Polska i Świat

Luty 9, 2021

Nowa inwestycja koło ECS w Gdańsku

Gdańsk - budynek biurowy i mieszkaniowy - oś widokowa - patio w kierunku północnym; zródło: YIT
Gdańsk - budynek biurowy i mieszkaniowy - oś widokowa - patio w kierunku północnym; zródło: YIT

Młode Miasto w Gdańsku zyska nowy, wysokiej jakości obiekt wielofunkcyjny. Fiński deweloper YIT otrzymał pozwolenie na budowę kompleksu, który powstanie w sąsiedztwie Europejskiego Centrum Solidarności. Inwestycję wyróżnia dynamiczna bryła, nawiązująca do historycznego charakteru miejsca. Autorem projektu jest profesor Rainer Mahlamäki, współzałożyciel jednej z najbardziej rozpoznawalnych fińskich pracowni architektonicznych – Lahdelma&Mahlamäki Architects. W Polsce znana jest między innymi z wielokrotnie nagradzanego projektu warszawskiego Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Podstawą procesu projektowania była długa i bogata historia Gdańska mówi profesor Rainer Mahlamäki, główny architekt projektu. – Nowe budynki zaoferują nowoczesne przestrzenie inspirowane dziedzictwem przemysłowym Stoczni Gdańskiej. Z apartamentów roztaczać się będą wyjątkowe, panoramiczne widoki na ten niezwykły krajobraz kulturowy – dodaje profesor Mahlamäki.

Wierzymy, że ta inwestycja będzie naszą wizytówką, swoistym przywitaniem z Gdańskiem i niezwykle ważnym krokiem w rozwoju YIT w Polsce. Z tego względu do współpracy zaprosiliśmy jednego z najlepszych fińskich architektów. Profesor Rainer Mahlamäki, znany ze swojej wrażliwości na aspekty historyczne i kulturowe, stworzył projekt na światowym poziomie. Mamy nadzieję, że będzie on wyznaczał standardy rozwoju tkanki miejskiej Młodego Miasta – mówi Tomasz Konarski, prezes zarządu YIT w Polsce.

Gdańsk - budynek biurowy - widok róg Stefana Jaracza i Nowomiejskiej z placu przed ECS; źródło: YIT
Gdańsk - budynek biurowy - widok róg Stefana Jaracza i Robotnicznej w kierunku ECS; źródło: YIT

Zróżnicowana funkcja obiektu

Wielofunkcyjny kompleks firmy YIT powstanie na 1,5-hektarowej działce, otoczonej ulicami Nowomiejską, Popiełuszki i Jaracza. Obiekt o łącznej powierzchni użytkowej ponad 40 500 m2 stworzą: 243 mieszkania, 156 mikroapartamentów, a także biurowiec oferujący 23 000 m2 powierzchni najmu. Na parterze każdego budynku będą działały lokale handlowo-usługowe. Całość dopełnią atrakcyjne przestrzenie prywatne i publiczne, zaprojektowane zgodnie z autorską koncepcją YIT „More Life in Yards” – tak, aby odpowiadały na współczesne potrzeby lokalnej społeczności i zachęcały do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Rozpoczęcie budowy planowane jest w drugiej połowie bieżącego roku.

Gdańsk - układ przestrzenny inwestycji; źródło: YIT
Gdańsk - budynek biurowy i mieszkaniowy - oś widokowa - patio w kierunku północnym; zródło: YIT

Współpraca Lahdelma&Mahlamäki Architects z LATERGRUPA Architekci i GCK

W trakcie tworzenia projektu profesor Rainer Mahlamäki współpracował z architektem Dariuszem Brzezińskim i zespołem z LATERGRUPA ARCHITEKCI Sp. z o.o. oraz architektem Piotrem Chwazikiem i zespołem GCK Sp. z o.o. sp. k. Architekci skoncentrowali się na dbałości o detale, co znajduje odzwierciedlenie w układzie brył poszczególnych budynków oraz doborze materiałów budowlanych, nawiązujących do hal stoczniowych, statków, morza i wydm. Zachowane zostały historyczne osie widokowe oraz układ komunikacyjny łączący stocznię, Europejskie Centrum Solidarności oraz Stare Miasto. Dzięki temu, a także dzięki dostępnym dla każdego placom miejskim, cały obiekt idealnie wkomponuje się w otoczenie i stanie się jego naturalnym elementem. Dodatkowo, od strony północnej wyeksponowany został widok na żurawie stoczniowe.

Wśród materiałów budowlanych dominują cegła i szkło, z dodatkiem stali oraz aluminium. W każdym budynku zostaną zaaranżowane zielone tarasy z łąkami kwietnymi. Nie zabraknie też rozwiązań wodo- i energooszczędnych. Biurowiec zostanie wybudowany w oparciu o standardy certyfikacji BREEAM.

Szkice (Gdańsk), professor Rainer Mahlamäki; źródło: YIT
Szkice (Gdańsk), professor Rainer Mahlamäki; źródło: YIT

Autorzy:
dorota

Tagi: obiekt wielofunkcyjny budynki mieszkaniowe architektura

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Projekt elewacji, PZT.
Styczeń 23, 2025
sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025

Materiały budowlane

Obecne czasy sprzyjają wyjątkowości. Powinniśmy być wyjątkowi, wyglądać ekstra i żyć super życie...
Marzec 17, 2025
Żaluzje drewniane to funkcjonalne osłony okienne, które mogą stanowić atrakcyjny wizualnie eleme...
Luty 28, 2025

Konkursy

Participants are invited to reimagine the potential of urban spaces through innovative, small-scale interventions that address today’s pressing challenges while inspiring vibrant and inclusive publ...
Marzec 17, 2025
Architects from all over the world can participate in this new international architecture competition, in which inHAUS poses the challenge of industrialised construction to the most daring and crea...
Marzec 17, 2025