Polska i Świat

Luty 26, 2008

Restauracja na dachu Muzeum Narodowego w Poznaniu

Projekt Claudio Silvestrina
Projekt Claudio Silvestrina

- Nie chciałem robić z tego sensacji - powiedział Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Silvestrin zrobił projekt z własnej inicjatywy i zupełnie za darmo. Kiedyś podczas rozmowy z nim powiedziałem, że w muzeum nie ma miejsca, gdzie można wypić kawę i porozmawiać o sztuce. Po kilkunastu miesiącach miałem gotowy projekt restauracji na biurku!

Silvestrin przyjechał do Polski dwa lata temu, na zaproszenie poznańskiego SARP-u. Wygłosił wtedy odczyt o współczesnej architekturze. Pół roku później jako jedyny obcokrajowiec wziął udział w konkursie na nowy budynek Biblioteki Raczyńskich. Jego projekt został przyjęty przez Jury chłodno, a zwyciężyli JEMS Architekci z Warszawy.

Silvestrin określany 'architektem ciszy', uznawany jest za przedstawiciela minimalizmu w sztuce. 50-letni artysta zajmuje się wzornictwem, architekturą i projektowaniem wnętrz. Do jego najbardziej znanych realizacji należą: Willa Rodziny Neuendorfów na Majorce (1991), House D koło Dublina (2001), Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie (2002) oraz projekty wnętrz do sklepów Giorgio Armaniego i Calvina Kleina. Jest wykładowcą między innymi w Royal Academy of Art w Londynie, Florence School of Architecture i Hamburg School of Architecture. Od 1989 r. prowadzi własną pracownię Claudio Silvestrin Architects w Londynie.

Opis autorski projektu:

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Zobacz galerię: Projekt Cladudio Silverstrina

Rozbudowa - oświadczenie intencji

Nowy budynek wyrasta z ziemi ponad dach pochodzącego z lat 70-tych skrzydła Muzeum Narodowego w Poznaniu. Projektowany gmach, wyglądający jak rzeźba, mieści w sobie restaurację i umożliwia dojście do przestrzeni ekspozycyjnej przyszłej galerii, która będzie utworzona w górnej części pierwotnego budynku Muzeum z 1900 r. Konfiguracja nowego gmachu jest odzwierciedleniem współczesnych tendencji architektonicznych i zarazem w klarowny sposób odnosi się do trzech kolejnych okresów budowy Muzeum, a więc lat: 1900, 1976 i 2006.

Projekt ma na celu stworzenie budynku współczesnego i futurystycznego zarazem, będącego wyrazem XXI w., podobnie jak oryginalny gmach Muzeum Narodowego reprezentuje osiągnięcia architektury XIX w., a pierwszy dobudowany gmach Muzeum – wieku XX. W ten sposób wszystkie trzy budynki zdecydowanie nawiązują swą formą do kolejnych okresów, w których powstawały.

Proponowany projekt to monolityczna bryła z brązu wyrastająca z ziemi. Winda przenosi zwiedzających do głównej części pawilonu, mieszczącej restaurację i wewnętrzny łącznik do nowej galerii Muzeum Narodowego.

Kształt budynku ma w sobie coś magicznego, przywodzącego na myśl ducha wynurzającego się z lampy Aladyna. Budynek może wywoływać także skojarzenia z wjazdem na pokład statku kosmicznego, unoszącego nas w nieznane.

Claudio Silvestrin, architekci, luty 2005 r.

Autorzy:
MP

Tagi: Projekt Claudio Silvestrin rzut elewacja wizualizacja

Komentarze

winda cd

Dodano: Poniedziałek, 15 Wrzesień 2008, 19:43, Autor: ka2

Zwracam honor, jesli pojedzie po łuku to da radę.

winda

Dodano: Poniedziałek, 15 Wrzesień 2008, 19:41, Autor: ka2

Przepraszam, ale jak ku-wa ma ta winda wjechac tą kiszką na górę?

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020