Polska i Świat

Marzec 17, 2021

Domy jednorodzinne według Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal laureatów Nagrody Pritzkera 2021

Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault

Lacaton & Vassal rozpoczeli swoją praktykę w Paryżu w 1987 roku i zrealizowali ponad 30 projektów w całej Europie i Afryce Zachodniej. Lacaton i Vassal są 49. i 50. laureatami nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury. Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych funkcji i cech budynku.

  

Dom w Latapie(Floirac, Francja 1993)

Latapie House (Floirac, Francja 1993) był pierwszą  realizacją Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal z zastosowaniem technologii szklarniowych, które wykorzystali do zainstalowania ogrodu zimowego, który pozwolił na zwiększenie powierzchni domu przy skromnym budżecie.

Dzięki temu zabiegowi udało się  stworzyć dużą przestrzeń dla dzieci, w której mogą biegać i rozwijać się. Skierowane na wschód, chowane i przezroczyste panele z poliwęglanu na tylnej ścianie domu pozwalają na oświetlenie naturalnym światłem całego mieszkania, powiększając jego wewnętrzne przestrzenie wspólne - od salonu po kuchnię.

Zastosowanie wysuwanych i przezroczystych paneli poliwęglanowych zwiększyło także elastyczność użytkowania przestrzeni mieszkalnych.

Latapie House, photo dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Latapie House, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Dom w Cap Ferret (Cap Ferret, Francja, 1998)

Rezydencja zbudowana nad zatoką Arcachon, na jednej z ostatnich niezabudowanych działek jest dowodem szacunku architektów dla tego, co już istniało. Została ona zbudowana z myślą o minimalnym naruszeniu środowiska naturalnego. Zamiast wycinać 46 sosen, które rosły na tym terenie, dom został zaprojektowany w otoczeniu naturalnej roślinności i wzniesiony na siatce 12 mikropali. Podwyższony dom posiada specjalne otwory, które dostosowują się do ruchu i wzrostu przecinających go drzew, pozwalając jego mieszkańcom żyć wśród roślinności i widzieć zatokę.

Cap Ferret House, fot. dzieki uprzejmości Lacaton & Vassal
Cap Ferret House, fot. dzieki uprzejmości Lacaton & Vassal
Cap Ferret House, fot. dzieki uprzejmości Lacaton & Vassal
Dom w Bordeaux (Bordeaux, Francja, 1999)

Ta prywatna rezydencja jest adaptacją dawnej fabryki, w której nie było okien a więc i dostępu świtał dziennego do wnętrz. W ramach adaptacji budynku fragmenty dachu zostały usunięte i zastąpione przezroczystymi panelami z poliwęglanu. Celem było stworzenie wewnętrznego dziedzińca i rozprowadzenie światła słonecznego po całym domu. Transparentność jest zastosowana w całym budynku dzięki rozsuwanym ścianom, dużym oknom i otwartemu układowi domu, co zapewnia nieograniczone widoki na wskroś całego domu.

Dom w Bordeaux, fot, dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Dom w Bordeaux, fot. dzięki uprzejmości Philippe Ruault
Nagroda Pritzkera 2021

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal, z Francji, zostali laureatami Pritzker Architecture Prize 2021. Nazwiska laureatów ogłosił Tom Pritzker, prezes The Hyatt Foundation, sponsor Nagrody Pritzkera – najważniejszego na świecie wyróżnienia w dziedzinie architektury.

Lacaton & Vassal rozpoczęli swoją praktykę w Paryżu w 1987 roku i zrealizowali ponad 30 projektów w całej Europie i Afryce Zachodniej. Lacaton i Vassal są 49. i 50. laureatami nagrody Pritzkera w dziedzinie architektury. Stosując się do zasady "nigdy nie burzyć", podejmują powściągliwe interwencje w celu modernizacji przestarzałej infrastruktury, pozwalając jednocześnie na zachowanie trwałych funkcji i cech budynku.

Tagi: Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal Nagroda Pritzkera 2021 dom jednorodzinny

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022