Polska i Świat

Październik 6, 2008

Gonçalo Byrne - portugalski architekt o światowej renomie

Gonçalo Byrne- portugalski architekt urodzony 1941 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych architektów o światowej renomie.

Autor swobodnie poruszający się w różnorodnych skalach i zróżnicowanej tematyce projektów. Projektant budynków o architekturze najwyższej próby, także planów urbanistycznych i projektów zieleni. Jego wszechstronny dorobek obejmuje obiekty zarówno użyteczności publicznej, kulturalne, sportowe, muzealne, dydaktyczne, sakralne, konserwatorskie restauracje zabytków, jak i budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne i indywidualne.

W rodzimej Portugalii od lat 70-tych plasował się w czołówce najlepszych architektów. W latach 90-tych współpracował z portugalskim architektem Manuel Aires Mateus, artystą równie wybitnym, cieszącym się dziś także światową sławą. W 2001 roku Byrne zasłynął jako twórca wieży kontroli portu i koordynacji ruchu morskiego w Lizbonie, projektu wyłonionego w konkursie w 1997 roku. Charakterystyczna pochylona sylwetka budynku stała się nie tylko wizytówką stolicy Portugalii, ale i ikoną współczesnej architektury. Wieża jest wysuniętą na cyplu swoistą latarnią, pierwszym obiektem witającym statki wpływające do lizbońskiego portu, aktywną latarnią promieniującą... elektroniką, która naturalnie zdominowała dzisiejszą nawigację morską i oceaniczną. Światło, którym promieniuje latarnia Byrna, to światło o charakterze symbolicznym w dwójnasób – jest przypomnieniem tradycyjnej latarni morskiej, ale też i światłem wyznaczającym kurs dla współczesnej architektury.

W licznym dorobku projektowym Byrna na szczególną uwagę poza wspomnianą wieżą zasługują Siedziba Rządu Prowincji Vlaams-Brabant w Leuven w Belgii, kwartał zabudowy „Imperio” w Chiado - historycznej dzielnicy Lisbony, Teatr Faro w Algarve w Portugalii, Wyższa Szkoła Ekonomii i Handlu w Lisbonie, Wyższa Szkoła Socjologii i Polityki w Lisbonie, Siedziba Banku Mais w Lisbonie i wiele innych.

Byrne to twórca wszechstronny, jedna z tych osób, których określa się mianem ludzi renesansu. Równocześnie z intensywną pracą projektową rozwijał karierę dydaktyczną jako wykładowca wielu uniwersytetów w Portugalii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, Belgii, Szwajcarii, Austrii i USA. Obecnie jest profesorem katedry architektury Wydziału Architektury Uniwersytetu Technicznego w Lizbonie, który w 2005 roku przyznał mu tytuł Doctor Honoris Causa.

W latach 1985-87 był dyrektorem magazynu "Jornal Arquitectos". Jest autorem wielu publikacji z dziedziny architektury i urbanistyki. W prestiżowym wydawnictwie Electa ukazały się dwie monografie poświęcone jego architekturze obejmujące dorobek od początku lat 70-tych do 1998 roku oraz 1999 do 2007. W 2006 roku ukazała się również książka „Gografias Vivas / Living Geographies”, związana z monograficzną wystawą architekta w Lizbonie. Projekty Byrna prezentowane były na wielu wystawach na całym świecie m. in. w Lizbonie, Mediolanie, Wenecji, Buenos Aires, Sao Paolo, Brukseli.

Twórczość Byrna zyskała wielkie uznanie nie tylko środowiska architektonicznego. Był wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m. in. w 2006 roku został odznaczony przez Prezydenta Portugalii Wielkim Krzyżem Santiago da Espada, a w 1988 zdobył nagrodę krytyków A.I.C.A.-S.E.C.
www.byrnearq.com
tekst: Szymon Knast
źródło: www.fta.pl

Źródło: Fundacja Twórców Architektury

Autorzy:
Szymon Knast

Tagi: Gonçalo Byrne architekt architektura Nagroda Pritzkera

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024