Polska i Świat

Maj 20, 2015

Atal Towers we Wrocławiu

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak
Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

W ramach inwestycji Atal Towers powstaną 436 mieszkania. Na parterze obu budynków będą zlokalizowane liczne lokale handlowo-usługowe oraz lokale gastronomiczne, które w okresie letnim zostaną wzbogacone o zewnętrze ogródki.

Kompleks mieszkaniowy zaprojektowany przez pracownię architektoniczną AP Szczepaniak, usytuowany jest w centrum miasta. Od zachodu oraz południa sąsiaduje z budynkami mieszkalnymi z przełomu XIX i XX wieku, natomiast od północy z rzeką Odrą.

Przy części zachodniej inwestycji znajduje się budynek istniejący, który w dużym stopniu definiuje część zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego limituje w tej części wysokość istniejącego kwartału jako średniowysoką. Oznacza to, że w tym miejscu nie mogliśmy zaprojektować budynku wyższego niż obecny. Pozostała część inwestycji nie ma takiego ograniczenia. Mógł tu powstać budynek niski, średniowysoki, wysoki czy wysokościowy. Dla nas punktem odniesienia był sąsiadujący budynek Odra Tower, a także okoliczna zabudowa. Warto zauważyć, że w przypadku Wrocławia mamy do czynienia z dość wysoką zabudową, sięgającą 55 metrów – mówi Agnieszka Szczepaniak z biura projektowego AP Szczepaniak.

- Zakładając, że stworzymy dwa wysokie budynki, na jakie pozwala nam plan zagospodarowania przestrzennego, mielibyśmy problem z brakiem właściwego nasłonecznienia. Linia słońca w tym miejscu w pewien sposób nakazuje nam „odciąć” niektóre części budynku po to, by go prawidłowo nasłonecznić. W wyniku tego udało nam się wysmuklić wieże, a „odcięte elementy” nałożyć na bryłę. Gdybyśmy chcieli rozrysować kolejno przekształcenia budynku zauważylibyśmy, że Atal Towers jest rezydencją składającą się z 19 wież - tłumaczy Artur Szczepaniak.

 

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

 

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

W projekcie wykorzystano zestawienie grafitowych elementów podstawowej ściany zewnętrznej budynku i białych brył loggie. Kolor grafitowy na elewacji to zastosowana w projekcie płyta klinkierowa. Z kolei białe loggie powstały w wyniku ukształtowania płyt stropowych, ścian wydzielających i zewnętrznych elementów osłaniających, które będą wykonane z blachy cięto ciągnionej (blacha ponacinana w równych odstępach i rozciągnięta).

- Wśród wielu opinii dotyczących Atal Towers pojawiło się stwierdzenie, że będzie to bardzo zamknięta bryła, przesłonięta betonem. Tymczasem elementy osłaniające wzdłuż całej elewacji zostały wykonane z blachy o dużej perforacji, która została ukształtowana w taki sposób, by zarówno do przestrzeni loggie, jak i mieszkań doprowadzała jak największą ilość światła dziennego - tłumaczy Agnieszka Szczepaniak.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (określający przeznaczenie zabudowy terenu) zakłada, że fragment pomiędzy rzeką Odrą, a budynkiem został przewidziany pod tzw. bulwary (promenadę nadbrzeżną biegnącą wzdłuż rzeki). - Zaproponowane przez nas rozwiązanie zakłada utworzenie tarasów wysuniętych nad rzekę, które w okresie letnim mogą pełnić funkcję ogródków dla zlokalizowanych w budynku lokali gastronomicznych. Z racji tego, że jest to część otwarta i dostępna dla każdego, pomiędzy jednym a drugim budynkiem został zaprojektowany pas zieleni ze ścieżką dla pieszych, który prowadzi wprost do bulwarów nad rzeką - komentuje Agnieszka Szczepaniak.

Atal Towers we Wrocławiu, autor projektu: pracownia AP Szczepaniak

Tagi: domy domy wielorodzinne

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024