Wydarzenia architektoniczne Październik 31, 2014

Pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin rusza w Concordia Design

Typ: Inne
Data od: 14/11/2014
Data do: 16/11/2014
Miasto: Poznań

 

Od 14 do 16 listopada 2014 roku w Concordia Design w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Festiwal Tkanin. Premierowa edycja nosi nazwę Konteksty łącząc różne obszary, w których tkaniny grają główną rolę. W programie specjalnie zaprojektowana wystawa, warsztaty, panele edukacyjne i dyskusje z ekspertami, rodzinna niedziela dla dzieci, kuratorskie oprowadzanie, działania w przestrzeni miejskiej.

 


 

Festiwal to ludzie – twórczyni i pasjonatka tkanin Małgorzata Bernady zaprosiła ekspertów, którzy będą dzielić się swoim doświadczeniem m.in.: Aleksandrę Gacę – projektantkę tekstyliów i tkanin, dr Dorotę Taranek prezentującą swoje żakardy i ręcznie malowane jedwabie w galeriach w Polsce i za granicą, przedstawicieli najlepszych światowych marek tkanin, np. Andre Stevensa – dyrektora artystycznego holenderskiego KKOBE. Festiwal odwiedzi też dr Andrew Hebden – wykładowca znanej, angielskiej szkoły artystycznej. Wydarzeniem Festiwalu będzie także art performance francuskiego duetu ID Textile, który za pomocą obrazu i muzyki ożywia tkaniny pokazując swoje spektakle na całym świecie.

 

AleksandraGaca_Architextiles_Floro_bleu-gray_1_foto_A.Gaca

 

Przemilczane możliwości

Tkanina to cicha bohaterka każdego dnia, widoczna, ale nieuświadomiona obserwatorka codzienności, szara eminencja designu. Pomysł na stworzenie Festiwalu Tkanin powstał z potrzeby pokazania potencjału polskiej tradycji tekstylnej oraz światowych trendów, możliwości projektowych i użytkowych, jakie na co dzień stwarza tkanina. Główną ideą tego wydarzenia jest wymiana doświadczeń między użytkownikami tkanin, jej producentami i projektantami. Pomimo swojego profesjonalnego charakteru wydarzenie zaangażuje nie tylko tych, którzy świat tkanin i designu znają od kuchni. Program zbudowano w taki sposób, aby uruchomić przestrzeń miejską – w końcu tkanina uczestniczy w codzienności absolutnie każdego z nas. Aby tego doświadczyć, mieszkańcy Poznania na małych skrawkach materiału będą zapisywać swoje życzenia i wieszać je na drzewach. Ambicją organizatorów jest także włączenie w to wydarzenie innych miejsc związanych z sztuką, designem czy historią włókiennictwa. Podczas trwania Festiwalu tkanina silnie „zaznaczy swoją obecność” w spotkaniu przy kawie w restauracji, natkniemy się na nią także w muzeum, w parku czy na uczelni. Punktem centralnym wydarzenia będzie wernisaż wystawy tkanin. Zainauguruje go artystyczny performance grupy ID Textile oraz kuratorskie oprowadzanie.

 

 

Kontekstualność – tekstualność

Temat tegorocznego festiwalu – „Konteksty”, pokazuje różne oblicza, w których pojawia się codziennie tkanina. Oprócz uczestniczenia w codzienności: obicia kanap, tekstyliów czy ubrań tkanina może stać się zaskakującym tworzywem twórczym, ciekawym pomysłem na stworzenie nowej marki, a nawet... skutecznym narzędziem marketingowym. Wydzielono kilka obszarów tematycznych, wokół których skupiać się będą panele dyskusyjne, spotkania z ekspertami, debaty, wystawa, warsztaty oraz działania artystyczne.

 

• Tkanina codzienna – „niewidzialny” uczestnik życia
• Nowe spojrzenie na dekoracyjny aspekt tkanin – pokazanie różnych kontekstów, kolorów, funkcji i struktur
• Możliwości stylizacyjne tkaniny – zmiana rzeczywistości
• Wpływ tkaniny na otoczenie – tkanina jako plastyczny budulec
• Tkanina jako środek artystycznego wyrazu – inspiracje
• Skuteczne narzędzie marketingowe – tkanina i jej wpływ na pozycjonowanie i wartość przedmiotów lub usług.

 


 

Tkanina na uniwersytecie

Chyba trudno sobie wyobrazić jak wiele kontekstów i obszarów edukacyjnych tak naprawdę tworzy tkanina. To ogromny obszar konkretnej wiedzy, który podczas Festiwalu reprezentowany będzie serią ciekawych wykładów. Jest w czym wybierać, bo wykładać będą wszyscy goście specjalni: dr Dorota Taranek opowie o żakardach, Aleksandra Gaca o trójwymiarowych, akustycznych tkaninach ARCHITEXTILLES, a grupa ID TEXTILLE przybliży zagadnienie tkaniny multimedialnej. Gościem specjalnym będzie też Andre Stevens, który wystąpi z wykładem “Textile Styling”, swoją obecność potwierdził też dr Andrew Hebden – wykładowca jednej z najbardziej znanych szkół artystycznych w Anglii.

 


 

Poznajmy się bliżej

Festiwal Tkanin nie jest wydarzeniem branżowym, choć oczywiście będzie można spotkać na nim producentów tkanin czy projektantów. To przede wszystkim okazja, żeby każdy, nie tylko profesjonalista, mógł o tkaninie dowiedzieć się czegoś więcej. Stąd dbałość o to, aby stworzyć ofertę warsztatową absolutnie dla wszystkich. Znajdą się w niej warsztaty z druku jedwabnych apaszek, które będą własnoręcznie dekorowane wzorami (poprowadzi Justyna Medoń – artystka i pasjonatka pracy z tkaninami), warsztat z doboru wzorów (prowadzi Ewa Kostera, wstęp wolny), czy spotkanie o baśniowym tytule: Wątek i Osnowa czyli tajemnice tkackiego krosna, które poprowadzą Witold Przewoźny i Lucyna Grupa w Muzeum Etnograficznym.

 


 

Pobawmy się z tkaniną!

Dzieci też mogą zająć się tkaniną! Wraz z rodzicami będą mogły wziąć udział w warsztatach z naturalnego barwienia tkanin prowadzonych przez Natalię Całus (wstęp wolny!), lub wspólnie pobawić się w Krainie Tkanin specjalnie zorganizowanej na tę okazję przez Warsztaty Agaty, gdzie będą poznawać wielość faktur i kolorów (to propozycja dla najmłodszych).

 


 

Wstęp na wszystkie wykłady jest wolny, udział w warsztatach i potwierdzenie wzięcia udziału w wykładzie należy zgłaszać pod adresem mailowym [email protected] w tytule wpisując temat wykładu lub warsztatu.

 


 

Dokładny program Festiwalu Tkanin, zaprzyjaźnione, związane z Festiwalem miejsca w przestrzeni Poznania oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie

 

www.festiwaltkanin.pl


Dodano: 31/10/2014

Konkursy

Poznaliśmy jurorów V edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Najciekawsze obiekty bazujące na rozwiązaniach lidera rynku wybiorą wybitni architekci i przedstawiciele branży budowlanej.
Czerwiec 19, 2024
Kyoto Global Design Awards honors extraordinary designers from around the world. Our Jury members are diverse, independent and are responsible for selecting award-winning design projects, thus prov...
Czerwiec 17, 2024

Wasze projekty

Widok główny
Był to projekt typu „mamy brand book i produkt, a także przykłady istniejących już salonów w inny...
Kwiecień 26, 2024
H11 BOUTIQUE OFFICE W GLIWICACH  Zdj. T.Zakrzewski/Archifolio
Byty równoległe. H11 Boutique Office w Gliwicach W sercu Gliwic, gdzie historia przeplata się...
Kwiecień 4, 2024

Wasze realizacje

Ścianka telewizyjna stworzona na wymiar i wg indywidualnego projetu www.facebook.com/cellaio
Kwiecień 11, 2024
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok.100kg/mb półki na książki tworzone na wymiar i wg indywidualn...
Kwiecień 11, 2024

Wydarzenia

Fot. Agnieszka Kowalska
Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na warsztaty architektoniczne wzmacniające kompetencje mieszkanek i...
Czerwiec 25, 2024
Już 22 czerwca 2024 startuje festiwal Gdynia Design Days (GDD) pod hasłem Gdynia-Zdrój.
Czerwiec 19, 2024