Polska i Świat

Maj 20, 2015

Atal Towers we Wrocławiu

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak
Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

W ramach inwestycji Atal Towers powstaną 436 mieszkania. Na parterze obu budynków będą zlokalizowane liczne lokale handlowo-usługowe oraz lokale gastronomiczne, które w okresie letnim zostaną wzbogacone o zewnętrze ogródki.

Kompleks mieszkaniowy zaprojektowany przez pracownię architektoniczną AP Szczepaniak, usytuowany jest w centrum miasta. Od zachodu oraz południa sąsiaduje z budynkami mieszkalnymi z przełomu XIX i XX wieku, natomiast od północy z rzeką Odrą.

Przy części zachodniej inwestycji znajduje się budynek istniejący, który w dużym stopniu definiuje część zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego limituje w tej części wysokość istniejącego kwartału jako średniowysoką. Oznacza to, że w tym miejscu nie mogliśmy zaprojektować budynku wyższego niż obecny. Pozostała część inwestycji nie ma takiego ograniczenia. Mógł tu powstać budynek niski, średniowysoki, wysoki czy wysokościowy. Dla nas punktem odniesienia był sąsiadujący budynek Odra Tower, a także okoliczna zabudowa. Warto zauważyć, że w przypadku Wrocławia mamy do czynienia z dość wysoką zabudową, sięgającą 55 metrów – mówi Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

- Zakładając, że stworzymy dwa wysokie budynki, na jakie pozwala nam plan zagospodarowania przestrzennego, mielibyśmy problem z brakiem właściwego nasłonecznienia. Linia słońca w tym miejscu w pewien sposób nakazuje nam „odciąć” niektóre części budynku po to, by go prawidłowo nasłonecznić. W wyniku tego udało nam się wysmuklić wieże, a „odcięte elementy” nałożyć na bryłę. Gdybyśmy chcieli rozrysować kolejno przekształcenia budynku zauważylibyśmy, że Atal Towers jest rezydencją składającą się z 19 wież - tłumaczy Artur Szczepaniak.

 

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

 

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

W projekcie wykorzystano zestawienie grafitowych elementów podstawowej ściany zewnętrznej budynku i białych brył loggie. Kolor grafitowy na elewacji to zastosowana w projekcie płyta klinkierowa. Z kolei białe loggie powstały w wyniku ukształtowania płyt stropowych, ścian wydzielających i zewnętrznych elementów osłaniających, które będą wykonane z blachy cięto ciągnionej (blacha ponacinana w równych odstępach i rozciągnięta).

- Wśród wielu opinii dotyczących Atal Towers pojawiło się stwierdzenie, że będzie to bardzo zamknięta bryła, przesłonięta betonem. Tymczasem elementy osłaniające wzdłuż całej elewacji zostały wykonane z blachy o dużej perforacji, która została ukształtowana w taki sposób, by zarówno do przestrzeni loggie, jak i mieszkań doprowadzała jak największą ilość światła dziennego - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (określający przeznaczenie zabudowy terenu) zakłada, że fragment pomiędzy rzeką Odrą, a budynkiem został przewidziany pod tzw. bulwary (promenadę nadbrzeżną biegnącą wzdłuż rzeki). - Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakłada utworzenie tarasów wysuniętych nad rzekę, które w okresie letnim mogą pełnić funkcję ogródków dla zlokalizowanych w budynku lokali gastronomicznych. Z racji tego, że jest to część otwarta i dostępna dla każdego, pomiędzy jednym a drugim budynkiem został zaprojektowany pas zieleni ze ścieżką dla pieszych, który prowadzi wprost do bulwarów nad rzeką - komentuje Agnieszka Szczepaniak.

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

Tagi: domy domy wielorodzinne

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020