Architektura krajobrazu

Styczeń 14, 2014

Ogród miejski

Rzut
Lokalizacja: Nowy Dwór Gdański
Powierzchnia: 500 m2

Galeria

Siedziska z europalet
Fragment przedogródka
Wizualizacja 2
Wizualizacja 3 - druga koncepcja
Wizualizacja 4 - druga koncepcja
Wizualizacja 5 - druga koncepcja

Program ogrodu przewiduje wydzielenie zielenią wnętrza ogrodowego oraz ciągów pieszo-jezdnych. Drzewa, krzewy, byliny oraz mała architektura są powiązane kompozycyjnie z zabudową. Zgodnie z zaleceniami Inwestora ogród powstał w stylu nowoczesnym.

Na podjeździe przylegającym do wschodniej granicy działki zaproponowano ułożenie kwadratowych płyt bazaltowych, które proponuje się ułożyć pasami na przemian z kostką granitową. Ułożenie nawierzchni w ten sposób wprowadzi w ogrodzie rytm, poszerzy optycznie podjazd i podkreśli geometryczność założenia. Główną oś kompozycji, na której zlokalizowano ścieżkę oraz drewniane siedzisko, zaakcentowano ścianą z lustrem. Detal ozdobny podkreślono reflektorami punktowymi. Takie rozwiązanie sprawi, że ogród będzie atrakcyjny także po zachodzie słońca.

W centralnej części ogrodu zaproponowano utworzenie drewnianego tarasu z siedziskiem. Dzięki drzwiczkom siedzisko będzie pełniło także funkcję schowka na poduchy. W celu urozmaicenia przestrzeni i wydzielenia części wypoczynkowej z otoczenia, taras wyniesiono o 15 cm wyżej w stosunku do pozostałej części ogrodu. Całość otoczono grabowym żywopłotem ciętym na wysokości 1,6m. Żywopłot oraz konstrukcja na pnącza zamocowana wzdłuż południowej granicy (1,6m wys.), pozwolą na stworzenie kameralnego cichego zakątka o zamkniętym charakterze. Przy ścieżce prowadzącej do głównego wejścia zaproponowano ustawienie dwóch geometrycznych donic obsadzonych wieloletnimi bylinami: funkiami w odmianach, kosaćcami bródkowymi i kuklikami szkarłatnymi. Kwiaty utrzymane w ciepłej tonacji nawiązują do kolejnego akcentu ozdobnego, który wprowadzono do kompozycji – asymetrycznych siedzisk wykonanych z żywicy, pomalowanych proszkowo na intensywnie pomarańczowy kolor (RAL 2011). Największą donicę, zlokalizowano przy tarasie. Zaproponowano w niej posadzenie świdośliwy kanadyjskiej. Po posadzeniu donicę należy wysypać białym kamieniem płukanym (frakcja 16- 32mm).
W projekcie przewidziano donice wykonane z wysokiej jakości wzmocnionego poliestru, odpornego na mróz oraz promieniowanie UV.


Dodano: 14/01/2014, Zmodyfikowano: 19/03/2014

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Źródło: Adobe Stock
Charakterystyka stylu glamourStyl glamour to kwintesencja luksusu i elegancji, która przenosi na...
Kwiecień 16, 2025
Współczesna architektura to świadome projektowanie przestrzeni, w której każdy detal wpływa na o...
Kwiecień 2, 2025

Konkursy

Konkurs architektoniczno – urbanistyczny na opracowanie koncepcji architektonicznej wraz z zagospodarowaniem terenu dla inwestycji polegającej na budowie nowego obiektu Archiwum Państwowego w Piotr...
Kwiecień 14, 2025
Park Kazimierzowski; źródło: Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Głównym celem koncepcji architektoniczno-urbanistycznej ma być podniesienie jakości i funkcjonalności przestrzeni publicznych terenów zieleni: Parku Kazimierzowskiego i Skweru S. Jankowskiego „Agat...
Kwiecień 9, 2025