Polska i Świat

Marzec 17, 2021

Domy jednorodzinne według Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal laureatów Nagrody Pritzkera 2021

Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault

Lacaton & Vassal rozpoczeli swoją praktykę w Paryżu w 1987 roku i zrealizowali ponad 30 projektów w całej Europie i Afryce Zachodniej. Lacaton i Vassal są 49. i 50. laureatami nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury. Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych funkcji i cech budynku.

  

Dom w Latapie(Floirac, Francja 1993)

Latapie House (Floirac, Francja 1993) był pierwszą  realizacją Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z zastosowaniem technologii szklarniowych, które wykorzystali do zainstalowania ogrodu zimowego, który pozwolił na zwiększenie powierzchni domu przy skromnym budżecie.

Dzięki temu zabiegowi udało się  stworzyć dużą przestrzeń dla dzieci, w której mogą biegać i rozwijać się. Skierowane na wschód, chowane i przezroczyste panele z poliwęglanu na tylnej ścianie domu pozwalają na oświetlenie naturalnym światłem całego mieszkania, powiększając jego wewnętrzne przestrzenie wspólne - od salonu po kuchnię.

Zastosowanie wysuwanych i przezroczystych paneli poliwęglanowych zwiększyło także elastyczność użytkowania przestrzeni mieszkalnych.

Latapie House, photo dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Dom w Cap Ferret (Cap Ferret, Francja, 1998)

Rezydencja zbudowana nad zatoką Arcachon, na jednej z ostatnich niezabudowanych działek jest dowodem szacunku architektów dla tego, co już istniało. Została ona zbudowana z myślą o minimalnym naruszeniu środowiska naturalnego. Zamiast wycinać 46 sosen, które rosły na tym terenie, dom został zaprojektowany w otoczeniu naturalnej roślinności i wzniesiony na siatce 12 mikropali. Podwyższony dom posiada specjalne otwory, które dostosowują się do ruchu i wzrostu przecinających go drzew, pozwalając jego mieszkańcom żyć wśród roślinności i widzieć zatokę.

Cap Ferret House, fot. dzieki uprzejmości Lacaton & Vassal
Cap Ferret House, fot. dzieki uprzejmości Lacaton & Vassal
Cap Ferret House, fot. dzieki uprzejmości Lacaton & Vassal
Dom w Bordeaux (Bordeaux, Francja, 1999)

Ta prywatna rezydencja jest adaptacją dawnej fabryki, w której nie było okien a więc i dostępu świtał dziennego do wnętrz. W ramach adaptacji budynku fragmenty dachu zostały usunięte i zastąpione przezroczystymi panelami z poliwęglanu. Celem było stworzenie wewnętrznego dziedzińca i rozprowadzenie światła słonecznego po całym domu. Transparentność jest zastosowana w całym budynku dzięki rozsuwanym ścianom, dużym oknom i otwartemu układowi domu, co zapewnia nieograniczone widoki na wskroś całego domu.

Dom w Bordeaux, fot, dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Dom w Bordeaux, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Nagroda Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, z Francji, zostali laureatami Pritzker Architecture Prize 2021. Nazwiska laureatów ogłosił Tom Pritzker, prezes The Hyatt Foundation, sponsor Nagrody Pritzkera – najważniejszego na świecie wyróżnienia w dziedzinie architektury.

Lacaton & Vassal rozpoczęli swoją praktykę w Paryżu w 1987 roku i zrealizowali ponad 30 projektów w całej Europie i Afryce Zachodniej. Lacaton i Vassal są 49. i 50. laureatami nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury. Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych funkcji i cech budynku.

Tagi: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal Nagroda Pritzkera 2021 dom jednorodzinny

Domy jednorodzinne

Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

ELEKTRA - nowa era w sterowaniu systemami ochrony przed śniegiem i lodem
Od czerwca 2021 roku dostępny na rynku jest najnowszej generacji regulator ELEKTRA ControlTec Sma...
Lipiec 4, 2021
FRONTROCK SUPER to idealny produkt do rozwiązań, gdzie kluczowa jest jakość i odporność mechanicz...
Kwiecień 20, 2021

Konkursy

Konkurs ma na celu promocję młodych, zdolnych architektów wykorzystujących możliwości oprogramowania BIM, a także zachęcenie studentów do korzystania z najnowszych zdobyczy technologii informatyczn...
Październik 19, 2021
The DEAwards globally recognize, showcase, and promote the best educational ideas and implementations of architecture and design.
Październik 15, 2021