Polska i Świat

Styczeń 5, 2015

Afrykarium we Wrocławiu

Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa
Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

W październiku 2014 roku, we wrocławskim zoo otwarto nowe oceanarium, w którym można poznać rośliny i zwierzęta zamieszkujące Afrykę, w tym środowisko Nilu, jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego, wybrzeża Namibii i dżungli Kongo.

W otoczeniu 15 000 000 litrów wody, w 19 akwariach i basenach, a także wodospadach i strumykach, żyje obecnie około 100 gatunków zwierząt. Największa atrakcja Wrocławia ma przyciągać rocznie nawet 3 000 000 osób rocznie z terenu całej Europy. Budynek ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości i 15 metrów wysokości. Elewacja obiektu kryje pięć różnych biotopów prezentujących „życiodajne wody Afryki”.

Projekt oceanarium wyłoniono na drodze konkursu, który zorganizowany został w 2007 roku. Autorem zwycięskiej pracy okazała się pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Tutaj można obejrzeć wizualizacje, jakie powstały na potrzeby konkursu: Afrykarium-Oceanarium. Poniżej prezentujemy zdjęcia stanu istniejącego.

 

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Problematyczna elewacja

Projekt przewidywał wykonanie czarnej okładziny zewnętrznej głównego budynku Afrykarium z betonu torkretowego B37 o grubości 8 cm, wykonanego na bazie kruszywa bazaltowego dylatowanego w polach ok. 15 metrów kwadratowych, szlifowanego, polerowanego. Po wykonaniu wielu mock-upów i opracowaniu technologii wykonania, okazało się, że sam proces szlifowania torkretu będzie trwał ponad pół roku, co było nie do przyjęcia w ogrodzie zoologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt. Również fizyka budowli, przy tym rozwiązaniu, stwarzała wiele trudności ze względu na brak szczeliny powietrznej pomiędzy torkretem i ścianą konstrukcyjną.

Rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązania alternatywnego - mówi Dorota Szlachcic, z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa - priorytetami były: kolor czarny, rozwiązania wielkoformatowe, fizyka budowli, dopuszczalność kontaktu z wodą pitną, a także szybkość wykonania elewacji i jej trwałość. W tym czasie okładzinowe płyty mineralno-akrylowe Corian® uzyskały atest ITB, co pozwoliło na rozpoczęcie prób właśnie z tym materiałem na elewacji i częściowo na dachu. Spełniał wszystkie nasze wymagania także co do wyglądu zewnętrznego - dał piękną, idealnie czarną, błyszczącą powierzchnię, pociętą tylko niezbędnymi organicznymi dylatacjami, ale też zapewnił bezpieczeństwo i szybkość montażu konstrukcji. Woda deszczowa spływająca po elewacji do basenów ze zwierzętami nie wypłukuje z materiału żadnych szkodliwych substancji, co było ważne dla biologów, a szczelina powietrzna umożliwia odparowanie pary wodnej, gdzie wewnątrz budynku panuje 80% wilgotności!”

Ważnym elementem montażu elewacji było uwzględnienie rozszerzalności materiału. Tak samo konstrukcja, na której osadzone zostały płyty, musiała pozwolić na ich ruch. Niezbędne okazały się dwu centymetrowe dylatacje pomiędzy ogromnymi panelami, których wymiar to 5 na 3,6 metra.

Prezes zoo, Radosław Ratajszczak tak opisał inwestycję: Afrykarium jest materialnym dowodem na to, że warto marzyć. Jestem miłośnikiem zwierząt i fascynatem swojego zawodu. W ciągu 7 lat zrealizowałem w zoo inwestycje o wartości około 300 mln PLN, w tym Afrykarium. Przypominam, że Afrykarium, to pierwsze w Polsce oceanarium, obiekt unikatowy na skalę światową – skupia się wyłącznie na faunie i florze Czarnego Lądu.

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot-Inter-System

Tagi: budynki konkurs

Komentarze

Elewacja

Dodano: Niedziela, 06 Marzec 2016, 20:53, Autor: Budowlaniec

Wykonana elewacja Afrykarium jest wyjątkowo ohydna i psuje cały wyraz architektoniczny budynku który wygląda jak zrobiony z marnej jakości plastiku jak w tandetnych samochodach

Domy jednorodzinne

Pomysł na projekt domu odpornego na zmiany klimatyczne był inspirowany licznymi klęskami żywiołow...
Sierpień 22, 2023
Dom bez kontekstu Inwestorzy zwrócili się z chęcią realizacji domu bez kontekstu, przestrzeni dl...
Sierpień 21, 2023

Wasze realizacje

Półki na książki cellaio są: - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok/. 100kg/m2) - tworzone są...
Sierpień 29, 2023
Bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) pólki nad łóżko. Tworzone na wymiar i wg indywidu...
Sierpień 28, 2023

Materiały budowlane

Ograniczają przegrzewanie się wnętrza, zapewniają naturalne światło i widok na zewnątrz, chronią...
Wrzesień 21, 2023
Firma FAKRO już kolejny raz wprowadza do swojej oferty roletę ARF do okna dachowego w kolorze roku 2023 viva magenta.FAKRO
W ofercie FAKRO rolety ARF Print w kolorze Viva Magenta to nie tylko zaciemnienie, ale także nie...
Wrzesień 21, 2023

Konkursy

Claude Cormier + Associés, "Blue Stick Garden", 2000 | fot.: Louise Tanguay
Międzynarodowy Festiwal Ogrodów ogłasza zaproszenie do składania wniosków w celu wyłonienia projektantów, którzy stworzą nowe tymczasowe ogrody na 25. edycję Festiwalu, która zostanie otwarta 21 cz...
Październik 1, 2023
Urząd Miasta i Gminy w Miechowie oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP) Oddział Kraków ogłaszają jednoetapowy, ograniczony i realizacyjny konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy c...
Wrzesień 30, 2023