Wnętrza

Marzec 25, 2009

Zielone ściany

Projekt wnętrza: Decorum Architekci
Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Call center to jedno z miejsc, w którym najczęściej stosuje się rozwiązania typu open space. W pomieszczeniach takich panuje jednak spory poziom hałasu, zatem odpowiednie rozwiązania z zakresu audio - architektury stanowią ważne wyzwanie dla architekta. Standardowo w call center umieszczane są ścianki działowe ograniczające dochodzenie dźwięków do poszczególnych stanowisk pracy. Biurka często zestawiane są ze sobą w różnych konfiguracjach przestrzennych i oddzielone przegrodami wykonanymi z materiałów tłumiących dźwięk. Przykład siedziby firmy TNT w Warszawie pokazuje, iż istnieje możliwość zastosowania innowacyjnych rozwiązań także w tym zakresie.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Ekologiczne ekrany

Szczególnie interesujące i nowatorskie z punktu widzenia architektonicznego było wykorzystanie w siedzibie korporacji roślin w formie parawanów rozdzielających poszczególne sektory sal operacyjnych typu call center zastosowane przez pracownię Decorum Architekci. W Polsce taka technologia to jeszcze nowość. Jej popularyzacja w środowisku architektów i projektantów daje jednak szansę na dalsze wykorzystanie motywów ekologicznych we wnętrzach zarówno biurowych jak i mieszkalnych.

Codzienna symbioza z naturą wpływa zdecydowanie pozytywnie na percepcję świata, motywuje, dostarcza energii, obniża poziom stresu. Czy idea ta może się jednak zrealizować we współczesnych biurach wykonanych ze szkła, stali i betonu ? Warszawska siedziba TNT pokazuje, iż jest to możliwe. Dzięki zastosowaniu żywych parawanów wizualnej atrakcyjności nabiera wnętrze typu open space i w zauważalny sposób rośnie także zadowolenie pracowników z oferowanych im warunków pracy.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Naturalne otoczenie stanowiska pracy - Wypowiedzi przedstawicieli firmy Green Fortune w Polsce - Katarzyny Nowak i Cezarego Podgórskiego

Red.: Dlaczego zieleń jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania biura?
C.P.:: Składa się na to kilka czynników. Istotne są niewątpliwie walory estetyczne, wpływ na psychikę człowieka oraz na jego samopoczucie fizyczne. Rośliny pozytywnie jonizują powietrze, nawilżają je i działają jak filtr. Dzięki zwiększeniu wilgotności w pomieszczeniach, w których występują, powodują ponadto opadanie kurzu. Trudno jest stworzyć w biurze klimat podobny do naturalnego. Zazwyczaj w pomieszczeniach tych jest zbyt gorąco lub zbyt chłodno, a powietrze często bywa przesuszone. Zimą, kiedy działa centralne ogrzewanie wilgotność sięga jedynie 30%, podczas gdy powinna wynosić w granicach od 40 do 60%. W biurach z zainstalowaną klimatyzacją pracownicy często skarżą się na bóle głowy, przesuszoną śluzówkę, problemy ze skórą czy podrażnienia oczu. Kontakt z roślinnością może być jednym z czynników niwelujących te nieprzyjemne objawy.

Red.: Jakie zalety dla architekta posiada zastosowanie systemu tak zwanych zielonych ścian?
K.N: Architekci chętnie sięgają po tego typu ekologiczne rozwiązania. Przede wszystkim dają one możliwość wprowadzenia odrobiny naturalności do przestrzeni zurbanizowanej. Poza tym ściany zieleni znacznie poszerzają możliwości kreacji, dają między innymi możliwość stworzenia dynamicznej formy w otoczeniu stałych – architektonicznych rozwiązań. Detale tego typu nie wymagają zbyt dużej ilości cennej przestrzeni użytkowej, a ich zastosowanie znacznie poprawia wizerunek projektowanego obiektu. Rośliny posiadają także właściwości dźwiękochłonne, korzystnie wpływają zatem na akustykę obiektów szczególnie efektywnie obniżając poziom hałasu.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Komentarz architekta - Zbigniew Tomaszczyk, Decorum Architekci

Umiejętne zaprojektowanie przestrzeni typu open space to duże wyzwanie dla architekta. Łączy się ono niezmiennie z zapewnieniem odpowiedniego komfortu użytkownikom pomieszczeń zorganizowanych na planie otwartym. Ewolucyjne podejście do tej kwestii zakłada dbałość o dobre oświetlenie, akustykę i porządek przestrzenny sprzyjający pracy. Zabiegi takie możemy nazwać działaniem standardowym. Uwzględnienie wprowadzenia nowej jakości wnosi do myślenia o przestrzeni element indywidualizujący.

W przypadku realizacji biur TNT w Warszawie zastosowanie w tak dużej skali zieleni we wnętrzu przeznaczonym do wykonywania czynności zawodowych powoduje humanizację przestrzeni. Natura wymusza niejako zachowania empatyczne u ludzi, wpływa na budowanie przyjaznych relacji między pracownikami i znacznie podwyższa komfort pracy. Nasza pracownia - Decorum Architekci - od wielu lat próbowała eksperymentować z tematem zieleni we wnętrzu. Brakowało jednak wciąż profesjonalnej oferty umożliwiającej realizację wizji projektowej. Od czasu pojawienia się na rynku polskim rozwiązań proponowanych przez Green Fortune ta niekorzystna sytuacja się zmieniła. To mnie bardzo cieszy i inspiruje do nowych pomysłów.

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

Projekt wnętrza: Decorum Architekci

www.officefacility.pl

Źródło: Office&Facility

Tagi: call center ekrany ekologiczne rośliny wnętrza

Komentarze

A ja mam w domu taki ogród

Dodano: Środa, 10 Listopad 2010, 16:57, Autor: misia

Ja znalazłam firmę która zajmuje się takimi ogrodami, ale najlepsze że produkują takie moduły do samodzielnego wsadzenia roślin warto zajrzeć www.dekoracjewodne.com

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Konkursy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z Oddziałem Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich ogłasza konkurs, który ma na celu zwrócenie uwagi na tematykę budownictwa ekologicznego. Zadanie...
Styczeń 24, 2022
The 12th edition of the AZ Awards is now accepting entries into its eight major categories, from architecture, landscapes, and urban design to interiors, product design, and the A+ Award for best s...
Styczeń 24, 2022

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Polska Świat

Park Pamięci Wielkiej Synagogi, NArchitekTURA / Bartosz Haduch - finalista Mies van der Rohe Award 2022
Głównym elementem aranżacji parku jest mozaika z czterdziestu szarych płyt piaskowca. Ich nieregu...
Styczeń 20, 2022
Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku - Marlena Wolnik MWArchitekci (finalista Mies van der Rohe Award 2022)
Centrum Aktywności Lokalnej to projekt mający na celu stworzenie przestrzeni, która byłaby centra...
Styczeń 20, 2022

Wzornictwo

Instalacja artystyczna „Pisklę”, autor: Joanna Rajkowska
Nowoczesna instalacja artystyczna – dwumetrowe, akustyczne jajo drozda śpiewaka autorstwa artystk...
Maj 25, 2021
Kolekcja lamp i luster „TRN” - Magda Jurek
Podczas wirtualnej gali jurorzy zaprezentowali pięcioro projektantów, którzy w 2021 roku stworzą...
Luty 2, 2021