Wnętrza

Marzec 27, 2008

Nowoczesne systemy modyfikacji akustycznej

Źródło: Artdesign
Źródło: Artdesign

 

Przed przystąpieniem do projektowania wnętrza należy się zastanowić nad warunkami akustycznymi przestrzeni.

 

 

 

Jeżeli warunki przestrzenne wskazują na możliwość wystąpienia niekorzystnych zjawisk dźwiękowych warto wykonać audyt akustyczny, który podpowie właściwe rozwiązania.

 

 

 

Co to znaczy adaptacja akustyczna

 

Adaptacja akustyczna polega na wprowadzeniu do pomieszczenia odpowiedniej ilości materiału dźwiękochłonnego i tłumiącego lub na dobraniu odpowiednich form rozpraszających dźwięk. I oba te rozwiązania powinny być stosowane jednocześnie.

 

 

 

Istotne jest również, abyśmy zagadnienia adaptacji akustycznej nie ujmowali jedynie w kontekście dodatkowych, czy też zbędnych wydatków. Należy ją raczej postrzegać jako integralną część projektu, bez której nie byłby on w pełni projektem wartościowym.

 

 

 

Minimalizm

 

Istnieje kilka rodzajów modyfikacji akustycznej. Wybór zależy od oczekiwanego efektu akustycznego i stylistycznego. W nowoczesnych wnętrzach o surowej formie dobrze sprawdza się system TH lub system SONO GIPSUM.

 

 

 

System TH oparty jest na wykorzystaniu właściwości specjalnej wełny dźwiękochłonnej, którą przyklejamy bezpośrednio do ścian i sufitów. Dzięki możliwościom obróbki wełny bazowej system TH można dowolnie komponować w pomieszczeniu w postaci płaskich i przestrzennych form. Uformowane w ten sposób bonie, czy też portale będą stanowiły dodatkowy element dekoracyjny pokoju. Aby uzyskać spójną przestrzeń wnętrza, ukształtowane z wełny formy możemy malować na dowolny kolor z palety NCS. Otrzymamy powierzchnię z lekko szorstką fakturą, zbliżoną do powierzchni tynku fakturowanego. Dzięki dużym możliwościom obróbki wełny bazowej uzyskamy bezspoinowe pokrycie zarówno sufitów, jak i ścian. Dźwiękochłonność systemu będzie uzależniona nie tylko od grubości wełny bazowej, ale również od kształtu i przestrzennego ułożenia elementów. Adaptacje akustyczne w systemie TH mają szerokie zastosowanie w korekcie akustyki w nowoczesnych, minimalistycznie urządzonych mieszkaniach. W żaden sposób nie zmuszają nas przy tym do rezygnacji z ascetycznej formy wnętrza, zapewniając zawsze wysoką jakość dźwięku.

 

 

 

SONO GYPSUM to system ustrojów akustycznych wykonanych w oparciu o płyty gipsowe 60x60 cm, perforowane otworami szczelinowym lub kwadratowymi. Właściwości akustyczne całości ustroju zależą od odległości jaka dzieli perforowaną płytę czołową od ściany, na której montowany jest ustrój. Parametry akustyczne ustroju można dostosować do wymagań pomieszczenia i dowolnie komponować je z całością wystroju. Pozwalają nam na to szerokie możliwości systemu oraz jego bogata kolorystyka. Ustroje dźwiękochłonne można łatwo odświeżać i czyścić. Co więcej, ich powierzchnie pokryte są farbami zmywalnymi. W przypadku zmiany kolorystyki pomieszczenia przemalowanie ustroju nie powoduje zmiany jego parametrów akustycznych.

 

 

 

Ustroje akustyczne SONO GYPSUM przeznaczone są do adaptacji akustycznej salonów, pokojów dziennych i pomieszczeń kina domowego. Eliminują wszelkie niekorzystne odbicia fali dźwiękowej od ścian i niwelują jednocześnie nadmierny pogłos (echo). W systemie SONO GYPSUM można tworzyć elementy wystroju wnętrza, komponować sufity oraz rozbudowane układy zagospodarowania ścian. Szerokie możliwości systemu oraz bogata kolorystyka dają swobodę w kształtowaniu elementów dekoracyjnych będących nieodłączną częścią adaptacji akustycznej.

 

 

 

Wnętrza z wystrojem drewnianym

 

We wnętrzach, gdzie dominującym materiałem wykończeniowym jest drewno korzystny, ze względów estetycznych, jest system TRESON. Aby stworzyć we wnętrzu doskonałą akustykę, a w domu idealną salę odsłuchową powinniśmy zastosować system 30HzBASS. Systemy adaptacji akustycznej łączą dwie własności fizyczne - pochłanianie i rozpraszanie fali dźwiękowej.

 

 

 

System TREESON to grupa ustrojów dźwiękochłonnych wykonanych z drewna egzotycznego. Przeznaczone są one do kreacji akustyki w takich wnętrzach jak salony, pokoje dzienne i pomieszczenia kina domowego. TREESON to dwie linie produktów: ACOUSTIC ABSORBER - ustroje dźwiękochłonne, tworzone na bazie płyty perforowanej z drewna litego oraz ACOUSTIC DIFFUSER - ustroje rozpraszające, tworzone na bazie przestrzennych elementów z drewna litego. Obie linie produktów służą do budowania akustyki pomieszczeń spełniając też jednocześnie funkcję dekoracyjną. Duża gama rodzajów drewna pozwala na stworzenie elementów akustycznej korekty, które sprostają najróżniejszym wymaganiom i gustom. Elementy dźwiękochłonne i rozpraszające samym swym wyglądem potrafią już kreować architekturę wnętrza. O doskonałości akustycznej przestrzeni decyduje więc dopiero połączenie trzech czynników : materiału, czyli gatunku drewna, z którego wykonane są gotowe elementy, odpowiedniej formy przestrzennej ustroju oraz właściwego rozplanowania elementów w pomieszczeniu. Ilość ustrojów oraz ich rozmieszczenie dobierane jest do każdego pomieszczenia indywidualnie. Powinno łączyć wymagania jakie stawiamy przed wystrojem wnętrza z gwarancją jak najwyższej jakości akustycznej.

 

 

 

Doskonałą akustykę uzyskamy w pomieszczeniu poprzez zastosowanie systemu 30HzBASS. Jego elementy bazowe wykonane są z lekkiego poliuretanu o dużej grubości. System 30HzBASS jest systemem przeznaczonym do pomieszczeń niskich o wysokości poniżej 270 cm gdzie występują problemy z eliminacją pogłosu w zakresie niskich częstotliwości. System ten pozwala na stworzenie skutecznych a zarazem estetycznych pułapek basowych.

 

 

 

Rozwój techniki i technologii przyczynił się do powstania nowych materiałów dźwiękochłonnych pełniących jednocześnie funkcję dekoracyjną. Współczesne technologie nie ograniczają architektonicznej swobody kreowania wnętrza. Coraz częściej są natomiast inspiracją dla nowych rozwiązań, których istnienie i wykonanie nie byłoby bez nich możliwe. Współczesna architektura wnętrz, korzystając z dorobku akustyków jest w stanie ograniczyć zjawisko pogłosu. Nowoczesne systemy korekty pogłosu pochłaniają falę dźwiękową 20 razy lepiej niż tynk. Dają się łatwo wkomponować w architekturę wnętrza wzbogacając przestrzeń. Korespondują zarówno z nowoczesną (surową), jak i klasyczną stylistyką. Dobór systemu natomiast to już kwestia oczekiwań inwestora i warunków instalacji.

 

 

 

 

 

www.artdesign.pl

Źródło: ARTDESIGN architektura wnętrz

Autorzy:

Tagi: architektura wnętrz akustyka

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Polska Świat

Nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego na warszawskim Powiślu | autor projektu: BBGK Architekci
W Warszawie powstanie nowy gmach Uniwersytetu Warszawskiego. Budynek będzie nowoczesną siedzibą k...
Grudzień 17, 2024
Dworzec Metropolitalny w Lublinie projekt Tremend_fot. Rafał Chojnacki
Oceniając budynki ukończone jury zwracało uwagę na takie cechy projektów jak „innowacyjne rozwiąz...
Grudzień 2, 2024

Wzornictwo

Pierwsza nagroda w konkursie Roca One Day Design Challenge 2022: „SAFESPACE” – Dzianis Pilipuk
Zadaniem było zaprojektowanie innowacyjnych rozwiązań łazienkowych w ciągu kilku godzin, na podst...
Listopad 27, 2022
Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021