Wnętrza

Maj 29, 2009

Altstadt

Alstadt; Matteo Thun & Partners
Alstadt; Matteo Thun & Partners

Altstadt znajduje się w budynku „Grunderzeit” blisko rejonu „Spittelberg” w Wiedniu. Matteo Thun stworzył w nim osiem nowych pokoi i jeden apartament. W nowoczesnej i świeżej interpretacji Matteo Thun świętuje odrodzenie okresu przełomu wieku i jego stylu życia.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Wyższe i średnie warstwy burżuazji tego okresu balansują pomiędzy euforią dla przyszłości i nudą życia codziennego, żyją atmosferą odejścia i znużenia światem. Okres ten jest zaznaczony formułą życia „happy go lucky”, zafascynowaniem śmiercią, nietrwałością, frywolnością i dekadencją. Uczestnicy tej warstwy społecznej opływają w swoim bogactwie, czując się światową elitą, świętują powierzchownie, beztrosko w kawiarniach kabaretach, salonach i salach koncertowych. Pragnienie łatwej rozrywki powoduje, że sztuka i kultura rozkwita, uciekając w miarę możliwości od nieciekawej rzeczywistości.

Jak żadne inne europejskie miasto, o właśnie Wiedeń oferował idealne warunki dla eksponowania nagości i powtórnego odkrywania seksualności. Nigdzie indziej nie zanotowano tak wielkiego rozsmakowania się w tworzeniu zawiłych ekscytujących skandali i nigdzie indziej nie były one celebrowane w tak wyrafinowany sposób.

Symbolem tego okresu, przełomu ustanowionych i obowiązujących do tej pory zasad moralnych stała się najsłynniejsza prostytutka wiedeńska Josefine Mutzenbacher, której to osobowość inspirowała Matteo Thuna przy projektowaniu omawianych wnętrz . Wchodząc do nich uderza nas umieszczony na ścianie obraz wielkiego formatu, przedstawiający studium aktu z okresu 1900r. do 1950r.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Wszystkie osiem pokoi prezentuje bardzo ciemny wystrój: parkiet dębowy, tapety z ciemnego adamaszku. Meble z tapicerką z czerwonego welwetu (Wittman; fotel „Villa Gallia” wykonanie: Józef Hoffman). Jedynie żyrandol czeskiej produkcji uszlachetnia ten zbyt ciężki mrok , przypomina epokę wiedeńskich salonów i odbywających się tam pompatycznych przyjęć. Aby złagodzić to wrażenie na oknach zawieszono kremowe zasłony, które swoim kwiatowym zdobieniem komponują się z adamaszkowymi tapetami. Niektóre meble jak na przykład biurko i łóżko wykończone zostało w stylu „capitonne”, znak firmowy Wittman, a zaprojektowany przez Matteo Thuna. Meble te wnoszą kilka historycznych elementów jak na przykład mechanicznie toczone nogi stołowe. Każdy pokój nosi swoja nazwę wyhaftowaną na ciemno szarych dywanach (znak firmowy Toligate)

Ściany łazienki pokryte są czarną mozaiką Bisazza, a kilka kamieni od Swarowskiego, indywidualnie rozmieszczonych, tworzą punkty świetlne; uzupełnia to podłoga wykonana z czarnego błyszczącego marmuru.

Ciemne tło tworzy elegancki kontrast z armaturą wykonaną z chromowanego mosiądzu ( „Bellagio” producent Zucchetti) i świeżą bielą umywalek ( „Roma” producent Catalano); całość tworzy atmosferę luksusu.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Apartament zaprojektowany przez Matteo Thun nazwany nazwany został studio. Można sobie wyobrazić, że jest to wiedeński salon posiadacza ziemskiego i jego gości w okresie „Belle Epoque”. W przeciwieństwie do innych pokoi tapety w nich są w pasy. Sofa i fotel tapicerowane są brązową skórą, łóżko jest ciemne, dywan w kolorze koniaku.

Najjaśniejszym fragmentem apartamentu jest łazienka z wolnostojącą na podium wanną, umywalką i lustrem. Kąpiel jest celebrowana w sposób szczególny, ekspozycja własnego ciała, inscenizuje rytuał uwodzenia.

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Altstadt - wnętrza, matteothun.com

Dane techniczne

Hotel cztero gwiazdkowy; osiem pokoi, jeden apartament; każde z pomieszczeń o powierzchni 450 m.kw. – projekt Matteo Thun

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun wnętrza

Komentarze

.

Dodano: Wtorek, 10 Kwiecień 2012, 17:43, Autor: izomorfia3

Gdyby tylko ta wanna była miedziana(oczywiście tutaj nie pasuje ) ale taka mi się właśnie marzy :)

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Konkursy

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanis...
Październik 13, 2020
W tej edycji Mazda poszukuje młodych projektantów zainteresowanych tematem recyklingu, którzy tworzą w dziedzinach grafiki użytkowej, mody, designu oraz architektury wnętrz. Warunkiem wstępnym udzi...
Październik 6, 2020

Materiały budowlane

Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020
Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020

Polska Świat

Zwycięzcą 56. konkursu i zdobywcą Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku został arch. Paweł Lisiak, autor pracy „Laudato si’: klasztor OO. Franciszkanów w Babich Dołach z kościołem pw. NMP Gwiazdy Morza”.
Zwycięzcą 56. konkursu i zdobywcą Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku z...
Październik 20, 2020
Łódzki Monopolis najlepszym projektem „mixed-use” na świecie.Autorem projektu jest pracownia Grupa 5 Architekci
Łódzki kompleks został zdobywcą prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020.
Wrzesień 18, 2020

Wzornictwo

Kolekcja Modernizm nagrodzona Bronze A' Design Award w kategorii materiały budowlane i elementy konstrukcyjne
Zaprojektowana przez Maję Ganszyniec kolekcja Ceramiki Paradyż - Modernizm zdobyła nagrodę Bronze...
Maj 13, 2020
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018