Wydarzenia architektoniczne Listopad 4, 2009

John Norquist w Polsce

Typ: Konferencje i spotkania
Data od: 03/12/2009
Data do: 04/12/2009
Miasto: Warszawa, Łódź

John Norquist przewodniczący organizacji “Congress for the New Urbanism” przyjeżdża do Polski jako gość specjalny gali finałowej konkursu Innowator. W ramach jego wizyty, 3 grudnia planowana jest konferencja prasowa oraz otwarte spotkanie dla mieszkańców Warszawy. 4 grudnia Norquist spędzi w Łodzi.

John Norquist

John O. Norquist, były burmistrz Milwaukee, wybierany na kadencję trzykrotnie, uznawany jest za pioniera niemal wszystkich głównych reform rządowych zarządzania minionej dekady. Norquist jest doceniany na równi za wydajność administracji oraz koncepcję projektowania miast. Od 2004 po zakończeniu kariery politycznej, przewodzi organizacji „Congress for the New Urbanism”. Za jego kadencji, Milwaukee odnotowało spadek ubóstwa, przeżyło boom budowlany i stało się wiodącym ośrodkiem reform społecznych i edukacyjnych. W czasie urzędowania został odznaczony przez magazyn Governing prestiżowym tytułem Public Official of the Year.

Norquist jest propagatorem idei nowej urbanistyki i gorącym zwolennikiem powszechnie dostępnej przestrzeni publicznej. Jest jednym z wiodących głosów na temat urbanistyki i kwestii edukacyjnych w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem książki „The Wealth of Cities: Revitalizing the Centers of American Life”. Wykładał politykę miejską i urbanistykę na Uniwersytetach w Chicago i Wisconsin.

Nowa Urbanistyka

Nurt w urbanistyce, postulujący powrót do urbanistyki zorientowanej na społeczność lokalną, m.in. skierowanie organizacji obszarów miast na ruch pieszy, wyróżnienie centrum i zróżnicowaną zabudowę. Jest odpowiedzią na problemy komunikacyjne związane z rozlewaniem się miast i nadużywaniem prywatnych samochodów jako podstawowego środka transportu. Zwolennicy ruchu dążą do koncentracji zabudowy, ograniczenia zajmowania wciąż nowych terenów naturalnych, redukcji komunikacji samochodowej na rzecz zapewnienia dostępności pieszej, rowerowej czy publicznej. Z amerykańskiej Nowej Urbanistyki wywodzi się też kształtowanie tradycyjnej, zwartej, kwartałowej przestrzeni miejskiej. Nowy Urbanizm adaptuje pewne aspekty XIX urbanistyki europejskiej, w sensie przywrócenia współczesnemu miastu cech charakterystycznych dla przełomu XIX/XX w. Na gruncie amerykańskim, gdzie przez ostatnie pół wieku królowały samochód i suburbia takie podejście jest rzeczywiście rewolucyjne. Pomimo tego, że wiele postulatów Nowej Urbanistyki jest obecnych w tradycji europejskiej, nie oznacza to braku problemów miast europejskich (jak np. zamkniętych osiedli). Ze zniszczoną przestrzenią publiczną borykają się zwłaszcza miasta naszej części Europy.

Więcej informacji: www.konkursinnowator.pl


Dodano: 04/11/2009

Konkursy

This architectural competition invites participants to create a multifunctional space that serves as a café, performance area, and exhibition space. The design should support and celebrate local ar...
Wrzesień 19, 2024
Wege Prize, organized by Kendall College of Art and Design’s Wege Center for Sustainable Design with support from the Wege Foundation, is an annual competition that ignites game-changing solutions...
Wrzesień 19, 2024

Wasze projekty

Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024
architekt wnętrz poznań
Mieszkanie w Dąbrówce to idealne połączenie skromnej elegancji i naturalnego ciepła, które zachwy...
Lipiec 22, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki tworzone na wymiar i wg indyw...
Wrzesień 19, 2024
Cellaio - wisząca biblioteczka złożona z półek o bardzo dużej wytrzymałości (ok. 100kg/mb).
Wrzesień 15, 2024

Wydarzenia

Photo credit: Martin Bond
The International Garden Festival is launching a call for proposals to select designers to create...
Wrzesień 9, 2024
Aluprof startuje z kolejną edycją swojego głośnego projektu Future Builders. To wyjątkowa przestr...
Lipiec 15, 2024