Polska i Świat

Wrzesień 21, 2015

Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatr TR Warszawa

Projekt Thomasa Phifera budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na placu Defilad w Warszawie
Projekt Thomasa Phifera budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na placu Defilad w Warszawie

Architekt Thomas Phifer, 18.09.2015, podczas konferencji prasowej, zaprezentował autorskie projekty budynków Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa na placu Defilad. Budowa muzeum ma się rozpocząć w 2017 roku.

Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy. Budynki skrajnie różnią się od otoczenia, symbolizując w ten sposób wyjątkowy moment w historii miasta - powiedział Thomas Phifer, przedstawiając wizualizacje zespołu budynków, z których ten leżący od strony ul. Marszałkowskiej, mający pomieścić MSN, jest jednolitą białą bryłą pokrytą półprzezroczystą tkaniną z włókna szklanego, zaś leżący od strony Pałacu Kultury gmach teatru to również zwarta bryła, pokryta ażurową siatką z odlanych z metalu elementów.

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Widok od strony ulicy Sienkiewicza.

Kontekst miejski

Muzeum, teatr i znajdujące się między nimi forum tworzą spójną całość, zachowując jednocześnie odrębność od siebie nawzajem i od otoczenia. Proste bryły budynków kontrastują zarówno z potężnym i wyrazistym Pałacem Kultury i Nauki, jak i z komercyjną architekturą okolicy. Fasady budynków, zbudowane z prostych materiałów o fakturze zachęcającej do dotykania, czerpiące inspiracje z abstrakcyjnych dzieł sztuki, uosabiają twórcze życie stolicy i podkreślają kluczową rolę Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru 
TR Warszawa w tworzeniu nowego centrum kulturalnego Warszawy. Budynki skrajnie różnią się od otoczenia, symbolizując w ten sposób wyjątkowy moment w historii miasta.

 

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Widok forum

Plac, forum i park

Projekt obejmuje nie tylko budynki, ale także całościową wizję planu zagospodarowania przestrzennego z nową infrastrukturą i ponad setką nowych drzew. Nowy plac jest wyłożony ciepłymi, naturalnymi materiałami, dzięki czemu tworzy zachęcające, otwarte i pełne życia miejsce spotkań. Proste, mocne fasady budynków wyznaczają krawędź placu i nadają kształt bardziej kameralnemu forum. Forum jest tętniącym życiem miejscem działań kulturalnych i spotkań w otwartej przestrzeni, jest zarówno wejściem, jak i łącznikiem; łączy muzeum i teatr z placem Defilad i parkiem Świętokrzyskim.

 

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Widok placu Defilad od strony południowej

Architektura

Teatr jest mocno osadzony w placu. Jego odlana z metalu fasada przydaje budynkowi stałości, a odbijane przez nią światło i perforacje odsłaniają wnętrze tętniące życiem, zwłaszcza wtedy, gdy zapada zmierzch i dzień zmienia się w noc. Muzeum, jako aktywniej działające w dzień, jest jasne i lekkie, unosi się nad placem lekko jak chmura. Tworzywo jego fasady jest nowoczesne i innowacyjne, odwołuje się do znajdującej się we wnętrzu sztuki współczesnej. Każdy z budynków ma swoją wyjątkową architektoniczną tożsamość, ale łączą je: skala, bliskość i przestrzeń pomiędzy nimi. Każda z fasad na swój sposób gra cieniem i światłem, obrazując przepływ czasu – od rana do nocy i przez poszczególne pory roku.

 

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Otwarty portal teatru.

Funkcja

Budynki połączone będą otwartym forum, stanowiącym przyjazną, częściowo zadrzewioną przestrzeń publiczną, przeznaczoną na plenerowe działania artystyczne. Forum ma być miejscem spędzania wolnego czasu, a także przestrzenią, w której obie instytucje kulturalne spotykają się z publicznością: mieszkańcami Warszawy i gośćmi stolicy.

Budynek teatru TR Warszawa zaoferuje unikalne rozwiązanie, pozwalające otwierać główną przestrzeń sceniczną zarówno na plac, jak i na park, co sprawi, że nie tylko będzie można na co dzień podglądać przygotowania do spektakli, ale i organizować koncerty i przedstawienia na wzór imprez plenerowych. Z kolei MSN zapraszać będzie do wnętrza przeszklonym parterem, na którym znajdą się zarówno sale wystawowe, jak i audytorium i centrum edukacyjne. Cały parter osłonięty będzie przed działaniem pogody jasną, półprzezroczystą arkadą, która stanowić będzie delikatne przejście pomiędzy zewnętrzem a wnętrzem budynku.

Budowa zespołu gmachów rozpocznie się w 2017 roku i potrwa 36 miesięcy. Budynek MSN będzie miał powierzchnię ok. 15.000 m.kw., zaś teatr ok. 11.000 m.kw. Inwestycji będzie towarzyszyła przebudowa placu Defilad.

Zlokalizowanie Muzeum Sztuki Nowoczesnej i uznanego nie tylko w kraju teatru TR Warszawa w obiektach w samym sercu Warszawy, w jej centralnej przestrzeni urbanistycznej, stwarza wielką szansę na jeszcze wyraźniejsze zaakcentowanie roli kultury w funkcjonowaniu nowoczesnej metropolii. Budynki, wkomponowane w najbliższe sąsiedztwo kojarzonego z naszym miastem Pałacu Kultury i Nauki, wyróżniają się transparentnością architektury i prostotą. Mogą stać się kolejnymi elementami, współtworzącymi markę Warszawy i budującymi jej wizerunek w świecie. Projekt Thomasa Phifera i jego zespołu, przygotowany w najlepszym światowym stylu, obejmuje nie tylko budynki, ale całościową wizję planu zagospodarowania przestrzennego z nową infrastrukturą. Patrząc na wizualizacje architektoniczne obu budynków, wokół nich widzimy przestrzeń przyjazną mieszkańcom, zachęcającą do odpoczynku, spotkań, dyskusji, udziału w wystawach czy sztukach teatralnych. Prawdziwe nowe centrum Warszawy, otwarte i pełne życia – powiedziała o przedstawionych projektach Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Widok placu Defilad

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Widok Dużej Sali TR Warszawa

Wizualizacja projektu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i teatru TR Warszawa, pracownia Thomas Phifer and Partners. Galeria Monumentalna Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Źródło: MSN

Tagi: muzeum budynki

Domy jednorodzinne

Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również harmonijny oraz ekologi...
Czerwiec 2, 2022
Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021

Wasze realizacje

półki, półki na wymiar, półki bez widocznych wsporników, półki nad biurko
Cellaio - bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki lub dokumenty. Nr pro...
Maj 13, 2022
Trzy kąty w jedmym mieszkaniu. Półki na książki i ścianka telewizyjna w salonie.
Kwiecień 18, 2022

Materiały budowlane

Urządzając swoją sypialnię, warto postawić na ponadczasowe i eleganckie wzornictwo, jak również...
Czerwiec 15, 2022
      Kolor odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym życiu. Ma ogromny wpływ na nas...
Kwiecień 28, 2022

Konkursy

Urząd m.st. Warszawy-Urząd Dzielnicy Wawer zaprasza do jednoetapowego konkursu architektonicznego na opracowanie koncepcji PAR.
Lipiec 20, 2022
Przedmiotem Konkursu jest wykonanie koncepcji architektonicznej modernizacji i rozbudowy budynku Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej oraz spójnej, całościowej koncepcji zagospodarowania...
Lipiec 4, 2022