Wnętrza

Marzec 15, 2021

Design for life: redukcja emisji dwutlenku węgla w miejscu pracy

Interiorworks office in Amsterdam; The Netherlands; Tetris; fot.: Rick Geenjaar
Interiorworks office in Amsterdam; The Netherlands; Tetris; fot.: Rick Geenjaar

W miarę jak większość krajów świata stawia sobie cele w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla, coraz więcej korporacji zobowiązuje się do osiągnięcia zerowej emisji netto. Dlatego także niskoemisyjne, przyjazne dla ziemi miejsce pracy staje się istotnym priorytetem biznesowym. Zrównoważone biuro, o zminimalizowanym wpływie na planetę, oferuje ogromne korzyści zarówno pracodawcom jak i pracownikom – a wszystko zaczyna się od projektowania.

Według UN Global Compact - firmy, które uwzględniają świadomość klimatyczną w swoim biznesie, mogą zwiększyć sprzedaż nawet o 20% i zmniejszyć rotację pracowników nawet o 50% [1]. Ekologiczne praktyki są coraz bardziej cenione[2] przez konsumentów i inwestorów. Zrównoważone miejsca pracy poprawiają także samopoczucie[3] i zwiększają produktywność pracowników.

Podczas gdy ogólny wpływ emisji dwutlenku węgla w dużej mierze zależy od cech zewnętrznych budynku, niskoemisyjne wyposażenie wnętrz znacznie poprawia wpływ biura na środowisko przez cały okres użytkowania. Nie tylko poprzez zmniejszenie ilości odpadów na etapie budowy, ale także zminimalizowanie emisji podczas eksploatacji – wykorzystanie mebli oraz materiałów z lokalnych, zrównoważonych źródeł.

 Zrównoważone aranżacje to proces tworzenia pięknych, funkcjonalnych przestrzeni, które minimalizują wpływ na środowisko – mówi Silvia Aranda, dyrektor ds. Projektowania na region EMEA w Tétris. – Dzięki zobowiązaniom podjętym przez kraje i przedsiębiorstwa podejście to stało się bardziej znormalizowane, a zatem dostępne dla każdego – dodaje Silvia Aranda.

Tetris
Projektowanie niskiego zużycia energii

W przypadku Interface, pioniera w dziedzinie podłóg neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, wyposażenie wnętrza zaprojektowane przez Tétris odzwierciedlało cele biznesowe i filozofię firmy. Design zorientowany na biofilię zmniejszył zużycie energii potrzebnej do oświetlenia i wentylacji, nadając priorytet naturalnemu światłu i zielonym ścianom filtrującym powietrze, z ruchomymi szklanymi przegrodami, które zapewniają, że światło dzienne dociera do całej przestrzeni.

– Efektywność energetyczna, czy to poprzez maksymalizowanie światła dziennego czy wydajne systemy biurowe, jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu projektu o zerowej wartości netto – mówi Silvia Aranda.

W przypadku projektów uwzględniających dobre samopoczucie i wygodę pracowników zmniejszenie emisji jest również ich częstą cechą. Przykładem jest biuro Interface, które otrzymało certyfikat WELL Gold.

Na przykład, planowanie biurek na obwodzie budynku maksymalizuje dostęp światła dziennego dla wszystkich pracowników i zmniejsza potrzebę sztucznego oświetlenia. W gorącym klimacie biurko można umieścić dalej od elewacji, podczas gdy różne systemy okienne mogą zredukować ciepło i odblask, zmniejszając zależność od klimatyzacji. Energooszczędne diody LED optymalizują zużycie energii elektrycznej, a łatwo dostępne przełączniki i czujniki ruchu dbają o wyłączanie światła w pustych strefach.

Tetris
Zmniejszenie zużycia i wykorzystanie lokalnych zasobów

W projektach niskoemisyjnych równie ważne jest pozyskiwanie materiałów pochodzących z recyklingu lub odzyskanych, które minimalizują zużycie zasobów.

Weźmy na przykład biuro JLL Manchester – wraz z inteligentnymi czujnikami, które śledzą klimat biura w celu optymalizacji zużycia energii i niskoemisyjnymi wykończeniami o niskiej zawartości węgla – wszystko opiera się tu na wykorzystaniu materiałów pochodzących z recyklingu. Blaty kuchenne i recepcyjne wykonane są z przetworzonych kubków po jogurcie, a pokrycia podłogowe i sufitowe z różnych rodzajów plastiku. Zamiast nowych krzeseł wyremontowano istniejące siedzenia zmniejszając emisję dwutlenku węgla o 61% i zużycie wody o 75%.

– Ponowne wykorzystanie materiałów pomaga uniknąć generowania niepotrzebnych odpadów. Tam, gdzie klienci mają meble w dobrym stanie, można je uwzględnić w nowych projektach – mówi Joanna Gajewska-Sokołowska, zastępca dyrektora ds. Operacyjnych w regionie EMEA w Tétris. – Dostawcy, którzy przestrzegają kryteriów zrównoważonego rozwoju, usprawniają proces pozyskiwania materiałów i wyposażenia o niskim wpływie na środowisko – zauważa Gajewska-Sokołowska.

Współpracując z lokalnymi dostawcami nie tylko zmniejsza się emisje związane z transportem, ale można pozytywnie wpłynąć na lokalną gospodarkę.

W Amsterdamie biuro InteriorWorks jest w całości wyposażone materiałami z odzysku, od stolarki po szklane i drewniane ścianki działowe, przy czym niektóre elementy pochodzą z dzielnicy przemysłowej, inne z terenu w promieniu 100 km. Stworzony tam jadalny ogród przyczynia się do zapewnienia pracownikom zdrowych dodatków do posiłków, a drzewa i zieleń utrzymują jakość powietrza i pozwalają poczuć się w miejscu pracy, jak w parku.

Projekt z zerową wartością netto uwzględnia jak najwięcej zewnętrznego krajobrazu we wnętrzu wybierając materiały, które wykorzystują i chronią lokalną ziemię i kulturę – mówi Silvia Aranda.

Low carbon office design elements
Powiedz „nie” wysypisku

Ponieważ coraz więcej firm inwestuje w gospodarkę o obiegu zamkniętym[4], rośnie liczba mebli i wykończeń, których produkcja generuje niewiele lub zero odpadów. Wszystkie resztki trafiają z powrotem do cyklu produkcyjnego, ogranicza się także ilość rzeczy, które należy wysłać na wysypisko w wyniku prac remontowych czy zużycia materiału.

Na przykład, podłogi firmy Interface mogą zostać zwrócone producentowi po zużyciu w celu ponownego przetworzenia na nowe produkty. Firma meblarska Steelcase wykorzystuje odpady z tkanin ze swoich zakładów produkcyjnych do produkcji tapicerki, a wiele jej elementów zawiera do 95% materiałów nadających się do recyklingu.

Ustanowienie formalnego systemu zarządzania odpadami w całym wyposażeniu wnętrz – w tym tego, co jest generowane w łańcuchu dostaw – pomaga w skutecznym ponownym wykorzystaniu materiałów, niezależnie od tego, czy zostały użyte w nowym projekcie, przekazane lub przesłane do recyklingu.

Projektując miejsce pracy z myślą o cyrkularności, częściej używasz mniej, mierzysz dokładnie to, czego potrzebujesz i ograniczasz ilość odpadów – mówi Gajewska-Sokołowska. – Projekt zero waste powinien być ostatecznym celem, do którego dążymy – dodaje.

Dążenie do zera netto

Tworzenie miejsca pracy o zerowej emisji dwutlenku węgla zaczyna się na długo przed przejściem przez jego drzwi, aby rozpocząć prace wykończeniowe.

Nie można osiągnąć zerowej wartości netto decydując się na to w ostatniej chwili – musi to być celem od samego początku i mieć wpływ na każdą decyzję dotyczącą projektu i budowy – mówi Aranda.

Należy pamiętać, że nie ma rozwiązań pasujących do każdego projektu. Strategie redukcji emisji z aranżacji należy dostosować do określonej przestrzeni i działalności najemcy.

Efektem końcowym jest funkcjonalna, dostępna i stylizowana przestrzeń zaprojektowana specjalnie z myślą o niskich kosztach utrzymania i minimalnych kosztach operacyjnych, dostosowana do celów klienta. W ten sposób tworzymy całościowe przestrzenie, które inspirują, są zróżnicowane na rynku i, co najważniejsze, mogą rozwijać się wraz z mijającym czasem – podsumowuje Silvia Aranda.

Interiorworks office in Amsterdam; The Netherlands; Tetris; fot.: Rick Geenjaar

 

[1] Business Leadership Brief For Healthy Planet, Healthy People, https://www.unglobalcompact.org/library/5714

[2] https://www.jll.co.uk/en/trends-and-insights/investor/four-ways-green-thinking-can-add-value-for-investors

[3] https://www.thegreatindoors.eu/articles/2018/10/why-wellbeing-is-moving-up-the-sustainable-office-building-agenda/

[4] https://www.weforum.org/agenda/2019/02/companies-leading-way-to-circular-economy/

Tagi: biura architektura wnętrz zrównoważone biuro

Domy jednorodzinne

Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021
DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020

Konkursy

Domy jedno- i wielorodzinne, budynki niemieszkalne, a także obiekty poddane termomodernizacji czy renowacji – już po raz piętnasty elewacje z całej Polski będą walczyć o tytuł Fasady Roku 2021 w pi...
Kwiecień 6, 2021
Earth Energies Sanctuary in New Zealand is a wellness retreat designed to bring about balance of body, mind and soul, set within 200 acres of stunning natural landscape, ideal for seclusion, relaxa...
Kwiecień 6, 2021

Materiały budowlane

PRO-VENT MISTRAL
Centrale rekuperacyjne PRO-VENT MISTRAL to urządzenia nawiewno-wywiewne z wysokosprawnym odzyski...
Kwiecień 1, 2021
FAKRO - SuperTrio: kompletny zestaw produktów to komplet korzyści na lata.
Temat energooszczędności jest coraz bardziej popularnym zagadnieniem w budownictwie. Nic dziwnego...
Marzec 8, 2021

Polska Świat

Fabryka Wody w Szczecinie wg laurata Nagrody 40 Under 40 2021- dr. inż. arch. Andrzeja Truszczyńskiego
Pierwsza nagroda dla Fabryki Wody w Szczecinie. Obiekt jest jeszcze w budowie, a już został docen...
Marzec 29, 2021
Chełmski Park Wodny - autorem projektu jest dr inż. arch. Andrzej Truszczyński - laureat nagrody 40 Under 40 w edycji 2021.
Autorem projektu jest dr inż. arch. Andrzej Truszczyński - laureat nagrody 40 Under 40 w edycji 2...
Marzec 29, 2021

Wzornictwo

Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021
Uczetnicy projektu Natural Born Collective
Piękne drewniane stoły powstały w ramach nowego upcyklingowego projektu z udziałem studentów proj...
Grudzień 17, 2020