Projekt Claudio Silvestrina

Polska i Świat

Luty 26, 2008

Restauracja na dachu Muzeum Narodowego w Poznaniu

- Nie chciałem robić z tego sensacji - powiedział Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu. - Silvestrin zrobił projekt z własnej inicjatywy i zupełnie za darmo. Kiedyś podczas rozmowy z nim powiedziałem, że w muzeum nie ma miejsca, gdzie można wypić kawę i porozmawiać o sztuce. Po kilkunastu miesiącach miałem gotowy projekt restauracji na biurku!

Silvestrin przyjechał do Polski dwa lata temu, na zaproszenie poznańskiego SARP-u. Wygłosił wtedy odczyt o współczesnej architekturze. Pół roku później jako jedyny obcokrajowiec wziął udział w konkursie na nowy budynek Biblioteki Raczyńskich. Jego projekt został przyjęty przez Jury chłodno, a zwyciężyli JEMS Architekci z Warszawy.

Silvestrin określany 'architektem ciszy', uznawany jest za przedstawiciela minimalizmu w sztuce. 50-letni artysta zajmuje się wzornictwem, architekturą i projektowaniem wnętrz. Do jego najbardziej znanych realizacji należą: Willa Rodziny Neuendorfów na Majorce (1991), House D koło Dublina (2001), Muzeum Sztuki Współczesnej w Turynie (2002) oraz projekty wnętrz do sklepów Giorgio Armaniego i Calvina Kleina. Jest wykładowcą między innymi w Royal Academy of Art w Londynie, Florence School of Architecture i Hamburg School of Architecture. Od 1989 r. prowadzi własną pracownię Claudio Silvestrin Architects w Londynie.

Opis autorski projektu:

Muzeum Narodowe w Poznaniu

Zobacz galerię: Projekt Cladudio Silverstrina

Rozbudowa - oświadczenie intencji

Nowy budynek wyrasta z ziemi ponad dach pochodzącego z lat 70-tych skrzydła Muzeum Narodowego w Poznaniu. Projektowany gmach, wyglądający jak rzeźba, mieści w sobie restaurację i umożliwia dojście do przestrzeni ekspozycyjnej przyszłej galerii, która będzie utworzona w górnej części pierwotnego budynku Muzeum z 1900 r. Konfiguracja nowego gmachu jest odzwierciedleniem współczesnych tendencji architektonicznych i zarazem w klarowny sposób odnosi się do trzech kolejnych okresów budowy Muzeum, a więc lat: 1900, 1976 i 2006.

Projekt ma na celu stworzenie budynku współczesnego i futurystycznego zarazem, będącego wyrazem XXI w., podobnie jak oryginalny gmach Muzeum Narodowego reprezentuje osiągnięcia architektury XIX w., a pierwszy dobudowany gmach Muzeum – wieku XX. W ten sposób wszystkie trzy budynki zdecydowanie nawiązują swą formą do kolejnych okresów, w których powstawały.

Proponowany projekt to monolityczna bryła z brązu wyrastająca z ziemi. Winda przenosi zwiedzających do głównej części pawilonu, mieszczącej restaurację i wewnętrzny łącznik do nowej galerii Muzeum Narodowego.

Kształt budynku ma w sobie coś magicznego, przywodzącego na myśl ducha wynurzającego się z lampy Aladyna. Budynek może wywoływać także skojarzenia z wjazdem na pokład statku kosmicznego, unoszącego nas w nieznane.

Claudio Silvestrin, architekci, luty 2005 r.

Autorzy:
MP

Tagi: Projekt Claudio Silvestrin rzut elewacja wizualizacja

Komentarze

winda cd

Dodano: Poniedziałek, 15 Wrzesień 2008, 19:43, Autor: ka2

Zwracam honor, jesli pojedzie po łuku to da radę.

winda

Dodano: Poniedziałek, 15 Wrzesień 2008, 19:41, Autor: ka2

Przepraszam, ale jak ku-wa ma ta winda wjechac tą kiszką na górę?

Domy jednorodzinne

Tradycyjny dom w Rosanowie
Zakresem prac dla tego budynku mieszkalnego jednorodzinnego położonego w Rosanowie pod Łodzią był...
Styczeń 20, 2019
Ten bardzo nowoczesny budynek mieszkalny położony na warszawskim Wilanowie w dzielnicy willowej i...
Styczeń 15, 2019

Wasze realizacje

Projekt: arch. Marta Gajda (www.martagajda.pl) | Realizacja: PRZYJAZNE DOMY Jankowiak i Krzyżak S...
Marzec 17, 2019
Dom własny ZONA Architekci https://zona.archi
Projekt domu jest bardzo specyficznym, a zarazem wyjątkowym wyzwaniem dla architekta. Każda kresk...
Luty 10, 2019

Materiały budowlane

H+H Silikaty - A - produkty o podwyższonej izolacji akustycznej
A Produkty o podwyższonej izolacji akustycznej.H+H Silikaty A to wyroby wapienno-piaskowe stosowa...
Kwiecień 2, 2019
FAKRO - DEF - okno do dachów płaskich
produkt DEF Rodzaj produktu okno do dachów płaskich Kąt montażu...
Luty 21, 2019

Konkursy

Zadaniem konkursu jest wyłonienie, poprzez weryfikację i ocenę zgodnie z zasadami Regulaminu, najlepszej koncepcji do opracowania kompletnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację inwes...
Czerwiec 26, 2019
Do wygrania Stypendium Projektowe Vectorworks.
Czerwiec 18, 2019