Polska i Świat

Styczeń 5, 2015

Afrykarium we Wrocławiu

Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa
Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

W październiku 2014 roku, we wrocławskim zoo otwarto nowe oceanarium, w którym można poznać rośliny i zwierzęta zamieszkujące Afrykę, w tym środowisko Nilu, jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego, wybrzeża Namibii i dżungli Kongo.

W otoczeniu 15 000 000 litrów wody, w 19 akwariach i basenach, a także wodospadach i strumykach, żyje obecnie około 100 gatunków zwierząt. Największa atrakcja Wrocławia ma przyciągać rocznie nawet 3 000 000 osób rocznie z terenu całej Europy. Budynek ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości i 15 metrów wysokości. Elewacja obiektu kryje pięć różnych biotopów prezentujących „życiodajne wody Afryki”.

Projekt oceanarium wyłoniono na drodze konkursu, który zorganizowany został w 2007 roku. Autorem zwycięskiej pracy okazała się pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Tutaj można obejrzeć wizualizacje, jakie powstały na potrzeby konkursu: Afrykarium-Oceanarium. Poniżej prezentujemy zdjęcia stanu istniejącego.

 

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Problematyczna elewacja

Projekt przewidywał wykonanie czarnej okładziny zewnętrznej głównego budynku Afrykarium z betonu torkretowego B37 o grubości 8 cm, wykonanego na bazie kruszywa bazaltowego dylatowanego w polach ok. 15 metrów kwadratowych, szlifowanego, polerowanego. Po wykonaniu wielu mock-upów i opracowaniu technologii wykonania, okazało się, że sam proces szlifowania torkretu będzie trwał ponad pół roku, co było nie do przyjęcia w ogrodzie zoologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt. Również fizyka budowli, przy tym rozwiązaniu, stwarzała wiele trudności ze względu na brak szczeliny powietrznej pomiędzy torkretem i ścianą konstrukcyjną.

Rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązania alternatywnego - mówi Dorota Szlachcic, z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa - priorytetami były: kolor czarny, rozwiązania wielkoformatowe, fizyka budowli, dopuszczalność kontaktu z wodą pitną, a także szybkość wykonania elewacji i jej trwałość. W tym czasie okładzinowe płyty mineralno-akrylowe Corian® uzyskały atest ITB, co pozwoliło na rozpoczęcie prób właśnie z tym materiałem na elewacji i częściowo na dachu. Spełniał wszystkie nasze wymagania także co do wyglądu zewnętrznego - dał piękną, idealnie czarną, błyszczącą powierzchnię, pociętą tylko niezbędnymi organicznymi dylatacjami, ale też zapewnił bezpieczeństwo i szybkość montażu konstrukcji. Woda deszczowa spływająca po elewacji do basenów ze zwierzętami nie wypłukuje z materiału żadnych szkodliwych substancji, co było ważne dla biologów, a szczelina powietrzna umożliwia odparowanie pary wodnej, gdzie wewnątrz budynku panuje 80% wilgotności!”

Ważnym elementem montażu elewacji było uwzględnienie rozszerzalności materiału. Tak samo konstrukcja, na której osadzone zostały płyty, musiała pozwolić na ich ruch. Niezbędne okazały się dwu centymetrowe dylatacje pomiędzy ogromnymi panelami, których wymiar to 5 na 3,6 metra.

Prezes zoo, Radosław Ratajszczak tak opisał inwestycję: Afrykarium jest materialnym dowodem na to, że warto marzyć. Jestem miłośnikiem zwierząt i fascynatem swojego zawodu. W ciągu 7 lat zrealizowałem w zoo inwestycje o wartości około 300 mln PLN, w tym Afrykarium. Przypominam, że Afrykarium, to pierwsze w Polsce oceanarium, obiekt unikatowy na skalę światową – skupia się wyłącznie na faunie i florze Czarnego Lądu.

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot-Inter-System

Tagi: budynki konkurs

Komentarze

Elewacja

Dodano: Niedziela, 06 Marzec 2016, 20:53, Autor: Budowlaniec

Wykonana elewacja Afrykarium jest wyjątkowo ohydna i psuje cały wyraz architektoniczny budynku który wygląda jak zrobiony z marnej jakości plastiku jak w tandetnych samochodach

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024