Polska i Świat

Kwiecień 22, 2010

Chopin Airport City

Chopin Airport City, JEMS Architekci
Chopin Airport City, JEMS Architekci

Konkurs na koncepcję urbanistyczną Chopin Airport City w Warszawie wygrała pracownia JEMS Architekci. Zadaniem konkursu było opracowanie koncepcji, przedstawiającej propozycję przestrzenną i funkcjonalną Chopin Airport City.

W zwycięskim projekcie jury doceniło spójną 
i atrakcyjną kompozycję przestrzenną, której głównym elementem jest Park im. Fryderyka Chopina, zachowujący dużą część istniejącej zieleni w północnej części terenu – mówi Krzysztof Domaradzki, Przewodniczący Sądu Konkursowego. Park, doskonale widoczny z drogi wjazdowej do lotniska, stanowi wyróżnik projektowanego kompleksu i jest postrzegany jako główny element budujący nową relację Chopin Airport City z miastem – dodaje.


Chopin Aipotr City, wizualizacja: JEMS Architekci

Założenia projektu

Kulminacyjnym punktem parku będzie publiczny plac z funkcjami usługowymi, do którego poprowadzi aleja drzew. Park będzie pełnił głównie funkcję rekreacyjną, służącą także użytkownikom otaczającej zabudowy. Architekci planują ukształtowanie obszaru parku jako łąki ze zgrupowaniami drzew, stawem i krajobrazowo formowanymi skarpami, w które będą wbudowane funkcje towarzyszące tj. gastronomia, kluby fitness czy galerie. Koncepcja zwycięskiego biura architektonicznego zakłada ponadto zachowanie walorów Alei Żwirki 
i Wigury. Podkreśleniu atutów alei będzie służyć przewidziana w niej zabudowa, a także czytelny układ ulic, ciągów pieszych czy placów. W skład Chopin Airport City będzie wchodziło nie tylko Lotnisko Chopina, ale także centrum konferencyjno-wystawowe, powierzchnie biurowo-handlowe, hotele, a także infrastruktura sportowa i rekreacyjna. W ramach projektu, Lotnisko Chopina przewiduje zagospodarowanie około 10 ha terenu i udostępnienie ponad 150 tys. mkw. powierzchni użytkowych. Planowany koszt inwestycji to 10 mld zł.


 

Chopin Aiport City, zwycięski projekt: JEMS Architekci

Plany na przyszłość

Chopin Airport City to długofalowy plan przekształcenia terenów zlokalizowanych przy dojeździe do lotniska w park biznesowo-handlowy z funkcjami rekreacyjnymi i rozrywkowymi. Jest to naturalny kierunek rozwoju, który można zauważyć na wielu światowych lotniskach – mówił Michał Marzec - Dyrektora Lotniska Chopina.

Atutem Airport City jest z pewnością lokalizacja. Projekt ten będzie służył pasażerom lotniska, jak również mieszkańcom Warszawy, zapewniając sprawną i efektywną komunikację z miastem i regionem.

Tego rodzaju wszechstronne obiekty charakteryzujące się przenikaniem usług lotniczych 
i pozalotniczych z powodzeniem funkcjonują na całym świecie m.in. w Dallas, Dublinie czy Belgradzie. Kolejnym etapem realizacji projektu Chopin Airport City będzie opracowanie projektu miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie zwycięskiej koncepcji. Po jego zatwierdzeniu w władzami miasta, wszystkie inwestycje i przetargi związane z terenem wokół lotniska będą prowadzone zgodnie z wytycznymi zawartymi w planie.


Chopin Aipotr City, wizualizacja: JEMS Architekci

Chopin Aipotr City, wizualizacja: JEMS Architekci

Chopin Aipotr City, wizualizacja: JEMS Architekci

Tagi: urbanistyka JEMS Architekci lotnisko

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Współczesna architektura to świadome projektowanie przestrzeni, w której każdy detal wpływa na o...
Kwiecień 2, 2025
Okno tarasowe FAKRO to nowoczesne rozwiązanie, które łączy dwa drewniane okna, tworząc wygodne w...
Kwiecień 2, 2025

Konkursy

Przedmiotem Konkursu jest opracowanie koncepcji architektonicznej przebudowy infrastruktury dydaktycznej kampusu Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, przy ul. Raciborskiej 44 wraz z zagospodarowan...
Kwiecień 7, 2025
Przedmiotem konkursu jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna projektu części lądowej Akademickiego Ośrodka Szkolenia Morskiego (AOSM). Ośrodek składa się z części lądowej będącej przedmiotem...
Kwiecień 7, 2025
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×