Polska i Świat

Lipiec 6, 2022

Dyplom z Archicadem - wyniki konkursu studenckiego

Autor: inż. arch. Alicja Nowak
Autor: inż. arch. Alicja Nowak

Tegoroczny finał konkursu DZA odbył się 23. Czerwca 2022 na terenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Podczas finału laureaci oraz zaproszeni goście mieli przyjemność zwiedzić Elektrownie Powiśle pod przewodnictwem arch. Szymona Wojciechowskiego - Prezesa Zarządu, współwłaściciela, Architekta-Partnera biura architektonicznego APA Wojciechowski.

W konkursie wzięli udział studenci i absolwenci z całej Polski. Do konkursu mogły być zgłaszane prace dyplomowe, w których został wykorzystany program Archicad. Podobnie jak w latach poprzednich, w nadesłanych projektach podejmowano tematy, które można określeń jako: „eksperyment, manifest, wyzwanie, miasto, forma”, jednak w tym roku zauważyliśmy wyraźny trend działania na rzecz natury, w szacunku dla niej i z zaangażowaniem w jej ochronę.

Prace oceniane były przez  juryw składzie: mgr inż. arch. Robert Konieczny (KWK Promes), mgr inż. arch. Szymon Wojciechowski (APA Wojciechowski), mgr inż. arch. Zbigniewa Maćków (Maćków Pracowania Projektowa), mgr inż. arch. Wojciech Gwizdak (2G Studio), mgr inż. arch. Iwona Szymanik (WSC), mgr inż. arch. Witold Szymanik (WSC) oraz mgr inż. arch. Rafał Ślęk (WSC) - sekretarz organizacyjny Konkursu. Wyłonienie laureatów nie było łatwym zadaniem, w tym roku napłynęło na Konkurs niemal 300 prac o zróżnicowanej tematyce i wysokim poziomie, co przysporzyło jurorom wiele satysfakcjonującej pracy.

Oprócz finalistów, wyróżnionych zostało 14 dyplomów magisterskich i 9 inżynierskich. Do konkursu zgłoszonych zostało ponad 200 prac dyplomowych. 

Nagrodzone dyplomy magisterskie

I miejsce
  • Autor: inż. arch. Alicja Nowak
  • Uczelnia: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Promotor: prof. dr hab. inż. arch. Maria Żychowska
  • Temat: Nowy WyDźwięk - Centrum Muzyki w bunkrze Flakturm IV

Opinia komisji: nagrodę przyznano za udaną redefinicję przestrzenną, funkcjonalną i symboliczną wieży-bunkra przeciwlotniczego Flakturm IV, z okresu drugiej wojny światowej, położonej w Hamburgu. Niechciane pozostałości wojny - budynek budowany po to, aby nie móc go zniszczyć, którego obecnie nie ma się jak pozbyć przez kilkadziesiąt lat stanowił dominantę dla okolicy budząc negatywne skojarzenia. Projekt mierzy się z wyzwaniem nadania nowego znaczenia przestrzennego i znaczeniowego. Kontrastujące formy nie starają się walczyć ze świadkiem historii, a tworzą specyficzną hybrydę. Komisja nagrodziła odważny, bo kontrowersyjny temat oraz autorską próbę dania drugiej szansy obciążonemu historycznie budynkowi. Niechciana przeszłość ma szansę na pożądaną i użyteczną przyszłość. Cała praca jest spójna zarówno pod względem merytorycznym jak i wizualnym. 

Autor: inż. arch. Alicja Nowak
Autor: inż. arch. Alicja Nowak
Autor: inż. arch. Alicja Nowak
II miejsce
  • Autor: Klaudia Trębska
  • Uczelnia: Politechnika Wrocławska
  • Promotor: dr inż. arch. Marek Lamber
  • Temat: Tjukula Jukurrpa. Ośrodek rehabilitacyjny dla koali australijskich na Górze Tamborine, Queensland.

Opinia komisji: nagrodę przyznano za odważną, precyzyjną dyspozycję przestrzenną i funkcjonalną. Projekt tymczasowego habitatu dla koali jest próbą pogodzenia paradoksów. Z jednej strony mocna forma budynku w kształcie pierścienia, z drugiej forma utopiona w zieleni i dostosowana do terenu tak, by nie dominować a współpracować z otoczeniem. Z jednej strony budynek sam w sobie stanowi ingerencję w przyrodę, z drugiej powstał jednak po to, by ratować ofiary ingerencji człowieka w przyrodę. Z jednej strony budynek wygradza fragment lasu i zabiera coś z przyrody, ale robi to po to, by coś przyrodzie zwrócić. Wielofunkcyjny program użytkowy oraz forma zabudowy sprawiają, że całość tworzy spójny i podporządkowany projekt naprawy relacji człowiek - przyroda - obiekt. Projekt cechuje dojrzałość w podejmowaniu decyzji projektowych, a także ciekawe rozwiązania architektoniczne.

Autor: Klaudia Trębska
III miejsce
  • Autor: Bartosz Iwanow
  • Uczelnia: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Promotor: Prof. dr hab. inż. arch. Jacek Gyurkovich
  • Temat: Pierwsza Kolonia Marsjańska

Opinia komisji: nagrodę przyznano za odważne wypłynięcie na nieznane choć coraz częściej dostrzegane wody rozważań architektonicznych i urbanistycznych. Kolonizacja obcych planet to szereg wyzwań jakim będą musieli sprostać śmiałkowie, między innymi z szerokiej palety zagadnień architektonicznych i urbanistycznych. Nowe zmienne zjawiska, nie występujące na naszej planecie, które trzeba brać pod uwagę powodują, że projektując w nowych warunkach musimy szukać nowych rozwiązań i stajemy przed nowymi wyzwaniami. Projekt Mars One to mały, choć ciekawy krok w dalekiej podróży zastanawiania się jak optymalizować kolonizację przez ludzkość obcych planet. Na uwagę zasługują dyspozycje urbanistyczne w zmienionych kosmicznych regułach gry.

Autor: Bartosz Iwanow

Nagrodzone dyplomy inżynierskie

I miejsce
  • Autor: Michał Kacprzyk
  • Uczelnia: Politechnika Poznańska
  • Promotor: dr hab. inż. arch. Ewa Pruszewicz-Sipińska
  • Temat: Budynek biurowy przy ul. Mickiewicza, Poznań

Opinia komisji: nagrodę przyznano za stworzenie delikatnej i prostej jednak mocnej i zdecydowanej architektury. Zwięzłość zaproponowanych rozwiązań architektonicznych w połączeniu z czytelną dyspozycją urbanistyczną sprawia, że projekt zdradza dojrzałość projektową. Na uwagę zasługują zarówno śmiałe decyzje projektowe jak i wystudiowane detale architektoniczne.

Autor: Michał Kacprzyk
Autor: Michał Kacprzyk
Autor: Michał Kacprzyk

 

II miejsce
  • Autor: Jakub Pietrucha
  • Uczelnia: Politechnika Wrocławska
  • Promotor: dr inż. arch. Kajetan Sadowski
  • Temat: Restauracja z kompleksem szklarni na Islandii

Opinia komisji: nagrodę przyznano za projektowy głos w dyskusji o sposobie kształtowania obiektów turystycznych w mocno dominującym kontekście przyrodniczym i naturalnym. Nadrzędność szacunku do przyrody w architektonicznym dialogu z potrzebami użytkowymi, jakie stoją u podłoża budownictwa stwarzają pole do rozważań i poszukiwań. Praca prezentuje indywidualny głos w całościowym podejściu do tego zagadnienia, konsekwentnie i spójnie kształtuje formę zabudowy w synergii z funkcją. Całość projektu zdaje się bardziej stawiać pytania w szerokiej dyskusji prezentując rezultat jednej z filozofii kształtowania relacji człowiek-natura.

Autor: Jakub Pietrucha
III miejsce
  • Autor: Mateusz Dziuba
  • Uczelnia: Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki
  • Promotor: dr inż. arch. Jarosław Huebner, prof. PK
  • Temat: Teoria widzenia - projekt galerii sztuk wizualnych z adaptacją ruin fortu nr 4 „Błonia” na Cichym Kąciku w Krakowie

Opinia komisji: nagrodę przyznano za wrażliwe i głęboko analityczne podejście do wyboru form kształtowania zarówno funkcji jak i formy oraz faktury zabudowy. Na pochwałę zasługuje szerokie spektrum przeanalizowanych kontekstów. Od próby wykorzystania wartości historycznych lokalizacji poprzez namysł nad sposobem fakturowania brył, aż po ciekawy eksperyment ze zmaterializowaniem w architekturze dorobku teoretycznego Władysława Strzemińskiego. Ten dialog wielu skal, połączony z pokorą i prostotą rozwiązań sprawia, że projekt czyta się ciekawie i z zainteresowaniem. Całość podkreśla właściwie dobrana szata graficzna plansz.

Autor: Mateusz Dziuba

   

  

Konkurs organizowany jest przez WSC - autoryzowanego dystrybutora Archicada na Polskę. Z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród studentów wydziałów architektury, architektury wnętrz i architektury krajobrazu. Celem konkursu jest wyłonienie najciekawszych projektów wykonanych z wykorzystaniem programu Archicad firmy GRAPHISOFT. Ideą konkursu jest promowanie młodych, utalentowanych architektów korzystających z oprogramowania BIM i zachęcanie studentów do posługiwania się w pracy najnowocześniejszymi narzędziami i technologiami cyfrowymi. Piąta edycja Konkursu objęła prace dyplomowe obronione w roku 2021 oraz na początku roku 2022.

Tagi: Dyplom z Archicadem konkurs studencki

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024