Polska i Świat

Maj 10, 2021

Poznański kompleks Nowy Rynek

Skanska, Nowy Rynek
Skanska, Nowy Rynek

Nowy Rynek to wielofunkcyjny kompleks realizowany w stolicy Wielkopolski. Budowa pierwszego etapu rozpoczęła się latem 2017 roku, a niespełna miesiąc ruszyły prace nad kolejnym budynkiem, oznaczonym literą E, który domknie powstający, nowy kwartał miasta. Dostarczy on ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej powierzchni biurowej, a zaprojektowany z największą starannością rynek, znajdujący się wewnątrz kompleksu, stworzy dla mieszkańców Poznania przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

Nowy Rynek - architektura i urbanistyka

Nowy Rynek to wieloetapowy projekt o różnej funkcjonalności, którego całkowita powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 100 tys. mkw. Skanska realizuje go z myślą dostarczenia mieszkańcom nowej przestrzeni miejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu historii tego miejsca. Do współpracy przy projektowaniu poszczególnych budynków oraz przestrzeni wspólnej całej inwestycji deweloper zaprosił kilka najlepszych pracowni architektonicznych w Polsce. Projekt urbanistyczny, czyli całościową koncepcję zagospodarowania oraz projekt budynku E wykonała pracownia JEMS Architekci. Koncepcja odwołuje się do historii Poznania z przełomu XIX i XX w., kiedy nastąpił dynamiczny rozwój terytorialny miasta. Z kolei za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiedzialna jest lokalna pracownia Ultra Architects.

– Nowy Rynek to nasza największa i jednocześnie pierwsza tego typu inwestycja w Polsce. Kompleks powstaje na terenie 3,8 ha i realizowany jest w miejscu dawnego dworca PKS, na skrzyżowaniu najważniejszych linii komunikacyjnych, w samym sercu dynamicznie rozwijającej się części miasta, otoczony parkami i historyczną zabudową Wildy. Wiemy jak ważna dla mieszkańców jest to część Poznania, tym samym projekt powstał z myślą właśnie o nich i o przywróceniu tego cennego fragmentu stolicy Wielkopolski – mówi Konrad Ziejewski, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska, odpowiedzialny za najnowszy etap Nowego Rynku. – Wraz z oddaniem budynku E, mieszkańcy zyskają także nowe miejsce do spotkań, relaksu i spędzania czasu wolnego w postaci ogólnodostępnego rynku wewnątrz kompleksu – dodaje Konrad Ziejewski.

Skanska, Nowy Rynek
Koncepcja urbanistyczna

– Koncepcja urbanistyczna Nowego Rynku zakłada kształtowanie zabudowy wokół centralnego punktu, jakim ma być kolejny na mapie Poznania rynek miejski. Z jednej strony budynki tworzą pierzeje kompleksu, a z drugiej otwierają perspektywy widokowe łączące jego przestrzeń z okolicą – mówi Marcin Citko, architekt z pracowni JEMS Architekci. – Zgodnie z założeniami architektonicznymi, ze względu na swoje położenie przy skrzyżowaniu dwóch głównych ulic, budynek E będzie głównym elementem identyfikującym Nowy Rynek w przestrzeni miasta. Z tego względu istotnym było zaakcentowanie jego wysokości, przy jednoczesnym utrzymaniu skali całego zespołu i uwzględnieniu relacji wysokościowych z sąsiednią zabudową. Efekt ten uzyskano poprzez obudowanie poziomów technicznych zlokalizowanych ponad częścią biurową, jednorodną na całej wysokości obiektu elewacją i wachlarzowym rozsunięciu najniższych kondygnacji – dodaje Marcin Citko.

Sposób w jaki zaprojektowano elewację oparty jest na założeniu ukształtowania ścian zewnętrznych budynku, który nadal oferuje użytkownikom dużo naturalnego światła we wnętrzu i szerokie perspektywy, a jednocześnie ogranicza niekorzystny wpływ klimatu zewnętrznego, co pozwala na bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną budynku. Powierzchnie szklane zostały ograniczone do niezbędnego minimum, a w miejscach mających mniejsze znaczenie dla odbioru od wnętrza – zastąpione polami nieprzeziernymi, o lepszej, w stosunku do przeszkleń, izolacyjności termicznej i akustycznej. Takie podejście poprawia efektywność energetyczną, a co za tym idzie ogranicza operacyjny ślad węglowy budynku. Kształt kasetonów tworzących elewację ma "załamany" przebieg, linia ściany zewnętrznej odgina się do wnętrza w osiach otworów okiennych, co dodatkowo wysmukla budynek.

Nowy Rynek dostarczy miastu dodatkową przestrzeń, która jest połączeniem nowoczesności, przy jednoczesnym zachowaniu historii miejsca, w którym powstaje. Dzięki rynkowi wewnątrz kompleksu, mieszkańcy Poznania zyskają nowe miejsce do spotkań i rekreacji wypełnione zielenią, licznymi drzewami, przemyślaną małą architekturą oraz fontanną. W ramach zagospodarowania terenu przewidziano także pergole. Wszystko to pozwoli na ożywienie przestrzeni. Ponadto, w kompleksie dostępne są różnorodne usługi, takie jak siłownia, przedszkole, kantyna z ofertą live cooking, salon AGD oraz centrum medyczne. Część placu, która nie będzie pokryta zielenią zostanie wykonana ze specjalnego, foto-katalitycznego betonu, który będzie ograniczał stężenie szkodliwych tlenków azotu pochodzących z samochodów.

Skanska, Nowy Rynek
Projekt przestrzeni publicznej

Projektując przestrzeń publiczną dla inwestycji Nowy Rynek, przyjrzeliśmy się naszemu miastu, sprawdzając, które przestrzenie w Poznaniu działają najlepiej, czyli przyciągają najwięcej mieszkańców. Według nas są to miejsca, w których jest dużo zieleni – na której i pod którą – można przebywać. Wystarczy spojrzeć na liczbę osób siedzących w ciepłe dni nad Wartą, przed Teatrem Polskim czy w parku obok Starego Browaru – wyjaśnia Marcin Kościuch, architekt i współwłaściciel pracowni Ultra Architects. – Dlatego też pierwszym ruchem projektowym było wprowadzenie między budynki Nowego Rynku jak największej ilości traw, krzewów i drzew oraz uzupełnienie ich przestrzeniami do zabawy, rekreacji czy  wypoczynku. Dotyczy to również płyty samego placu. W dużej części będzie ona pokryta, wyspami zieleni, o celowo kontrastujących z otaczającymi je budynkami, miękkich kształtach, gdzie będzie można usiąść na zaprojektowanych ławkach lub bezpośrednio na trawie, czy pod drzewami. W części południowo-wschodniej placu zaprojektowaliśmy fontannę z możliwością rozstawiania w tym miejscu zimą niewielkiego lodowiska. Pomiędzy wyspami stanie kilkanaście słupów, które połączone będą luźno wiszącymi stalowymi linkami trzymającymi lampy – dodaje Marcin Kościuch.

Certyfikacja budynku

Najnowszy budynek E dostarczy ok. 28 500 mkw. nowoczesnej i zdrowej przestrzeni biurowej, potwierdzonej najbardziej wymagającymi certyfikatami środowiskowymi. Biurowiec otrzymał już precertyfikat LEED na najwyższym platynowym poziomie, a także będzie się ubiegać o WELL Core&Shell. Jest to wielokryterialny system oceny powierzchni biurowych skupiający się na zrównoważonych rozwiązaniach i potrzebach jego przyszłych użytkowników. Wyróżnikiem fazy E będzie częściowo zadaszony taras, osłonięty trzykondygnacyjną elewacją, zlokalizowany na ostatnim piętrze budynku. Znajdzie się na nim zieleń, podesty amfiteatralne oraz mała architektura, które pozwolą na aktywny wypoczynek, a także chwilę relaksu. Jednocześnie będzie można stąd podziwiać panoramę stolicy Wielkopolski. Na wewnętrznych ścianach tarasu planowana jest grafika przedstawiająca Poznań i jego uroki. Oddanie budynku do użytkowania zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 r.

Nowy Rynek: kluczowe fakty i liczby:
  • Łączna powierzchnia najmu budynku E: ok. 28 500 mkw. GLA, całego kompleksu: ponad 100 000 mkw.
  • Liczba kondygnacji naziemnych/podziemnych: 15/1
  • Certyfikaty, o które będzie się ubiegać budynek E: LEED Core&Shell Platinum (budynek otrzymał już precerytikat), WELL Core&Shell, Obiekt bez Barier.
  • Generalny wykonawca budynku: Skanska S.A.
  • Autor projektu architektonicznego budynku E: JEMS Architekci.
Skanska, Nowy Rynek

Autorzy:
dorota

Tagi: architektura urbanistyka Poznań

Komentarze

Żenada

Dodano: Wtorek, 19 Październik 2021, 12:48, Autor: szp

Skańska się chwali że nowy rynek będzie pierwszym co się rzuca w oczy po wyjściu z pociągu czy autobusu. Otóż nie. Pierwsze co się rzuca w oczy to akademia ekonomiczna, Andersiia Tower i będzie się rzucał w oczy Silver tower. W oczy zawsze się rzucają wysokie budynki a nie takie niskie gnioty jakie będą na nowym rynku. Miał być wieżowiec 116 metrów a będzie niski gniot. Niższy o dwa metry od Novotelu i to ma być dominanta nowego rynku? Skańska zmarnowała potencjał miejsca. Mam nadzieję że już w Poznaniu niczego nie wybudują. Mam nadzieję że resztą terenu zajmą się poważne firmy a nie takie żałosne jak skańska.

Domy jednorodzinne

Inwestorzy projektu Trzy Szczyty mieli założenie, chcieli dom katalogowy. Po kilku spotkaniach ud...
Marzec 13, 2024
Projekt Willa Biała Magnolia to kolejna próba zmiany zastanego porządku rzeczy na krakowskiej dzi...
Luty 28, 2024

Wasze realizacje

Mieszkanie w Krakowie zostało zaaranżowane z myślą o właścicielu – miłośniku science fiction. Ins...
Luty 21, 2024
Dom jednorodzinny pod Krakowem. Inspiracje do projektu zaczerpnięte z różnych dziedzin sztuki- mu...
Styczeń 24, 2024

Materiały budowlane

Wygląd biura ma ogromny wpływ na atmosferę pracy. To, na jaką kolorystykę postawisz i jakie mebl...
Marzec 12, 2024
Źródło www.in360.pl
Umywalka wisząca to kwintesencja nowoczesności i funkcjonalności, idealna do każdej łazienki. Je...
Marzec 11, 2024

Konkursy

In this competition, we invite architects, designers, and dreamers to imagine the future of art as influenced and created by artificial intelligence. The challenge is to conceptualize what an AI ar...
Marzec 11, 2024
Instytut Wzornictwa Przemysłowego prezentuje wyjątkowe wyzwanie dla młodych kreatywnych umysłów – konkurs Young Design 2024 pod hasłem „REsponsibility – ODPOWIEDZIALNOŚĆ – ZRÓWNOWAŻONE PROJEKTOWANIE”
Marzec 4, 2024