Polska i Świat

Luty 26, 2008

Restauracja na dachu Muzeum Narodowego w Poznaniu

Projekt Claudio Silvestrina
Projekt Claudio Silvestrina

- Nie chciałem robić z tego sensacji - powiedział Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Silvestrin zrobił projekt z własnej inicjatywy i zupełnie za darmo. Kiedyś podczas rozmowy z nim powiedziałem, że w muzeum nie ma miejsca, gdzie można wypić kawę i porozmawiać o sztuce. Po kilkunastu miesiącach miałem gotowy projekt restauracji na biurku!

Silvestrin przyjechał do Polski dwa lata temu, na zaproszenie poznańskiego SARP-u. Wygłosił wtedy odczyt o współczesnej architekturze. Pół roku później jako jedyny obcokrajowiec wziął udział w konkursie na nowy budynek Biblioteki Raczyńskich. Jego projekt został przyjęty przez Jury chłodno, a zwyciężyli JEMS Architekci z Warszawy.

Silvestrin określany 'architektem ciszy', uznawany jest za przedstawiciela minimalizmu w sztuce. 50-letni artysta zajmuje się wzornictwem, architekturą i projektowaniem wnętrz. Do jego najbardziej znanych realizacji należą: Willa Rodziny Neuendorfów na Majorce (1991), House D koło Dublina (2001), Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie (2002) oraz projekty wnętrz do sklepów Giorgio Armaniego i Calvina Kleina. Jest wykładowcą między innymi w Royal Academy of Art w Londynie, Florence School of Architecture i Hamburg School of Architecture. Od 1989 r. prowadzi własną pracownię Claudio Silvestrin Architects w Londynie.

Opis autorski projektu:

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Zobacz galerię: Projekt Cladudio Silverstrina

Rozbudowa - oświadczenie intencji

Nowy budynek wyrasta z ziemi ponad dach pochodzącego z lat 70-tych skrzydła Muzeum Narodowego w Poznaniu. Projektowany gmach, wyglądający jak rzeźba, mieści w sobie restaurację i umożliwia dojście do przestrzeni ekspozycyjnej przyszłej galerii, która będzie utworzona w górnej części pierwotnego budynku Muzeum z 1900 r. Konfiguracja nowego gmachu jest odzwierciedleniem współczesnych tendencji architektonicznych i zarazem w klarowny sposób odnosi się do trzech kolejnych okresów budowy Muzeum, a więc lat: 1900, 1976 i 2006.

Projekt ma na celu stworzenie budynku współczesnego i futurystycznego zarazem, będącego wyrazem XXI w., podobnie jak oryginalny gmach Muzeum Narodowego reprezentuje osiągnięcia architektury XIX w., a pierwszy dobudowany gmach Muzeum – wieku XX. W ten sposób wszystkie trzy budynki zdecydowanie nawiązują swą formą do kolejnych okresów, w których powstawały.

Proponowany projekt to monolityczna bryła z brązu wyrastająca z ziemi. Winda przenosi zwiedzających do głównej części pawilonu, mieszczącej restaurację i wewnętrzny łącznik do nowej galerii Muzeum Narodowego.

Kształt budynku ma w sobie coś magicznego, przywodzącego na myśl ducha wynurzającego się z lampy Aladyna. Budynek może wywoływać także skojarzenia z wjazdem na pokład statku kosmicznego, unoszącego nas w nieznane.

Claudio Silvestrin, architekci, luty 2005 r.

Autorzy:
MP

Tagi: Projekt Claudio Silvestrin rzut elewacja wizualizacja

Komentarze

winda cd

Dodano: Poniedziałek, 15 Wrzesień 2008, 19:43, Autor: ka2

Zwracam honor, jesli pojedzie po łuku to da radę.

winda

Dodano: Poniedziałek, 15 Wrzesień 2008, 19:41, Autor: ka2

Przepraszam, ale jak ku-wa ma ta winda wjechac tą kiszką na górę?

Domy jednorodzinne

Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021
DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w miejscowości Puszcza Mariańska w otulinie...
Listopad 23, 2020

Wasze realizacje

Siedziba Arpex to budynek hybrydowy, który łączy w sobie przestrzenie magazynowe i biura administ...
Styczeń 12, 2021
Villa Marie is situated on a south orientated slope in the alpine foothill region of Upper Austri...
Styczeń 12, 2021

Materiały budowlane

ALUPROF MB-SR60N – najnowszy system lekkich ścian fasadowych
Odpowiadając na zapytania i sugestie architektów, ALUPROF wprowadza do oferty nowy system fasad...
Listopad 4, 2020
Firma FAKRO od prawie 30 lat kreuje oraz wdraża innowacyjne rozwiązania stolarki otworowej. Ogrom...
Wrzesień 30, 2020

Konkursy

Startfortalents.net, platform for recearch of architecture propose #BrusselsCall, a contest aimed at the design of a Cultural Center in the ancient heart of the Belgian capital.
Styczeń 14, 2021
Związek Polskie Okna i Drzwi ogłasza POiD Building Awards 2021 - pierwszy w branży konkurs, poszukujący i prezentujący najlepsze rozwiązania stolarki budowlanej oraz automatyki budynkowej, w kontek...
Styczeń 14, 2021