Polska i Świat

Styczeń 5, 2015

Afrykarium we Wrocławiu

Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa
Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

W październiku 2014 roku, we wrocławskim zoo otwarto nowe oceanarium, w którym można poznać rośliny i zwierzęta zamieszkujące Afrykę, w tym środowisko Nilu, jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego, wybrzeża Namibii i dżungli Kongo.

W otoczeniu 15 000 000 litrów wody, w 19 akwariach i basenach, a także wodospadach i strumykach, żyje obecnie około 100 gatunków zwierząt. Największa atrakcja Wrocławia ma przyciągać rocznie nawet 3 000 000 osób rocznie z terenu całej Europy. Budynek ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości i 15 metrów wysokości. Elewacja obiektu kryje pięć różnych biotopów prezentujących „życiodajne wody Afryki”.

Projekt oceanarium wyłoniono na drodze konkursu, który zorganizowany został w 2007 roku. Autorem zwycięskiej pracy okazała się pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Tutaj można obejrzeć wizualizacje, jakie powstały na potrzeby konkursu: Afrykarium-Oceanarium. Poniżej prezentujemy zdjęcia stanu istniejącego.

 

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Problematyczna elewacja

Projekt przewidywał wykonanie czarnej okładziny zewnętrznej głównego budynku Afrykarium z betonu torkretowego B37 o grubości 8 cm, wykonanego na bazie kruszywa bazaltowego dylatowanego w polach ok. 15 metrów kwadratowych, szlifowanego, polerowanego. Po wykonaniu wielu mock-upów i opracowaniu technologii wykonania, okazało się, że sam proces szlifowania torkretu będzie trwał ponad pół roku, co było nie do przyjęcia w ogrodzie zoologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt. Również fizyka budowli, przy tym rozwiązaniu, stwarzała wiele trudności ze względu na brak szczeliny powietrznej pomiędzy torkretem i ścianą konstrukcyjną.

Rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązania alternatywnego - mówi Dorota Szlachcic, z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa - priorytetami były: kolor czarny, rozwiązania wielkoformatowe, fizyka budowli, dopuszczalność kontaktu z wodą pitną, a także szybkość wykonania elewacji i jej trwałość. W tym czasie okładzinowe płyty mineralno-akrylowe Corian® uzyskały atest ITB, co pozwoliło na rozpoczęcie prób właśnie z tym materiałem na elewacji i częściowo na dachu. Spełniał wszystkie nasze wymagania także co do wyglądu zewnętrznego - dał piękną, idealnie czarną, błyszczącą powierzchnię, pociętą tylko niezbędnymi organicznymi dylatacjami, ale też zapewnił bezpieczeństwo i szybkość montażu konstrukcji. Woda deszczowa spływająca po elewacji do basenów ze zwierzętami nie wypłukuje z materiału żadnych szkodliwych substancji, co było ważne dla biologów, a szczelina powietrzna umożliwia odparowanie pary wodnej, gdzie wewnątrz budynku panuje 80% wilgotności!”

Ważnym elementem montażu elewacji było uwzględnienie rozszerzalności materiału. Tak samo konstrukcja, na której osadzone zostały płyty, musiała pozwolić na ich ruch. Niezbędne okazały się dwu centymetrowe dylatacje pomiędzy ogromnymi panelami, których wymiar to 5 na 3,6 metra.

Prezes zoo, Radosław Ratajszczak tak opisał inwestycję: Afrykarium jest materialnym dowodem na to, że warto marzyć. Jestem miłośnikiem zwierząt i fascynatem swojego zawodu. W ciągu 7 lat zrealizowałem w zoo inwestycje o wartości około 300 mln PLN, w tym Afrykarium. Przypominam, że Afrykarium, to pierwsze w Polsce oceanarium, obiekt unikatowy na skalę światową – skupia się wyłącznie na faunie i florze Czarnego Lądu.

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot-Inter-System

Tagi: budynki konkurs

Komentarze

Elewacja

Dodano: Niedziela, 06 Marzec 2016, 20:53, Autor: Budowlaniec

Wykonana elewacja Afrykarium jest wyjątkowo ohydna i psuje cały wyraz architektoniczny budynku który wygląda jak zrobiony z marnej jakości plastiku jak w tandetnych samochodach

Domy jednorodzinne

Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021
Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021

Konkursy

Endorsed by the International Union of Architects (UIA), these Awards seek proposals that exhibit original interpretations of Turkish architect Turgut Cansever's design principles. These principles...
Październik 25, 2021
Konkurs ma na celu promocję młodych, zdolnych architektów wykorzystujących możliwości oprogramowania BIM, a także zachęcenie studentów do korzystania z najnowszych zdobyczy technologii informatyczn...
Październik 19, 2021