Wnętrza

Marzec 15, 2021

Design for life: redukcja emisji dwutlenku węgla w miejscu pracy

Interiorworks office in Amsterdam; The Netherlands; Tetris; fot.: Rick Geenjaar
Interiorworks office in Amsterdam; The Netherlands; Tetris; fot.: Rick Geenjaar

W miarę jak większość krajów świata stawia sobie cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, coraz więcej korporacji zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji netto. Dlatego także niskoemisyjne, przyjazne dla ziemi miejsce pracy staje się istotnym priorytetem biznesowym. Zrównoważone biuro, o zminimalizowanym wpływie na planetę, oferuje ogromne korzyści zarówno pracodawcom jak i pracownikom – a wszystko zaczyna się od projektowania.

Według UN Global Compact - firmy, które uwzględniają świadomość klimatyczną w swoim biznesie, mogą zwiększyć sprzedaż nawet o 20% i zmniejszyć rotację pracowników nawet o 50% [1]. Ekologiczne praktyki są coraz bardziej cenione[2] przez konsumentów i inwestorów. Zrównoważone miejsca pracy poprawiają także samopoczucie[3] i zwiększają produktywność pracowników.

Podczas gdy ogólny wpływ emisji dwutlenku węgla w dużej mierze zależy od cech zewnętrznych budynku, niskoemisyjne wyposażenie wnętrz znacznie poprawia wpływ biura na środowisko przez cały okres użytkowania. Nie tylko poprzez zmniejszenie ilości odpadów na etapie budowy, ale także zminimalizowanie emisji podczas eksploatacji – wykorzystanie mebli oraz materiałów z lokalnych, zrównoważonych źródeł.

 Zrównoważone aranżacje to proces tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które minimalizują wpływ na środowisko – mówi Silvia Aranda, dyrektor ds. Projektowania na region EMEA w Tétris. – Dzięki zobowiązaniom podjętym przez kraje i przedsiębiorstwa podejście to stało się bardziej znormalizowane, a zatem dostępne dla każdego – dodaje Silvia Aranda.

Tetris
Projektowanie niskiego zużycia energii

W przypadku Interface, pioniera w dziedzinie podłóg neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, wyposażenie wnętrza zaprojektowane przez Tétris odzwierciedlało cele biznesowe i filozofię firmy. Design zorientowany na biofilię zmniejszył zużycie energii potrzebnej do oświetlenia i wentylacji, nadając priorytet naturalnemu światłu i zielonym ścianom filtrującym powietrze, z ruchomymi szklanymi przegrodami, które zapewniają, że światło dzienne dociera do całej przestrzeni.

– Efektywność energetyczna, czy to poprzez maksymalizowanie światła dziennego czy wydajne systemy biurowe, jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu projektu o zerowej wartości netto – mówi Silvia Aranda.

W przypadku projektów uwzględniających dobre samopoczucie i wygodę pracowników zmniejszenie emisji jest również ich częstą cechą. Przykładem jest biuro Interface, które otrzymało certyfikat WELL Gold.

Na przykład, planowanie biurek na obwodzie budynku maksymalizuje dostęp światła dziennego dla wszystkich pracowników i zmniejsza potrzebę sztucznego oświetlenia. W gorącym klimacie biurko można umieścić dalej od elewacji, podczas gdy różne systemy okienne mogą zredukować ciepło i odblask, zmniejszając zależność od klimatyzacji. Energooszczędne diody LED optymalizują zużycie energii elektrycznej, a łatwo dostępne przełączniki i czujniki ruchu dbają o wyłączanie światła w pustych strefach.

Tetris
Zmniejszenie zużycia i wykorzystanie lokalnych zasobów

W projektach niskoemisyjnych równie ważne jest pozyskiwanie materiałów pochodzących z recyklingu lub odzyskanych, które minimalizują zużycie zasobów.

Weźmy na przykład biuro JLL Manchester – wraz z inteligentnymi czujnikami, które śledzą klimat biura w celu optymalizacji zużycia energii i niskoemisyjnymi wykończeniami o niskiej zawartości węgla – wszystko opiera się tu na wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu. Blaty kuchenne i recepcyjne wykonane są z przetworzonych kubków po jogurcie, a pokrycia podłogowe i sufitowe z różnych rodzajów plastiku. Zamiast nowych krzeseł wyremontowano istniejące siedzenia zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 61% i zużycie wody o 75%.

– Ponowne wykorzystanie materiałów pomaga uniknąć generowania niepotrzebnych odpadów. Tam, gdzie klienci mają meble w dobrym stanie, można je uwzględnić w nowych projektach – mówi Joanna Gajewska-Sokołowska, zastępca dyrektora ds. Operacyjnych w regionie EMEA w Tétris. – Dostawcy, którzy przestrzegają kryteriów zrównoważonego rozwoju, usprawniają proces pozyskiwania materiałów i wyposażenia o niskim wpływie na środowisko – zauważa Gajewska-Sokołowska.

Współpracując z lokalnymi dostawcami nie tylko zmniejsza się emisje związane z transportem, ale można pozytywnie wpłynąć na lokalną gospodarkę.

W Amsterdamie biuro InteriorWorks jest w całości wyposażone materiałami z odzysku, od stolarki po szklane i drewniane ścianki działowe, przy czym niektóre elementy pochodzą z dzielnicy przemysłowej, inne z terenu w promieniu 100 km. Stworzony tam jadalny ogród przyczynia się do zapewnienia pracownikom zdrowych dodatków do posiłków, a drzewa i zieleń utrzymują jakość powietrza i pozwalają poczuć się w miejscu pracy, jak w parku.

Projekt z zerową wartością netto uwzględnia jak najwięcej zewnętrznego krajobrazu we wnętrzu wybierając materiały, które wykorzystują i chronią lokalną ziemię i kulturę – mówi Silvia Aranda.

Low carbon office design elements
Powiedz „nie” wysypisku

Ponieważ coraz więcej firm inwestuje w gospodarkę o obiegu zamkniętym[4], rośnie liczba mebli i wykończeń, których produkcja generuje niewiele lub zero odpadów. Wszystkie resztki trafiają z powrotem do cyklu produkcyjnego, ogranicza się także ilość rzeczy, które należy wysłać na wysypisko w wyniku prac remontowych czy zużycia materiału.

Na przykład, podłogi firmy Interface mogą zostać zwrócone producentowi po zużyciu w celu ponownego przetworzenia na nowe produkty. Firma meblarska Steelcase wykorzystuje odpady z tkanin ze swoich zakładów produkcyjnych do produkcji tapicerki, a wiele jej elementów zawiera do 95% materiałów nadających się do recyklingu.

Ustanowienie formalnego systemu zarządzania odpadami w całym wyposażeniu wnętrz – w tym tego, co jest generowane w łańcuchu dostaw – pomaga w skutecznym ponownym wykorzystaniu materiałów, niezależnie od tego, czy zostały użyte w nowym projekcie, przekazane lub przesłane do recyklingu.

Projektując miejsce pracy z myślą o cyrkularności, częściej używasz mniej, mierzysz dokładnie to, czego potrzebujesz i ograniczasz ilość odpadów – mówi Gajewska-Sokołowska. – Projekt zero waste powinien być ostatecznym celem, do którego dążymy – dodaje.

Dążenie do zera netto

Tworzenie miejsca pracy o zerowej emisji dwutlenku węgla zaczyna się na długo przed przejściem przez jego drzwi, aby rozpocząć prace wykończeniowe.

Nie można osiągnąć zerowej wartości netto decydując się na to w ostatniej chwili – musi to być celem od samego początku i mieć wpływ na każdą decyzję dotyczącą projektu i budowy – mówi Aranda.

Należy pamiętać, że nie ma rozwiązań pasujących do każdego projektu. Strategie redukcji emisji z aranżacji należy dostosować do określonej przestrzeni i działalności najemcy.

Efektem końcowym jest funkcjonalna, dostępna i stylizowana przestrzeń zaprojektowana specjalnie z myślą o niskich kosztach utrzymania i minimalnych kosztach operacyjnych, dostosowana do celów klienta. W ten sposób tworzymy całościowe przestrzenie, które inspirują, są zróżnicowane na rynku i, co najważniejsze, mogą rozwijać się wraz z mijającym czasem – podsumowuje Silvia Aranda.

Interiorworks office in Amsterdam; The Netherlands; Tetris; fot.: Rick Geenjaar

 

[1] Business Leadership Brief For Healthy Planet, Healthy People, https://www.unglobalcompact.org/library/5714

[2] https://www.jll.co.uk/en/trends-and-insights/investor/four-ways-green-thinking-can-add-value-for-investors

[3] https://www.thegreatindoors.eu/articles/2018/10/why-wellbeing-is-moving-up-the-sustainable-office-building-agenda/

[4] https://www.weforum.org/agenda/2019/02/companies-leading-way-to-circular-economy/

Tagi: biura architektura wnętrz zrównoważone biuro

Domy jednorodzinne

Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024
Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024

Konkursy

Celem studialnego konkursu urbanistyczno-architektonicznego jest uzyskanie wysokiej jakości koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla zagospodarowania terenu przeznaczonego pod realizację centr...
Maj 15, 2024
Europe 40 Under 40® is an annual awards program that celebrates the next new talented generation of European architects and designers. The program is directed to support new and emerging design tal...
Maj 8, 2024

Materiały budowlane

Naturalne światło jest niezbędne dla naszego zdrowia. Dzięki oknom do dachów płaskich można dośw...
Kwiecień 29, 2024
Okna INNOVIEW powstały z połączenia drewna i aluminium. Z kompozycji materiałów, która tworzy wy...
Kwiecień 29, 2024

Polska Świat

Dom jednorodzinny w Iławie | IFA Kamil Domachowski
Pracownia założona przez Kamila Domachowskiego znalazła wśród 40 najbardziej obiecujących archite...
Kwiecień 29, 2024
Biblioteka Tianjin - Riken Yamamoto, laureat Nagrody Pritzkera 2024
W uzasadnieniu jury stwierdzono, że został on laureatem Nagrody Pritzkera za budowanie świadomośc...
Marzec 6, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021