Biblioteka Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie.
Nagroda EUmies Award 2024 w kategorii Wschodząca architektura wieńczy serię licznych nagród dla tej „katedry książek”, która już w 2023 r. została uznana za „najlepszą nową bibliotekę publiczną na świecie”.
Projekt otrzymał także nagrodę FAD, nagrodę Ciutat de Barcelona Award, COAM First Award i NAN Award, a także inne wyróżnienia. Jego autorem są architekci Elena Orte i Guillermo Sevillano z pracowni SUMA Arquitectura z Madrytu, którzy wygrali konkurs architektoniczny w 2015 r.,. Otwarcie BIblioteki odbyło się w maju 2022 roku. Architekci przekształcili to, co miało być po prostu czterdziestą biblioteką Barcelony w innowacyjną przestrzeń dla kultury i wiedzy oraz nową ikonę w Sant Martí - robotniczej dzielnicy Barcelony.
O projekcie
Punktem wyjścia było pytanie „Jaka powinna być biblioteka w XXI wieku?”. Projektowi towarzyszyły badania programowe, opracowane przez studio w celu przedefiniowania współczesnego modelu tego typu placówki. Wyzwanie to dotyczy nie tylko bibliotek, ale ale całego naszego ekosystemu, który znalazł się w kryzysie za sprawą mediów cyfrowych i wirtualnych.
Propozycja SUMA dla biblioteki Gabriela Garcíi Márqueza polega na postawieniu na holistyczną redefinicję relacji między architekturą, kolekcją książek, personelem i użytkownikami, oferując repertuar ekosystemów, których doświadczenie jest nie do zastąpienia przez media elektroniczne.
W ten sposób zaprojektowano następujące przestrzenie: Agora, która oferuje przy wejściu elastyczne pod kątem aranżacji miejsce spotkań i wystaw; Forum Idei, gdzie oferowane są różne rodzaje spotkań z siedzeniami i stołami o różnych rozmiarach i wysokościach, otoczonymi półprzezroczystymi ścianami; następnie Pałac Czytelnictwa, który pozwala każdemu użytkownikowi cieszyć się innym doświadczeniem czytelniczym, od schronienia się na ulubionej sofie, jak w domu, po czytanie na tarasie lub w ogrodzie zimowym, wśród bujanych foteli i hamaków.
Biblioteka jest skonfigurowana dla użytkownika jako złożony i wzbogacający krajobraz, poświęcony kulturze, w której każdy może znaleźć swoje miejsce.
Konstrukcja i materiały budowlane
Projekt jest pionierski pod względem wykorzystania drewna konstrukcyjnego, bez widocznych połączeń, wzmocnionego stalowymi elementami. Budynek zużywa mniej energii dzięki wykorzystaniu lekkiej powłoki wykonanej z żaluzji i wentylowanej fasady z włókna szklanego o wysokim stopniu recyklingu. Projekt ten podkreśla rozległe doświadczenie Eleny Orte i Guillermo Sevillano jako profesorów projektowania strukturalnego w IAAC w Barcelonie.
Budynek opiera się na trzech rdzeniach wokół trójkątnego dziedzińca, połączonych różnymi drewnianymi kratownicami, które mieszczą najbardziej niezależne akustycznie przestrzenie i uwalniają otwarte przestrzenie, w których spiralne schody biegnące wzdłuż atrium lądują na każdym piętrze.
Innowacyjność i odpowiedzialność za środowisko
W bibliotece zastosowano liczne energooszczędne i zrównoważone strategie pasywne i aktywne, akredytowane certyfikatem LEED Gold. Atrium działa jak komin słoneczny; lekka i wentylowana powłoka wykonana jest z recyklingu z włókna szklanego pokrytego żywicami, które optymalizują ochronę przed słońcem, jednocześnie sprzyjając naturalnemu oświetleniu wnętrza; uprzemysłowione i prefabrykowane systemy konstrukcyjne zostały wykorzystane do zoptymalizować ilość odpadów. Szeroko zastosowano materiały o niskiej emisji gazów cieplarnianych, takich jak drewno konstrukcyjne; panele fotowoltaiczne na dachu; oraz system recyklingu wody deszczowej.
Karta techniczna projektu
- Powierzchnia: 4,170.29 m2
- Zakończenie budowy: 13 czerwca 2022 r.
- Klient/Deweloper: BIMSA-Ayuntamiento de Barcelona
- Autorzy i kierownictwo budowy: Elena Orte y Guillermo Sevillano-SUMA Arquitectura
- Zespół projektowy SUMA: Marta Romero, Jesús Lopez, Luis Sierra, Ana Patricia Minguito, Pablo
- Corroto, María Abellán, Sara Contreras, Rita Álvarez Tabio, Miguel Ángel Maure
- Inżynieria - konstrukcja: Miguel Nevado
- Inżynieria kopert: ENAR
- Inżynieria MEP: Urculo (projekt) i MI7 (budowa)
- Inżynieria akustyczna: Margarida Acústica
- Zrównoważony rozwój i certyfikacja Leed: CABA
- Architektura krajobrazu: Julio Gonzalez
- Architekt projektu technicznego: Nuria Sáinz
- Zarządzanie realizacją budowy: Antonio Yoldi - Miguel Ángel Orcalla MasterPlan
- Zdjęcia: Jesús Granada
|
|
|
|
|
|
|
Źródło: EUMies