EUROPAN 11 - zabudowa mieszkaniowa w Holandii
Projekt otrzymał wyróżnienie specjalne w międzynarodowym konkursie EUROPAN 11, który w edycji 2011 był zatytułowany Benefits of Friendly Radiation – Pozytywne Promieniowanie.
Autorem projektu jest pracownia BudCud.
Celem konkursu było wypracowanie nowatorskich rozwiązań obejmujących różne formy zabudowy mieszkaniowej, a także wypracowanie nowych metod kształtowania przyjaznej przestrzeni publicznej. Uczestnicy mogli wybrać jako przedmiot swojej pracy dowolny ze zgłoszonych terenów położonych w całej Europie. Autorzy niniejszego projektu wybrali holenderskie miasto Leeuwarden.
Więcej o idei konkursu Europan 2011 - tutaj
Autorski opis projektu
Uwarunkowania zewnętrzne
Na początkach swojego istnienia, holenderskie miasto Leeuwarden znajdowało się nad jeziorem. Duży zbiornik wodny warunkował rozwój miasta. Obok jeziora wytworzyła się gęsta sieć kanałów wraz z siatką działek rolnych. Miasto składało się ulic i cieków wodnych, a kwartał stał się dominującą typologią w mieście.
Idea projektu
Naszą strategia zakłada przywrócenie pierwotnego charakteru osady Leeuwarden. Przekształciliśmy sieć istniejących małych kanałów nawadniających w jeden większy zbiornik, który otoczyliśmy gęstą siatką działek. Tym sposobem odzyskaliśmy „jezioro”, ponownie nadaliśmy osiedlu status osady nad wielką wodą.
Gest jest widoczny w układzie urbanistycznym miasta. Nasz układ reinterpretuje typologię kwartału, wpisując się w charakter typowy dla regionu Fryslan "między miastem a wsią". Nowy układ wyróżnia się ilością zieleni, wielością przestrzeni wspólnych, ale również respektowaniem prywatności przyszłych mieszkańców.
Nasza działka projektowa to idealne miejsce dla miłośników wody. Przecież lepiej jest mieć dom nad jeziorem niż nad wąskim kanałem.
Zabudowa mieszkaniowa usytuowana jest na podłużnych działkach skupionych wokół jeziora, co gwarantuje spektakularne widoki oraz nieustanny kontakt z wodą. Teren podzielono na 304 działki, z których 300 przeznaczone jest na zabudowę jednorodzinną, a 4 na małe bloki mieszkalne. Ten układ podobny jest do planu Nowego Jorku, który znamy ze zbioru działek skupionych wokół Central Parku.
Szerokość działek waha się od 6 do10 metrów, a ich długość od 20 aż do 80 metrów. Powierzchnie działek wahają się od 150 do 485 m2. Zróżnicowane, wąskie działki tworzą charakter tego osiedla. To one decydują o jego charakterze.
Taka różnorodność powierzchni działek pozwala nabyć dom nad jeziorem rodzinom o zróżnicowanym statusie materialnym, które dzielą marzenie o zamieszkaniu wśród bujnej przyrody, ale w centrum miasta.
Typologia i rozmieszczenie domów
Typologie domów i mieszkań są wysoce zróżnicowane: na nowym osiedlu w Leeuwarden znajdują się domy wolnostojące, bliźniacze oraz domy w zabudowie szeregowej, których wysokość waha się od parterowych bungalow do budynków 3-piętrowych. Mieszkania usytuowane są w 4 budynkach wielorodzinnych. W każdym z nich każdym mieści się 100 mieszkań.
Rozmieszczenie domów na długich działkach tworzy sekwencje, uskoki, grupy i akcenty urbanistyczne. Długie i wąskie działki dają możliwość swobodnego zlokalizowania domu w różnych częściach zakupionego „pasu”. Domy mogą stać przy obwodowej drodze dojazdowej, zapewniając ogromny 'tajemniczy ogród' za domem oraz długie perspektywy sięgające jeziora. Ustawienie budynków mieszkalnych na środku działki pozwala podziwiać z okien bezkres zieleni ogrodu z jednej strony, a z drugiej nasłuchiwać szumu wody. Działka usytuowana w pobliżu kanału może posiadać platformę, która służy jako miejsce do opalania, pikniku czy łowienia ryb. Największy miłośnicy wody zbudują dom nad samym jeziorem, z łodzią przycumowaną do pomostu graniczącego ze ścianą budynku.
Zróżnicowane pozycje budynków na działkach tworzą różnorodny park budynków rzeźb. Park ten należy do wspólnoty mieszkańców, oraz tych którzy ich odwiedzają. W całości staje się przestrzenią publiczną i pół publiczną- kolejne wąskie działki są prywatną własnością mieszkańców, którzy dbając o nie pielęgnują obraz wspólnoty (parku).
Od wewnątrz teren wydaje się być dziewiczy, prawie niezamieszkany. Natomiast z zewnątrz, oglądając obszar projektowy od strony miasta, osiedle odbierane jest jako gęste założenie urbanistyczne.
Informacje o projekcie
- Rok 2011
- Klient: gmina Leeuwarden, Elkien, Europan Europe
- Miejsce: Leeuwarden, Holandia
- Program: masterplan, zabudowa mieszkaniowa
- Powierzchnia: 490000 m2
- Status: konkurs Europan 11, wyróżnienie specjalne
- Zespół BudCud: Mateusz Adamczyk, Marcelina Kolasińska, Agata Woźniczka
O pracowni
BudCud to biuro tworzące projekty w dziedzinie architektury i urbanistyki. Zostało założone w 2007 roku przez Mateusza Adamczyka i Michała Paleja, od 2010 roku biuro kierowane jest przez Mateusza Adamczyka i Agatę Woźniczka. Projekty autorstwa BuDCud to nowoczesne, logiczne i profesjonalne opracowania, tworzone z myślą o przyszłych użytkownikach.
żart
Dodano: Czwartek, 26 Styczeń 2012, 20:46, Autor: STARY