Polska i Świat

Maj 20, 2015

Atal Towers we Wrocławiu

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak
Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

W ramach inwestycji Atal Towers powstaną 436 mieszkania. Na parterze obu budynków będą zlokalizowane liczne lokale handlowo-usługowe oraz lokale gastronomiczne, które w okresie letnim zostaną wzbogacone o zewnętrze ogródki.

Kompleks mieszkaniowy zaprojektowany przez pracownię architektoniczną AP Szczepaniak, usytuowany jest w centrum miasta. Od zachodu oraz południa sąsiaduje z budynkami mieszkalnymi z przełomu XIX i XX wieku, natomiast od północy z rzeką Odrą.

Przy części zachodniej inwestycji znajduje się budynek istniejący, który w dużym stopniu definiuje część zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego limituje w tej części wysokość istniejącego kwartału jako średniowysoką. Oznacza to, że w tym miejscu nie mogliśmy zaprojektować budynku wyższego niż obecny. Pozostała część inwestycji nie ma takiego ograniczenia. Mógł tu powstać budynek niski, średniowysoki, wysoki czy wysokościowy. Dla nas punktem odniesienia był sąsiadujący budynek Odra Tower, a także okoliczna zabudowa. Warto zauważyć, że w przypadku Wrocławia mamy do czynienia z dość wysoką zabudową, sięgającą 55 metrów – mówi Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

- Zakładając, że stworzymy dwa wysokie budynki, na jakie pozwala nam plan zagospodarowania przestrzennego, mielibyśmy problem z brakiem właściwego nasłonecznienia. Linia słońca w tym miejscu w pewien sposób nakazuje nam „odciąć” niektóre części budynku po to, by go prawidłowo nasłonecznić. W wyniku tego udało nam się wysmuklić wieże, a „odcięte elementy” nałożyć na bryłę. Gdybyśmy chcieli rozrysować kolejno przekształcenia budynku zauważylibyśmy, że Atal Towers jest rezydencją składającą się z 19 wież - tłumaczy Artur Szczepaniak.

 

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

 

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

W projekcie wykorzystano zestawienie grafitowych elementów podstawowej ściany zewnętrznej budynku i białych brył loggie. Kolor grafitowy na elewacji to zastosowana w projekcie płyta klinkierowa. Z kolei białe loggie powstały w wyniku ukształtowania płyt stropowych, ścian wydzielających i zewnętrznych elementów osłaniających, które będą wykonane z blachy cięto ciągnionej (blacha ponacinana w równych odstępach i rozciągnięta).

- Wśród wielu opinii dotyczących Atal Towers pojawiło się stwierdzenie, że będzie to bardzo zamknięta bryła, przesłonięta betonem. Tymczasem elementy osłaniające wzdłuż całej elewacji zostały wykonane z blachy o dużej perforacji, która została ukształtowana w taki sposób, by zarówno do przestrzeni loggie, jak i mieszkań doprowadzała jak największą ilość światła dziennego - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (określający przeznaczenie zabudowy terenu) zakłada, że fragment pomiędzy rzeką Odrą, a budynkiem został przewidziany pod tzw. bulwary (promenadę nadbrzeżną biegnącą wzdłuż rzeki). - Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakłada utworzenie tarasów wysuniętych nad rzekę, które w okresie letnim mogą pełnić funkcję ogródków dla zlokalizowanych w budynku lokali gastronomicznych. Z racji tego, że jest to część otwarta i dostępna dla każdego, pomiędzy jednym a drugim budynkiem został zaprojektowany pas zieleni ze ścieżką dla pieszych, który prowadzi wprost do bulwarów nad rzeką - komentuje Agnieszka Szczepaniak.

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

Tagi: domy domy wielorodzinne

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022
    Bardzo często pomieszczenia na poddaszu posiadają okna dachowe, przez które wlewa...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” adresowany jest do pracowni architektonicznych i samodzielnych architektów, w których projektach wykorzystano systemy firmy Aluprof. Ideą konkursu jest wyr...
Maj 24, 2022
The monumental structure of the Silos, located in Buenos Aires on the Eastern side of Puerto Madero, is one of the few port constructions that persist in the neighbourhood and the only one that has...
Kwiecień 28, 2022