Polska i Świat

Kwiecień 10, 2013

Budynek dydaktyczny w Tomaszowie Mazowieckim

Projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorami pracy są  ZYXAK Architektura  &  Pracownia Projektowa YAMA.
Projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorami pracy są ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

Projekt zajął pierwsze miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorami pracy są ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

Fragmenty opisu autorskiego

Nowy budynek ZSP Nr 3 został zaprojektowany w miejscu starego budynku szkoły w zachodniej części przedmiotowej działki i połączony z istniejącą halą sportową. Zachowano łówne wejście na teren szkoły od ul. Legionów, a wąską część działki prowadzącą od ulicy przeznaczono na zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną dla uczniów – tzw. plac apelowy. W to wyeksponowane miejsce został właśnie przeniesiony pamiątkowy kamień, tu planuje się uzupełnienie istniejącej zieleni wysokiej o kolejne okazy drzew. (...)

I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

Założenia urbanistyczne

Założeniem urbanistycznym projektu jest maksymalne uporządkowanie brył oraz płaszczyzn elewacji istniejącego budynku z nowym budynkiem. Dlatego budynek dydaktyczny zaprojektowano w linii istniejącej hali sportowej, jako przedłużenie jej elewacji zarówno od strony południowej, jak i północnej. Pozwoliło to na zachowanie spójności bryłowej i nie wymusza zmian układu funkcjonalnego na działce (zmian układu dróg i chodników). Jednocześnie długa płaszczyzna zachodniej elewacji jest zamknięciem dla osiowego wejścia od strony ul Legionów z widokiem na boisko przez główny hall szkoły. Rysunek tej elewacji z mocnym podcięciem idącym w prawo od głównego wejścia podkreśla ciąg komunikacyjny (pieszy) do ul. Prawej. Rzut budynku w kształcie litery „L” pozwala dobrze stworzyć wewnętrzną przestrzeń na działce zajmowaną przez boisko szkolne oraz tworzyć z nim i budynkiem hali sportowej uporządkowaną kompozycję brył i funkcji.

 

 

I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

 

I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

 

Układ funkcjonalny budynku

Budynek dydaktyczny zaprojektowano dla 700 uczniów tak, żeby spełniał wszystkie funkcjonalne wymagania Inwestora i zapewniał komfortowe warunki nauki, pracy nauczycieli i pracy pracowników obsługi. Główne wejście prowadzi do hallu głównego, ale już z wiatrołapu przewidziano niezależne przejście do przechodniej szatni dla 700 uczniów (standardowe szafki podwójne), z której uczniowie dostają się do głównej przestrzeni komunikacyjno-rekreacyjnej i dalej do swoich klas/pracowni. Taki układ zapewnia łatwość utrzymania czystości podłóg w szkole i płynność ruchu uczniów przed i po lekcjach. Główna część rekreacyjno-komunikacyjna na wszystkich kondygnacjach połączona jest widokowo ze sobą dzięki obszernej pustce między piętrami, w której zlokalizowano główną wachlarzową klatkę schodową wraz z windą. Ta reprezentacyjna przestrzeń doświetlona jest poprzez świetlik w dachu i odpowiednio usytuowane okna ponad 2 piętrem.

 

I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

 

Forma architektoniczna, materiały

Forma architektoniczna ma z jednej strony podkreślać proste płaszczyzny elewacji dostosowane do założeń urbanistycznych projektu (patrz wyżej), a z drugiej urozmaicać ich rysunek i nadawać wyjątkowość budynkowi użyteczności publicznej o takim znaczeniu dla miasta. Z założenia, budynek przy zachowaniu powagi i dostojeństwa ma również nie przytłaczać jego użytkowników i być odbierany jako przyjazny. Kompozycja elewacji opiera się na „rysunku bryły” ze ścianami cofniętymi w części parteru (podcieniami) oraz cofniętymi w ramach przestrzeni rekreacyjnych na piętrach. Na tak uformowaną bryłę została nałożona „siatka” wyznaczająca podziały na elewacji z charakterystycznymi przesunięciami, a w nią wpisane okna i wypełnienia w układzie nadającym lekkość budynkowi. Wypełnienia przewidziano pokryć okładziną elewacyjną kompozytową w kolorze drewna lub (w zależności od środków) wykonać we współczesnym technologicznie systemie tynku udającego rysunek drewna. „Siatka” o fakturze surowego żelbetu lub tynku w kolorze białym lub jasno szarym, okna aluminiowe z podokiennikami obłożonymi blachą w kolorze naturalno-szarym na rąbek. Część parterowa wycofana z linii elewacji obłożona również blachą podobnie jak obudowa wyniesionej ponad dach nadbudowy doświetlenia hallu rekreacyjnego i ściany sali multimedialnej. Okna, drzwi i fasady w kolorze szarym.

Energooszczędność

Na etapie projektu budowlanego, zgodnie z Rozporządzeniem Ministra zostanie przeprowadzona szczegółowa analiza możliwości wykorzystania różnych źródeł energii. Przewiduje się możliwość wykorzystania energii słonecznej oraz zastosowania rozwiązań technologicznych oszczędzających energię w szczególności przy ogrzewaniu i wentylacji pomieszczeń szkoły. Jednak już na etapie koncepcji przewidziano taką bryłę budynku, która charakteryzuje się zwartością bez zbędnego wydłużania ścian zewnętrznych, a to wpłynie na parametry zapotrzebowania na energię.

Zespół autorski

ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA

  • arch. Jacek Bartkowiak
  • arch. Paweł Pijanowski
  • arch. Marek Pukowski

 

Plansza 1 / I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

Plansza 2 / I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

Plansza 3 / I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

 

Plansza 4 / I miejsce w konkursie na opracowanie koncepcji budowy budynku dydaktycznego przy ZSP Nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim. Autorz: ZYXAK Architektura & Pracownia Projektowa YAMA.

Tagi: architektura szkoły

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

W końcowym opracowaniu, na bazie wybranej w konkursie pracy Zamawiający oczekuje wykonania projektu budowlanego oraz uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a także wykonania kompletnej dokumenta...
Listopad 19, 2024
Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024