Polska i Świat

Wrzesień 3, 2013

Apartamentowiec w Bydgoszczy

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International
Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

Nad Brdą w Bydgoszczy rozpoczęła się budowa najwyższego w mieście apartamentowca. Będzie to przeszklona konstrukcja z komponowaną w nią roślinnością. Autorem projektu jest pracownia architektoniczna Nizio Design International.

Jest to 18-piętrowy budynek o kaskadowo-tarasowej formie. Zbudowany zostanie ze szkła i terakoty. Na balkonach i płaskim dachu nasadzona zostanie bujna roślinność. Otwory w budynku utworzą tarasy widokowe, gdzie zasadzone zostaną drzewa. Okna lokali będą wychodziły z jednej strony na miasto, z drugiej na rzekę. Do dyspozycji mieszkańców będzie dziedziniec z zielenią oraz tarasem widokowym.

 

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

 

Idea projektu

Budynek został zaprojektowany na planie trapezu. Przy jego powstawaniu uwzględniono prawidłowe nasłonecznienie mieszkań i okolicznych budynków. Od strony ulicy bryła posiada cztery kondygnacje, dalej wznosi się tarasowo w stronę rzeki, w ten sposób dostosowując się do wysokości istniejącej zabudowy.

- Inspiracją dla projektu były spichlerze, które są charakterystycznymi elementami architektonicznego krajobrazu Bydgoszczy. Chcieliśmy, żeby nie był to kolejny zwyczajny apartament, ale taki budynek, który swoją formą będzie korespondował z okolicą – powiedział Mirosław Nizio właściciel pracowni Nizio Design International.

 

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

 

Apartamentowiec w Bydgoszczy, projekt: Nizio Design International

 

Funkcja i architektura

Charakterystyczną cechą planowanej zabudowy jest też wyraźny podział w elewacji na część biurowo-usługową i mieszkalną. W budynku od czwartego do piętnastego piętra zaprojektowano 129 mieszkań o powierzchni od 35,45m kw do 278,71m kw. Prawie wszystkie mieszkania posiadają wygodne i nasłonecznione loggie lub tarasy. W budynku znajdą się cztery klatki schodowe, które na poziomie parteru będą połączone dwoma holami wejściowymi, zlokalizowanymi w części północnej i południowej budynku.

Lokale usługowe i biurowe zlokalizowane zostały na czterech pierwszych kondygnacjach naziemnych. Biura zaprojektowano jako przestrzeń typu open-space, co umożliwia przyszłym użytkownikom dowolną aranżację wnętrz. Do tej przestrzeni prowadzi osobny hol, zlokalizowany w zachodniej części budynku. Do lokali usługowych takich jak salon fryzjerski, klub fitness, apteka, kawiarnia czy restauracja wejście znajdzie się na poziomie parteru.

Tagi: domy architektura apartamentowce

Komentarze

Polszczyzna....

Dodano: Piątek, 13 Wrzesień 2013, 21:42, Autor: myszka206

"Zbudowany zostanie ze szkła i terakoty" - powinno być: elewacja będzie wykonana z .....

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025