowadzi spotkania o architekturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
BOGNA ŚWIĄTKOWSKA
(szefowa Fundacji Bęc Zmiana, dziennikarka, organizatorka ogromnej ilości archigadanin oraz inicjatyw związanych z przestrzenią miejską)
JAROSŁAW TRYBUŚ
(historyk architektury, kurator zwycięskiego pawilonu na weneckim Biennale Architektury 2008, prowadzi wykłady o architekturze w Muzeum Powstania Warszawskiego i Domu Spotkań z Historią)
PATRYK D. ZAREMBA
(Forum Rozwoju Warszawy, weteran paneli wielu archigadanin)
JAROSŁAW ZIELIŃSKI
(varsavianista, członek redakcji tygodniku "Stolica", autor książki „Realizm Socjalistyczny w Warszawie. Urbanistyka i Architektura”)
Prowadzić będą
MACIEJ CZEREDYS
(architekt, w 2007 p.o. wojewódzkiego konserwatora zabytów, jego decyzją PKiN został wpisany do rejestru zabytków, uczestnik wielu archigadanin)
MICHAŁ MURAWSKI
(antropolog z Cambridge, pisze doktorat o relacjach między PKiNem a Warszawą, prowadzi blog palacologia.blogspot.com)


Dodano: 14/06/2010

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Wasze projekty

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024
Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024

Wydarzenia

World of BUILD Expo to jedno z najważniejszych wydarzeń branży budowlanej w Europie Środkowo-Wsch...
Grudzień 17, 2024
To premierowe wydarzenie, które zgromadzi czołowych producentów i dystrybutorów z branży wykończe...
Listopad 25, 2024