Wydarzenia architektoniczne Marzec 31, 2022

Cykl ”Architektura i wino” I: Winnice Campo Viejo i Ysios

Winnica Ysios, proj. Santiago Calatrava
Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 19/05/2022
Data do: 19/05/2022
Miasto: Kraków

Instytut Cervantesa oraz Winiarnia Restauracja Klimaty Południa zapraszają na serię spotkań „Architektura i wino”, którą zainauguruje prezentacja dwóch hiszpańskich winnic z regionu La Rioja: Campo Viejo oraz Ysios, a także degustacja pochodzących z nich win.

„Architektura i wino” to program stworzony w 2016 roku przez hiszpańskiego architekta Diego Llorente oraz Instytut Cervantesa, w ramach którego omawiane są najciekawsze projekty architektoniczne hiszpańskich winnic, w tym te autorstwa architektów o światowej renomie: Normana Fostera, Richarda Rogersa, Santiago Calatravy czy Franka O. Gehry’ego. Uczestnicy mają możliwość degustacji win z prezentowanych winnic oraz przystawek przygotowywanych przez Klimaty Południa.

Campo Viejo jest przykładem winnicy XXI wieku: jej twórca, architekt, Ignacio Quemada z hiszpańskiego regionu La Rioja, oparł swój projekt na najbardziej innowacyjnych technologiach. Umożliwiają one produkcję win wysokiej jakości przy zachowaniu jej kluczowych, tradycyjnych elementów. Winnica o powierzchni 45000 m2 stała się punktem odniesienia dla architektów z całego świata ze względu na swój nowatorski charakter.

Winnica Ysios, zaprojektowana przez znanego na całym świecie hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę, to już punkt rozpoznawczy w krajobrazie regionu La Rioja. Jej forma nawiązuje do kształtu lokalnego pasma górskiego, Sierra de Cantabria. Podobnie jak projekt winiarnii Campo Viejo, także i ten wchodzi w relację z najbliższym otoczeniem, choć obaj architekci realizują to zupełnie inny sposób.

Wina z obu miejsc znane są na całym świecie i produkowane w najbardziej znaczącej odmianie w La Rioja czyli Tempranillo, ale również w odmianach Graciano, Cabernet Sauvignon i Mazuelo.

Degustację win przeprowadzi sommelier Wojciech Cyran, przedstawiciel Pernod-Ricard w Polsce. O projektach architektonicznych obu winiarni opowie hiszpański architekt Diego Llorente Domínguez, pomysłodawca cyklu „Architektura i wino”.

 czas, miejsce, organizacja
  • Czwartek, 19 maja 2022, godz. 18:00
  • Instytut Cervantesa w Krakowie
  • ul. Kanonicza 12
  • Koszt udziału (wykład + degustacje): 50 zł.
  • Ilość miejsc ograniczona.
  • Spotkanie tłumaczone będzie na polski/hiszpański.

 

 

O programie „Architektura i wino”

To seria spotkań skierowanych przede wszystkim do publiczności zainteresowanej kulturą, winem i architekturą.

W ostatnich latach duże winnice inwestują w swoje wnętrza, zatrudniając najlepszych architektów na świecie świata i rozwijając tym samym to, co zwykło sie nazywać „turystyką wina”. Celem spotkań jest przybliżenie tych, niezwykle ciekawych, projektów publiczności oraz refleksja na temat wpływu architektury na wizerunek  produktu i samego przedsiębiorstwa. Publiczności zainteresowanej kulturą wina przybliżone zostaną miejsca, z którego pochodzą dane trunki, a także aspekty techniczno-estetyczne ich produkcji.

Przystawki na degustację win zapewnia Winiarnia Restauracja Klimaty Południa.


Dodano: 31/03/2022, Zmodyfikowano: 06/04/2022

Konkursy

How to interpret the “STORM HOUSE” is up to each person.
Czerwiec 20, 2022
Volume Zero invites you to imagine a way of living in the lap of nature. Participants are to design a House for 4 people that would provide a comfortable living accommodation that is a unique way o...
Czerwiec 13, 2022

Wasze projekty

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Wizualizacje prezentujące nowe oblicze ciekawej, historycznej kamienicy, po planowanych pracach r...
Styczeń 18, 2022

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Wydarzenia

Spotkanie twórców, warsztaty wykorzystania z naturalnych materiałów budowlanych, wykłady, debaty,...
Czerwiec 13, 2022
Gdynia Design Days to między innymi bogaty program wykładów i dyskusji, które poprowadzą, jak co...
Czerwiec 9, 2022