Polska i Świat

Styczeń 24, 2011

Muzeum „Madinat al-Zahra”

Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano

Wyrafinowany i subtelny projekt - dzieło biura architektonicznego Nieto Sobejano Architectos – wpisuje kompleks muzealny w otoczenie (głównie gospodarstwa rolne). Składa się on z szeregu prostokątnych brył ścian, tarasów, kompozycji roślinnych, które, połączone ze sobą tworzą wrażenie bardziej zbliżone do pejzażu niż do budowli.

Pochodzący z dziesiątego wieku obszar pałacowy Madinat al.-Zahra (Hiszpania, Cordoba) jest powszechnie uważany za najbardziej znaczącą kwaterę archeologiczną na świecie. Prace wykopaliskowe tam trwają do tej pory.

Muzeum zostało pomyślane jako miejsce interpretacji obiektu i ekspozycji znalezisk archeologicznych. Drugim celem funkcjonowania muzeum jest wykorzystanie obiektu do celów szkoleniowych i badawczych a wreszcie utworzenia miejsca koncentrującego badaczy i całego zespołu archeologicznego.

Widok na podjazd i wejście do muzeum. Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Widok na muzeum. Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano

Projekt i funkcja obiektu

Architekci wykorzystali parterowe zarysy trzech ujawnionych pod ziemią budynków jako punkt startowy obiektu tak jakby czekał on na wydobycie z ziemi pozostałych struktur archeologicznych. Zwiedzający są prowadzeni przez sekwencje przestrzeni zabudowanych i kwartałów pustych. Główne funkcje publiczne zgrupowane są na krużganku, otaczającym rozległy taras. Pozostaje to w zgodzie z ukształtowaniem stanowisk archeologicznych odkrytych w obszarze starego miasta w Cordobie. Dwa dziedzińce określają obszar centrum badań i przestrzeń przeznaczoną do ekspozycji zewnętrznej.

Ograniczona paleta materiałów i detali, ściany z lanego betonu, wewnętrzne ściany wykończone boazerią z drzewa „iroko”, dziedzińce wykończone piaskowcem to wszystko ma stwarzać wrażenie struktur tymczasowych obejmujących stanowisko archeologiczne.

Wejście do muzeum - Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Główne patio. Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Widok na dwa piętra wystawowe. Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Korytarz prowadzący do części pracowniczej. Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano
Główne patio. Muzeum „Madinat al-Zahra” - Architekt: Nieto Sebejano Arquitectos, Fuensanta Nieto & Enrique Sobejano

Aga Khan Award for Architecture 2010

Projekt ten otrzymał prestiżową Nagrodę Aga Khan Award for Architecture 2010. Według jury, Muzeum ”Madinat al.-Zahra” jest jedynym znaczącym przykładem związku muzealnictwa z archeologią. Obiekt harmonijnie i pokornie wpisuje się w krajobraz, tłumacząc swoją obecność potrzebą odkrywania dziedzictwa w miejscu, do którego jest ono organicznie przypisane. Pokora obiektu przekazuje dodatkową znaczącą informację o tym jak ważnym jest odkrycie archeologiczne dla naszych czasów. Ponieważ muzeum wyrasta z ziemi i pozostaje w ścisłym związku z nią, obiekt przedstawia – z niezwykle silną wymowa architektoniczną - ducha kultury Islamu który jest rodzimy zarówno dla Hiszpanii jak i dla Europy a emanuje z samej ziemi.
Muzeum „Madinat al.-Zahra jest symbolem współżycia wywodzącym się z nazwy regionu kraju Andaluzja i daje świadectwo tego, że Cordoba to nie tylko przeszłość ale również przyszłość

Informacje techniczne

Muzeum „Madinat al-Zahra” - Cordoba Hiszpania

  • Klient inwestor : Junta de Andalucia,Consejera de Cultura, Hioszpania
  • Pracownia Architektoniczna : Nieto Sobejano Architectos , Hiszpania
  • Fuensanta Nioto, Enrique Sobejano- partnerzy odpowiedzialni za projektowania
  • Miguel Ubarrechena- architekt
  • Carlos Ballesteros,Pedro Quero, Juan Carlos Redondo- członkowie zespołu projektowego.
  • Koncepcja muzealna i programowanie : Antonio Vallejo Triano- Dyrektor muzeum Madinat al.-Zahra i stanowiska archeologicznego Hiszpania
  • Programowanie zakresu rzeczowego projektu : Manuel Acien Almansa Hiszpania
  • Nadzór : Miguel Mesas Izquierdo Hiszpania
  • Inżynierowie struktur budowlanych : NB 35 S.L. Hiszpania
  • Inzynierowie (mechanika) Geasyt S.A. Hiszpania
  • Projekt warstwy wystawowej: Nieto Sobejano Arquitectos , Frade Arquitectos Hiszpania
  • Muzeografia : Empty S.L. Hiszpania
  • Główny Kontraktor: Ecasur 10 S.A. Hiszpania
  • Powierzchnia budynku : 9125 m .kw
  • Powierzchnia obszaru projektowego : 53897 m.kw.
  • Koszt : 20,7 milionów USD
  • Rok złożenia zamówienie: 2001
  • Okres projektowania 2001-2003
  • Budowa „ 2005-2008
  • Oddanie do użytku : 2008

O autorach projektu Nieto Sebejano Arquitestos

Fuensanta Nieto i Enrique Sobejano studia ukończyli na uczelni Escuela Tecnica Superior de Arquitectura w Madrycie (ETSAM) w Hiszpani. Ukończyli również Wydział Architektury, Projektowania i Ochrony Przyrody Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku. Byli partnerami założycielami „Nieto Sobejano Arquitectos” z biurami w Madrycie i Berlinie. Fuensanta Nieto jest profesorem na Wydziale Architektury „ Universitat der Kunste” w Berlinie. Obydwoje byli wykładowcami i recenzentami wizytującymi na wielu międzynarodowych uniwersytetach i instytucjach. Od 1986 do 1991 roku sprawowali funkcje dyrektorów magazynu architektonicznego „Arquitectura” wydawanego przez „Colegio Oficial de Arquitectos de Madrid”. Prace ich były publikowane w wielu międzynarodowych magazynach a ich książki publikowane były na Biennale de Venezia (2000, 2002, 2006) i w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku(2006).

Odznaczeni Hiszpańską Nagrodą Narodfową w kategorii Konserwacja (2008), Nieto Sobejano Arquitectos ukończyła ostatnio projekt „Moritzburg Muzeum” w Halle (Niemcy) a ich inne projekty znajdujące się w fazie realizacji to: Centrum Sztuki Współczesnej w Cordobie, Hiszpania i „Joanneum Muzeum„ w Gratz (Austria).




O Aga Khan Award for Architecture

Aga Khan Award for Architecture została powołąna przez Jego Wysokość Aga Khan w 1977 r. w celu wspierania doskonałości w architekturze i innych form interwencji w środowisko, w których muzułmanie mają znaczący udział. Nagrodę przyznaje się co trzy lata i nagradza się wszystkie typy projektów budowlanych - od skromnych, niewielkich projektów po znaczące kompleksy.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: muzeum architektura Hiszpania Aga Khan Award

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025