Wnętrza

Marzec 25, 2009

Zielone ściany

Projekt wnętrza: Decorum Architekci
Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Call center to jedno z miejsc, w którym najczęściej stosuje się rozwiązania typu open space. W pomieszczeniach takich panuje jednak spory poziom hałasu, zatem odpowiednie rozwiązania z zakresu audio - architektury stanowią ważne wyzwanie dla architekta. Standardowo w call center umieszczane są ścianki działowe ograniczające dochodzenie dźwięków do poszczególnych stanowisk pracy. Biurka często zestawiane są ze sobą w różnych konfiguracjach przestrzennych i oddzielone przegrodami wykonanymi z materiałów tłumiących dźwięk. Przykład siedziby firmy TNT w Warszawie pokazuje, iż istnieje możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań także w tym zakresie.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Ekologiczne ekrany

Szczególnie interesujące i nowatorskie z punktu widzenia architektonicznego było wykorzystanie w siedzibie korporacji roślin w formie parawanów rozdzielających poszczególne sektory sal operacyjnych typu call center zastosowane przez pracownię Decorum Architekci. W Polsce taka technologia to jeszcze nowość. Jej popularyzacja w środowisku architektów i projektantów daje jednak szansę na dalsze wykorzystanie motywów ekologicznych we wnętrzach zarówno biurowych jak i mieszkalnych.

Codzienna symbioza z naturą wpływa zdecydowanie pozytywnie na percepcję świata, motywuje, dostarcza energii, obniża poziom stresu. Czy idea ta może się jednak zrealizować we współczesnych biurach wykonanych ze szkła, stali i betonu ? Warszawska siedziba TNT pokazuje, iż jest to możliwe. Dzięki zastosowaniu żywych parawanów wizualnej atrakcyjności nabiera wnętrze typu open space i w zauważalny sposób rośnie także zadowolenie pracowników z oferowanych im warunków pracy.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Naturalne otoczenie stanowiska pracy - Wypowiedzi przedstawicieli firmy Green Fortune w Polsce - Katarzyny Nowak i Cezarego Podgórskiego

Red.: Dlaczego zieleń jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania biura?
C.P.:: Składa się na to kilka czynników. Istotne są niewątpliwie walory estetyczne, wpływ na psychikę człowieka oraz na jego samopoczucie fizyczne. Rośliny pozytywnie jonizują powietrze, nawilżają je i działają jak filtr. Dzięki zwiększeniu wilgotności w pomieszczeniach, w których występują, powodują ponadto opadanie kurzu. Trudno jest stworzyć w biurze klimat podobny do naturalnego. Zazwyczaj w pomieszczeniach tych jest zbyt gorąco lub zbyt chłodno, a powietrze często bywa przesuszone. Zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie wilgotność sięga jedynie 30%, podczas gdy powinna wynosić w granicach od 40 do 60%. W biurach z zainstalowaną klimatyzacją pracownicy często skarżą się na bóle głowy, przesuszoną śluzówkę, problemy ze skórą czy podrażnienia oczu. Kontakt z roślinnością może być jednym z czynników niwelujących te nieprzyjemne objawy.

Red.: Jakie zalety dla architekta posiada zastosowanie systemu tak zwanych zielonych ścian?
K.N: Architekci chętnie sięgają po tego typu ekologiczne rozwiązania. Przede wszystkim dają one możliwość wprowadzenia odrobiny naturalności do przestrzeni zurbanizowanej. Poza tym ściany zieleni znacznie poszerzają możliwości kreacji, dają między innymi możliwość stworzenia dynamicznej formy w otoczeniu stałych – architektonicznych rozwiązań. Detale tego typu nie wymagają zbyt dużej ilości cennej przestrzeni użytkowej, a ich zastosowanie znacznie poprawia wizerunek projektowanego obiektu. Rośliny posiadają także właściwości dźwiękochłonne, korzystnie wpływają zatem na akustykę obiektów szczególnie efektywnie obniżając poziom hałasu.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Komentarz architekta - Zbigniew Tomaszczyk, Decorum Architekci

Umiejętne zaprojektowanie przestrzeni typu open space to duże wyzwanie dla architekta. Łączy się ono niezmiennie z zapewnieniem odpowiedniego komfortu użytkownikom pomieszczeń zorganizowanych na planie otwartym. Ewolucyjne podejście do tej kwestii zakłada dbałość o dobre oświetlenie, akustykę i porządek przestrzenny sprzyjający pracy. Zabiegi takie możemy nazwać działaniem standardowym. Uwzględnienie wprowadzenia nowej jakości wnosi do myślenia o przestrzeni element indywidualizujący.

W przypadku realizacji biur TNT w Warszawie zastosowanie w tak dużej skali zieleni we wnętrzu przeznaczonym do wykonywania czynności zawodowych powoduje humanizację przestrzeni. Natura wymusza niejako zachowania empatyczne u ludzi, wpływa na budowanie przyjaznych relacji między pracownikami i znacznie podwyższa komfort pracy. Nasza pracownia - Decorum Architekci - od wielu lat próbowała eksperymentować z tematem zieleni we wnętrzu. Brakowało jednak wciąż profesjonalnej oferty umożliwiającej realizację wizji projektowej. Od czasu pojawienia się na rynku polskim rozwiązań proponowanych przez Green Fortune ta niekorzystna sytuacja się zmieniła. To mnie bardzo cieszy i inspiruje do nowych pomysłów.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

www.officefacility.pl

Źródło: Office&Facility

Tagi: call center ekrany ekologiczne rośliny wnętrza

Komentarze

A ja mam w domu taki ogród

Dodano: Środa, 10 Listopad 2010, 16:57, Autor: misia

Ja znalazłam firmę która zajmuje się takimi ogrodami, ale najlepsze że produkują takie moduły do samodzielnego wsadzenia roślin warto zajrzeć www.dekoracjewodne.com

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Konkursy

Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział Kraków ogłasza międzynarodowy, jednoetapowy, realizacyjny konkurs architektoniczno-urbanis...
Październik 13, 2020
W tej edycji Mazda poszukuje młodych projektantów zainteresowanych tematem recyklingu, którzy tworzą w dziedzinach grafiki użytkowej, mody, designu oraz architektury wnętrz. Warunkiem wstępnym udzi...
Październik 6, 2020

Materiały budowlane

Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020
Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020

Polska Świat

Zwycięzcą 56. konkursu i zdobywcą Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku został arch. Paweł Lisiak, autor pracy „Laudato si’: klasztor OO. Franciszkanów w Babich Dołach z kościołem pw. NMP Gwiazdy Morza”.
Zwycięzcą 56. konkursu i zdobywcą Dorocznej Nagrody SARP im. Zbyszka Zawistowskiego Dyplom Roku z...
Październik 20, 2020
Łódzki Monopolis najlepszym projektem „mixed-use” na świecie.Autorem projektu jest pracownia Grupa 5 Architekci
Łódzki kompleks został zdobywcą prestiżowej nagrody w międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020.
Wrzesień 18, 2020

Wzornictwo

Kolekcja Modernizm nagrodzona Bronze A' Design Award w kategorii materiały budowlane i elementy konstrukcyjne
Zaprojektowana przez Maję Ganszyniec kolekcja Ceramiki Paradyż - Modernizm zdobyła nagrodę Bronze...
Maj 13, 2020
The Whole Elements, Anna Bery, FOSSILS
Projekty Anny Bery przenoszą surowość i nieokreśloność przyrody do wnętrza, są także próbą zmierz...
Kwiecień 10, 2018