Polska i Świat

Lipiec 8, 2011

Plac przed Muzeum Narodowym w Krakowie - I miejsce

I miejsce w konkursie  studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu. Autor projektu: Michał Bernasik.
I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu. Autor projektu: Michał Bernasik.

I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu. Autorem zwycięskiego projektu jest Michał Bernasik.

Zobacz także:

II miejsce - Katarzyna Lipska – Opalińska, Witold Opaliński i Michał Włoskowicz.

III miejsce - Bartłomiej Pyrzyk, Jakub Turbasa i Wojciech Zagórski.

Idea projektu

Autor pomysłu podzielił przestrzeń objętą zadaniem konkursowym na główny plac - Forum Muzeum, drugi, mniejszy plac - Forum Wyspiańskiego, zlokalizowany przed przyszłym nowym skrzydłem Muzeum i część parkowo - rekreacyjną.

I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu (Plansza 1). Autor projektu: Michał Bernasik.

Opinia jury

W opinii sądu konkursowego zarówno zaproponowane rozwiązanie przestrzenne jak i dobór materiałów (beton architektoniczny i granit) tworzą, z jednej strony godną oprawę dla gmachu Muzeum, a z drugiej - funkcjonalną przestrzeń umożliwiającą realizację różnorodnych projektów artystycznych. Zdaniem jury zwycięska koncepcja wytycza logiczne i pojemne ramy dla realizacji „piątej elewacji” projektowanego parkingu i umożliwia integrację przestrzenną wielu elementów małej architektury i wyposażenia placu w oparciu o porządkującą, nadrzędną ideę przestrzenną.

I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu (Plansza 2). Autor projektu: Michał Bernasik.
I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu (Plansza 3). Autor projektu: Michał Bernasik.
I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu (Plansza 4). Autor projektu: Michał Bernasik.
I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu (Plansza 4). Autor projektu: Michał Bernasik.
I miejsce w konkursie studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania placu przed Muzeum Narodowym w Krakowie, wraz z projektem zagospodarowania otoczenia placu (Plansza 4). Autor projektu: Michał Bernasik.

Założenia konkursu

Miasto wydało warunki zabudowy na maksymalnie dwukondygnacyjny parking podziemny przeznaczony dla 150 samochodów. Inwestycja ma być realizowana na zasadzie koncesji.

Konkursowe wytyczne zakładały, że przed frontem Muzeum należy zaprojektować otwarty, reprezentacyjny i wielofunkcyjny plac. Powinien on stanowić godną oprawę dla monumentalnej architektury budynku muzeum, a także umożliwiać organizację różnorodnych imprez artystycznych, kulturalnych i promocyjnych, związanych z działalnością Muzeum Narodowego.

Pozostałą część terenu objętego opracowaniem należało urządzić jako obszar o parkowo - rekreacyjnym charakterze, umożliwiającym odpoczynek, rekreację i prowadzenie plenerowych lekcji muzealnych. Dopuszczono także zaprojektowanie kawiarni letniej i fontanny, która w zimie mogłaby być zamieniana na ślizgawkę. Niezbędne było ponadto zaprojektowanie małej architektury: elementów oddzielających jezdnie od przestrzeni pieszych, miejsc do siedzenia, koszy na śmieci, w rejonie wejścia do muzeum stojaków na rowery, wózki, narty, rolki, etc.

Obecnie na placu stoi pomnik Stanisława Wyspiańskiego. Zadaniem uczestników konkursu było również zaplanowanie docelowej lokalizacji i otoczenia pomnika. Sugerowano jego przesunięcie w kierunku zachodnim – np. do krawędzi placu, który powstanie w przyszłości przed rozbudowanym kompleksem muzeum. Dopuszczono lokalizację pomnika nad parkingiem podziemnym.

Ponadto, Plac ma być dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na jego płycie należało przewidzieć miejsce, które będzie fragmentem realizowanej w Krakowie trasy turystycznej dla osób niewidomych, gdzie prezentowana będzie dotykowa makieta placu.

Organizatorem konkursu był Urząd Miasta Krakowa, przy współpracy Muzeum narodowego i Zarządu Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich w Krakowie.

Jury konkursu

Prace oceniał Sąd Konkursowy w składzie:

  • Główny Architekt Miasta prof. Andrzej Wyżykowski (Przewodniczący),
  • Główny Plastyk Miasta - Jacek Stokłosa, Z
  • astępca Dyrektora Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Krakowa - Janina Pokrywa,
  • Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu - Anna Krzyżanowska,
  • Dyrektor Muzeum Narodowego - Zofia Gołubiew,
  • Przemysław Gawor (SARP),
  • Artur Jasiński (SARP),
  • Piotr Lewicki (SARP),
  • Maria Misiągiewicz (SARP).

Tagi: Plac przed Muzeum Narodowym architektura urbanistyka Kraków

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Źródło: Envato Elements
Remont łazienki to szansa na odświeżenie jej stylu i wprowadzenie nowych trendów. Wybór ceramiki...
Wrzesień 30, 2024
Podnośniki koszowe pozwalają na wygodne i bezpieczne wykonywanie prac na dużych wysokościach – b...
Wrzesień 11, 2024

Konkursy

Countless transformative research projects remain buried in papers, drawings, and blueprints, hidden from the public eye. These groundbreaking ideas deserve a global platform, where they can inspir...
Listopad 12, 2024
The subject of this competition is to design the remaining school buildings in harmony with local customs, climate, and building education and construction regulations.
Listopad 7, 2024