Muzeum Morskie - I nagroda
Laureat I nagrody w Konkursie na projekt koncepcyjny Muzeum Morskiego - Centrum Nauki w Szczecinie. Autorem projektu jest pracownia Płaskowicki & Partnerzy Architekci z Warszawy.
Zobacz pozostałe nagrodzone projekty:
- II nagroda - Robert Brodziński Architekt (Gdynia)
- III nagroda równorzędna - RKW RHODE Kellermann Wawrowscy Polska Sp. z o.o. (Warszawa).
- III nagroda równorzędna - Medusa Group Sp. z o. o. sp.k (Bytom)
Opis autorski - idea projektu
Zadanie konkursowe zlokalizowane jest w istotnym miejscu Szczecina, Łasztowni. Położone jest visa vis Bulwarów Chrobrego, w bliskim sąsiedztwo dawnych budynków warsztatowych i magazynowych. Wskazuje to na potrzebę ukształtowania nowego obiektu, tak by podkreślił specyfikę tego miejsca. Aby stał się ikoną prawobrzeżnej Odry. Swoisty kontrapunkt dla historycznej zabudowy Szczecina na przeciwległym brzegu, który jednocześnie z wielkim poszanowaniem podkreśli jej istotę w przestrzeni miasta. (...)
Kształt bryły Muzeum to wypadkowa kilku czynników. Z jednej strony są założenia projektowe, oparte na istotnych otwarciach widokowych i przeznaczeniu budynku, który ma edukować i podkreślać pamięć minionych lat. Z drugiej zaś oczekiwania organizatora, aby obiekt stał się odpowiednią i godną przestrzenią do ekspozycji, oraz miasta Szczecin, z jego wyważonym odniesieniem do historii i znaczenia brzegów rzeki Odry, ale pokazującego także awangardowe podejście do współczesnych czasów.
Odpowiedzią na te wymogi jest forma budynku, której podcięty kształt podkreśla osie widokowe. Struktura bryły i jego wnętrz, otwiera się, poprzez wycięcia w elewacji, ku zabytkowym częściom miasta. Spacerowiczów idących, od strony ulicy Wendy, przyciąga kadrami ukazującymi fragmenty sylwety bulwarów, a podążających Trasa Zamkową zaprasza przestronnym placem miejskim, z którego rozpościera się szeroki widok na Szczecin. Plac miejski-piąta elewacja Muzeum, dzięki swojej wielkości i czystej, niezaburzonej obiektami formie, nie stanowi anonimowej płaszczyzny - przeciwnie - kształtuje niezależną i jednocześnie współzależną architektonikę. Miejsce, które może być wykorzystane zarówno na ekspozycję plenerową, widownię rozgrywek The Tall Ships' Races
Wkomponowanie istniejących żurawi - „strażników Łasztowni” - w projektowaną strukturę podkreśla łączność z lokalizacją. Ich obecność nie burzy współczesnej elewacji, ale na stałe integruje się z nią.
Funkcja
Muzeum zostało podzielone funkcjonalnie na trzy pasy: od strony nabrzeża umieszczone są funkcje podstawowe, następnie komunikacja i funkcje pomocnicze, stanowiące swego rodzaju 'kręgosłup' budynku, wreszcie funkcje uzupełniające od ul. Wendy. Bryła budynku została rozrzeźbiona w taki sposób, by otworzyć widok na Wały Chrobrego. W miejscu pęknięcia powstał wielokondygnacyjny, przeszklony hol, który dzieli bryłę na dwie części – ekspozycyjną (głównie dwukondygnacyjną), oraz edukacyjno- administracyjną (trzykondygnacyjną). (...)
Autor projektu - Płaskowicki & Partnerzy Architekci z Warszawy
Zespół w składzie:
1. Piotr Płaskowicki - projektant kierujący
2. Izabela Baran-Kusak - asystent projektanta
3. Agnieszka Bernas - asystent projektanta
4. Konrad Roślak - asystent projektanta
5. Joanna Krysiewicz - asystent projektanta
Uzasadnienie jury (fragment)
Większość członków sądu konkursowego dostrzegła w tej pracy propozycję o silnym wyrazie, najpełniej odpowiadającą tematowi, jego funkcji, relacji z miejscem i oczekiwaniom związanym z ważną rolą symboliczną projektowanego obiektu, zarówno w topograficznym, jak i kulturalnym pejzażu Szczecina.
Przyszłe Muzeum Morskie o płynnym, rzeźbiarskim kształcie, stanie się nie tylko ożywiającym punktem odniesienia i zalążkiem rozwoju wschodniego brzegu Odry - dziś opuszczonego - ale też rozpoznawalną, wyrazistą ikoną architektoniczną tego brzegu, widoczną z panoramicznego tarasu Wałów Chrobrego i nawiązującą z nim przestrzenny dialog, ponad zwierciadłem rzeki, tworzącej na tym odcinku rodzaj miejskiego placu wodnego, określonego dwoma brzegami, wiaduktem i czołem wyspy Grodzkiej. (...)
Źródło: Oddział SARP w Szczecinie oraz Muzeum Narodowe w Szczecinie