Polska i Świat

Marzec 9, 2011

Centrum Promocji Nauki w Belgradzie

Pracownia Architektoniczna RTA Office prowadzona przez architekta Santiago Parramon uzyskała wyróżnienie za swój projekt „Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie.
Pracownia Architektoniczna RTA Office prowadzona przez architekta Santiago Parramon uzyskała wyróżnienie za swój projekt „Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie.

Pracownia Architektoniczna RTA Office prowadzona przez architekta Santiago Parramon uzyskała wyróżnienie za swój projekt „Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie (Serbia).

Projekt jest wspólnym dziełem zespołów „RTA Office” z Barcelony i Szanghaju (miast w których pracownia posiada swoje biura). Centrum promocji nauki traktowane jest jako siła napędowa odbudowy i rozwoju której adresatem jest nowa publiczność kulturowe i akademickie środowisko Belgradu (lepiej rozpoznawane pod pseudonimem „Blok 39”).

„Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie (Serbia) - projekt wyróżniony w konkursie pracowni RTA Office

Idea projektu

Pracownia „RTA Office” proponuje budynek który ma stanowić wydarzenie; instytucjonalny, miejski w wyrazie obszar zwiastujący międzynarodową atrakcję. Zespół projektowy poszukuje rozwiązania które organizuje i przekształca przestrzeń w sposób tworzący nowy, o bardziej demokratycznym przepływie, system, uwalniając go od sztywnych struktur miejskich w konsekwencji oddając tą przestrzeń miastu. Tworzy to nowe miejsce kontaktu z wiedzą oraz wzbogaca uczucie kontaktu z otwartą przestrzenią . Pojawia się otoczenie wnikliwe i dynamiczne.

„Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie (Serbia) - projekt wyróżniony w konkursie pracowni RTA Office

Wnętrze budynku

Koncepcja budynku zaprojektowanego przez RTA Office oparta jest na założeniu, że Serbia jest pomostem pomiędzy kulturą Zachodu i Wschodu. Budynek „Blok 39” zaprojektowano w formie bryły o kształcie krzyża z imponującym holem w części centralnej. Taka organizacja przestrzeni pozwala zwiedzającym na łatwy wybór trasy spaceru. Wiele punktów dostępu do budynku prowadzi do tego samego przestronnego lobby. Stanowiska wystaw okresowych i przestrzeń zarezerwowana dla personelu znajduje się w północno–wschodniej części budynku, księgarnie w zachodniej, Klub Nauki oraz wystawy stałe zajmują jego część wschodnią. Obok tych ostatnich odnajdujemy restaurację, planetarium i salę konferencyjną z dostępem poprzez Ogród Nauki.

Wynikiem takiej organizacji, jedność przestrzeni ukształtowana jest w spójności z całością. Elegancki wystrój o wyrafinowanych i meandrowych liniach przeplata się wzajemnie.

„Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie (Serbia) - projekt wyróżniony w konkursie pracowni RTA Office

Materiały wykończeniowe

Mocnym walorem obiektu jest zastosowanie ograniczonej ilości materiałów, czarnej- pochodzącej z recyklingu stali, stosowanej głównie do celów elewacyjnych (dzięki jej eleganckiej sugestywnej ciemnej fakturze). W kontraście, jasną stal zastosowano na ostrych załamaniach i szczelinach, tam gdzie świat zewnętrzny spotyka się z wnętrzem. Zamysłem projektantów było dodanie budynkowi punktów o naturalnym doświetleniu i uzyskanie interesujących elementów wizualnych.

Architektura zrównoważona

Dla zmniejszenia lub całkowitej eliminacji negatywnego wpływu na środowisko, pracownia RTA Office proponuje zastosowanie najlepszych rozwiązań, co pozwoliło uzyskać certyfikat „Green–LEEDTM” nadanym przez „Green Building Council WORLDGBS” w Nowym Jorku. Obecnym celem sprawności energetycznej budynku jest uzyskanie 70% oszczędności i jego klasyfikacja do kategorii „A”.

Dla uzyskania takich parametrów Pracownia „RTA Office” skoncentrowała się na trzech podstawowych elementach:

  • Aspekty ekonomiczne

Poszukiwanie oszczędności ekonomicznych skierowane jest głównie na aspekt energetyczny i obniżkę kosztów eksploatacyjnych. Projekt proponuje najbardziej zaawansowane technologie w procesie budowy obiektu poprzez stosowanie wzmocnionego betonu (o dużej wytrzymałości, żywotności, charakteryzującym się małą emisja CO2 w procesie wytwarzania), stosowanie lokalnych materiałów budowlanych (celem zmniejszenia kosztów transportu), stosowanie stali z recyklingu, drewna z certyfikatem FSC a wreszcie oparcia potrzeb energetycznych obiektu na tzw. „energii zielonej”. W strategii tej nie zapomniano oczywiście o redukcji zapotrzebowania energetycznego obiektu, zapotrzebowania na wodę i redukcji emisji. Ponadto wspomnieć należy o wymogu projektu co do zgodności procesu realizacyjnego z dyrektywami Komisji Europejskiej w zakresie zarządzania odpadami .

  • Zapewnienie zrównoważonej implementacji obiektu

Mając na względzie zrównoważoną implementację inwestycji projekt przewiduje oszczędności w zapotrzebowaniu na wodę pitną poprzez przechwytywanie i utylizację wody deszczowej do nawadniania ogrodów oraz do spłukiwania publicznych toalet.

  • Jakość życia

W obiekcie „Blok 39” - Centrum Promocji Nauki - jakość życia jest ściśle związana z jakością środowiska. Dlatego przy realizacji obiektu przestrzegane będą standardy jakościowe i zdrowotne LEEDTM) poprzez stosowanie detektorów CO2 i COV celem zapewnienia doskonałej jakości powietrza.

„Block 39”  - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie (Serbia) - projekt wyróżniony w konkursie pracowni RTA Office

„Block 39” - Centrum Promocji Nauki w Belgradzie (Serbia) - projekt wyróżniony w konkursie pracowni RTA Office

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Centrum Nauki architektura

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Realizacja marzenia o własnym domu to dla wielu z nas szczyt ambicji i synonim życiowego sukcesu...
Marzec 14, 2024
Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024