Polska i Świat

Styczeń 5, 2015

Afrykarium we Wrocławiu

Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa
Afrykarium we Wrocławiu, fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

W październiku 2014 roku, we wrocławskim zoo otwarto nowe oceanarium, w którym można poznać rośliny i zwierzęta zamieszkujące Afrykę, w tym środowisko Nilu, jezior Wielkich Rowów Afrykańskich, Morza Czerwonego, Kanału Mozambickiego, wybrzeża Namibii i dżungli Kongo.

W otoczeniu 15 000 000 litrów wody, w 19 akwariach i basenach, a także wodospadach i strumykach, żyje obecnie około 100 gatunków zwierząt. Największa atrakcja Wrocławia ma przyciągać rocznie nawet 3 000 000 osób rocznie z terenu całej Europy. Budynek ma 160 metrów długości i 54 metry szerokości i 15 metrów wysokości. Elewacja obiektu kryje pięć różnych biotopów prezentujących „życiodajne wody Afryki”.

Projekt oceanarium wyłoniono na drodze konkursu, który zorganizowany został w 2007 roku. Autorem zwycięskiej pracy okazała się pracownia ArC2 Fabryka Projektowa. Tutaj można obejrzeć wizualizacje, jakie powstały na potrzeby konkursu: Afrykarium-Oceanarium. Poniżej prezentujemy zdjęcia stanu istniejącego.

 

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Problematyczna elewacja

Projekt przewidywał wykonanie czarnej okładziny zewnętrznej głównego budynku Afrykarium z betonu torkretowego B37 o grubości 8 cm, wykonanego na bazie kruszywa bazaltowego dylatowanego w polach ok. 15 metrów kwadratowych, szlifowanego, polerowanego. Po wykonaniu wielu mock-upów i opracowaniu technologii wykonania, okazało się, że sam proces szlifowania torkretu będzie trwał ponad pół roku, co było nie do przyjęcia w ogrodzie zoologicznym w bezpośrednim sąsiedztwie zwierząt. Również fizyka budowli, przy tym rozwiązaniu, stwarzała wiele trudności ze względu na brak szczeliny powietrznej pomiędzy torkretem i ścianą konstrukcyjną.

Rozpoczęliśmy poszukiwania rozwiązania alternatywnego - mówi Dorota Szlachcic, z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa - priorytetami były: kolor czarny, rozwiązania wielkoformatowe, fizyka budowli, dopuszczalność kontaktu z wodą pitną, a także szybkość wykonania elewacji i jej trwałość. W tym czasie okładzinowe płyty mineralno-akrylowe Corian® uzyskały atest ITB, co pozwoliło na rozpoczęcie prób właśnie z tym materiałem na elewacji i częściowo na dachu. Spełniał wszystkie nasze wymagania także co do wyglądu zewnętrznego - dał piękną, idealnie czarną, błyszczącą powierzchnię, pociętą tylko niezbędnymi organicznymi dylatacjami, ale też zapewnił bezpieczeństwo i szybkość montażu konstrukcji. Woda deszczowa spływająca po elewacji do basenów ze zwierzętami nie wypłukuje z materiału żadnych szkodliwych substancji, co było ważne dla biologów, a szczelina powietrzna umożliwia odparowanie pary wodnej, gdzie wewnątrz budynku panuje 80% wilgotności!”

Ważnym elementem montażu elewacji było uwzględnienie rozszerzalności materiału. Tak samo konstrukcja, na której osadzone zostały płyty, musiała pozwolić na ich ruch. Niezbędne okazały się dwu centymetrowe dylatacje pomiędzy ogromnymi panelami, których wymiar to 5 na 3,6 metra.

Prezes zoo, Radosław Ratajszczak tak opisał inwestycję: Afrykarium jest materialnym dowodem na to, że warto marzyć. Jestem miłośnikiem zwierząt i fascynatem swojego zawodu. W ciągu 7 lat zrealizowałem w zoo inwestycje o wartości około 300 mln PLN, w tym Afrykarium. Przypominam, że Afrykarium, to pierwsze w Polsce oceanarium, obiekt unikatowy na skalę światową – skupia się wyłącznie na faunie i florze Czarnego Lądu.

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot.: ArC2 Fabryka Projektowa

Afrykarium we Wrocławiu; fot-Inter-System

Tagi: budynki konkurs

Komentarze

Elewacja

Dodano: Niedziela, 06 Marzec 2016, 20:53, Autor: Budowlaniec

Wykonana elewacja Afrykarium jest wyjątkowo ohydna i psuje cały wyraz architektoniczny budynku który wygląda jak zrobiony z marnej jakości plastiku jak w tandetnych samochodach

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024