Polska i Świat

Luty 4, 2022

Dom jak Las zwycięzcą The International Design Awards 2021!

Dom jak Las zwycięzcą The International Design Awards 2021. Autor projektu: pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Dom jak Las zwycięzcą The International Design Awards 2021. Autor projektu: pracownia architektoniczna 81.WAW.PL

Z kilkudziesięciu znamienitych projektów nadesłanych z całego świata wygrał projekt z Polski. Autorem projketu jest warszawska pracownia architektoniczna 81.WAW.PL. Projekt otrzymał tytuł GOLD w kategorii DOM. Jak przyznało Jury konkursu, poziom w tym roku był niewiarygodnie wysoki, a zgłoszenia pochodziły z ponad 80 krajów.

International Design Awards (IDA) 2021 to jedna z najbardziej cenionych nagród w branży. Konkurs docenia, celebruje i kreuje legendarnych już wizjonerów designu oraz odkrywa nowe talenty w dziedzinie architektury, wnętrz, produktów, grafiki i projektowania mody od 2007 roku. Jego celem jest pokazanie talentu i wizji architektów na całym świecie. Zgłoszenia nagradzane są tytułami jak medalami - od złotego po brązowy.

Dom jak Las. Autor projektu: pracownia architektoniczna 81.WAW.PL
Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Dom na wąskiej działce w lesie

W podwarszawskim sosnowym lesie, na wąskiej, ale bardzo długiej działce stoi budynek ukryty w sosnowym lesie. Głównym życzeniem inwestora było, aby dom wtopił się i harmonijnie współgrał z otaczającym go terenem. Prostokątna, minimalistyczna forma została podzielona na mniejsze części. W miejscach rozsunięć wstawiono okna doświetlające wnętrze domu. Poszczególne klocki są lekko przesunięte względem siebie, co nadaje całości lżejszego wyglądu i idealnie wpasowuje się w las. Dom staje się lasem.

Zależało nam na stworzeniu budynku, który odpowie na zaistniała lokalizację, czyli długą wąską działkę z dobrą południową ekspozycją po dłuższej krawędzi. Nie chcieliśmy zakłócić istniejącego stanu na działce, którym był sosnowy las. Woleliśmy stworzyć bryłę która nie będzie narzucać swojej formy, ale wtopi się w krajobraz. Stąd powstał pomysł podzielenia prostopadłościennej bryły na mniejsze i po przesuwaniu ich względem siebie. Wynika to także z funkcji jaka znajduje się w poszczególnych bryłach. W miejscu rozsunięć zlokalizowaliśmy okna. Dzięki temu wysokie pionowe ściany boczne współgrają harmonijnie z lasem. - mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl

Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Zasada elewacji

Po krótszych krawędziach elewacja została naturalną deską elewacyjną dopasowaną kolorystycznie do pni sosen. Długie ściany są prostopadłe do drewnianych i wykończone w zostały w szarym tynku. W pasach między bryłami umieszczono okna.

Bryła od frontu to monolityczna ściana bez okien z ukrytym wjazdem do garażu podziemnego. W dalszej perspektywie tło dla niej stanowią monochromatyczne ściany domu. Tylna część domu, otwierająca się na ogród, to w pełni przeszklona elewacja. Jest to zupełnie zaprzeczenie elewacji frontowej. Panoramiczne okno w salonie otwiera się na las, a podobnych gabarytów przeszklenie na piętrze wpuszcza sosnowy klimat do głównej sypialni. Budynek składa się z 3 kondygnacji.

Dom potraktowaliśmy jak rzeźbę, a nie jak typowy dom, który każdy ma w głowie przychodząc do nas do pracowni. Frontowa elewacja mówi nam o tym, że ten budynek to jest pewien rodzaj instalacji artystycznej w lesie. Zabawa formą i planami. Tło dla światłocienia puszczanego przez  drzewa i szukanie dalekich planów. Przestrzenny obiekt, którego główną funkcją jest przestrzeń do życia dla rodziny – mówi Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL
Poziom -1:

Na najniższej kondygnacji znajduje się garaż z częścią techniczną. Brama garażowa została pokryta tym samym materiałem co elewacja, tak aby nie zakłócić frontowej harmonii.

Poziom 0:

Główne wejście do budynku nie jest oczywiste. Na pierwszy rzut oka nie możemy go dostrzec, ponieważ ukryte zostało między drewnianymi bryłami budynku. Prowadzi nas do niego betonowa balustrada podjazdu.

Po wejściu do domu znajdziemy się w przestronnym, dwukondygnacyjnym holu, który graniczy przeszkleniem z wewnętrznym półpatio, ponieważ jedną ścianą otwiera się na otoczenie. Pozostałe ściany są w pełni przeszklone, wpuszczając tym samym trochę lasu do domu oraz doświetlając tę część budynku. Tworzy to niesamowitą harmonię oraz pokazuje, jak blisko natury można mieszkać i żyć w zgodzie z nią – mówi Anna Paszkowska-Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Z holu mamy bezpośredni dostęp do garderoby i toalety gościnnej. Przemieszczając się dalej mijamy klatkę schodową, którą przedostajemy się do części kuchenno-jadalnianej. W tej strefie stół ma widok na półpatio, a przestronna kuchnia rozdziela jadalnię oraz salon.

Długa wyspa do pracy została zlokalizowana wzdłuż okna. Dzięki temu przygotowując posiłek mieszkańcy będą mieli stały kontakt z otoczeniem. Wpłynie to komfort prac domowych, a także na możliwość odetchnięcia świeżym leśnym powietrzem – dodaje Rafał Grudziąż, architekt pracowni 81.waw.pl.

Na ścianie vis-a-vis kuchni zlokalizowano spiżarnię oraz gabinet. Całość układu parteru domyka przestronny salon ze szklaną ścianą. Część dzienna domu otwiera się na różne kierunki - z jadalni mamy widok na półpatio, z kuchni otwarcie po dłuższym boku domu, a z pokoju dziennego widzimy resztę ogrodu.

Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL

Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL

Poziom +1:

Na piętro dostajemy się schodami, które otwierają się dużymi przeszkleniami na dwie strony działki. Wchodząc na nie, po jednej stronie mamy łazienkę dziecięcą, a po drugiej pokoje dla dzieci wraz z garderobami. Całości dopełnia sypialnia główna z własną garderobą oraz łazienką.

Dom jak Las. Autor projektu: 81.WAW.PL

Autorzy:
dorota

Tagi: dom jednorodzinny dom na wąską działkę architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Jak pokazuje każda kolejna edycja konkursu, dostępność nie jest już postrzegana wyłącznie jako zastosowanie szeregu technicznych rozwiązań jak windy, podjazdy, oznaczenia w alfabecie Braille'a czy...
Styczeń 9, 2025
The new football stadium must meet the requirements of the International Football Association (FIFA).
Styczeń 7, 2025