Polska i Świat

Maj 27, 2009

Rezydencja Panorama

Dwie okrągłe wieże mieszkalne o średnicy 20 metrów jak dwa gigantyczne modrzewie, dwa wierzchołki jak wirtualny portal na szczycie przełęczy Katchenberg w Alpach. Wprowadzenie punktów odniesienia w jednolity ciąg zmian w przestrzeni: po prostu symboliczna konotacja, staranne odniesienie do krajobrazu, bardzo dobrze zdefiniowana strategia zarządzania.

Fasada; matteothun.com

Przełęcz alpejska Katschberg jest miejscem tranzytu, przełęcz na granicy Salzburga i Carintii bez wyraźnych tras komunikacyjnych: dwa wieżowe bloki mieszkalne na samym szczycie tego przejścia są jak znaki przestankowe w ciągłym potoku przemówienia. Dwie kropki i nowa linia: Edel i Weiss, wirtualny portal złożony z dwóch budynków o okrągłej podstawie o średnicy 20 metrów ze wzmocnionymi betonowymi strukturami i elewacjami typu szklane kurtyny zawiera 65 mieszkań o powierzchni od 45 do 180 metrów kw.

Z zaokrąglonymi fasadami, osłoniętymi wykonaną z przeplatanych drewnianych elementów szalunkami rysującymi gorącą teksturę drzewa modrzewiowego, współgra ostry wygląd budynku a ponadto ukrywa jego wymiary. Tworzy to obiekt o symbolicznej konotacji, daje wyraz troski o detale krajobrazu. Projekt ponadto definiuje nową strategię zarządzania.

matteothun.com

Aspekty zasługujące na podkreślenie

Po pierwsze: przez swoją nieciągłość struktury wieże mogą stać się czymś w rodzaju wyraźnego znacznika krajobrazu, którego obecnie brakuje.

Po drugie: sposób, w jaki zrealizowano kontrakt koncentrując budynki w dwóch punktach oszczędza okoliczny teren i chroni pejzaż w sposób maksymalny. Zauważyć należy, że różnica pomiędzy miejską i wiejską zabudową polega również na naturze obszaru widocznego z danego obiektu; obszar wolny od chaotycznej rozlewającej się zabudowy( miejskiej) to przyczyna, dla której ludzie uciekają w góry z dala od miast.

Po trzecie: poprzez połączenie rezydencji ze znajdującym się w pobliżu ośrodkiem hotelowym, mieszkania mogą być eksploatowane przez cały rok, pomimo że pierwotnie przewidziane były jako mieszkania urlopowe. Unika się w ten sposób jednego ze znanych problemów urbanizacji w terenach górskich a mianowicie syndromu „ zimnych łóżek”.

matteothun.com

matteothun.com

matteothun.com

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun architektura architekt

Domy jednorodzinne

DZIAŁKA / LOKALIZACJA BUDYNKU Działka zlokalizowana w Mikołowie, u podnóża góry pokrytej gęstym...
Listopad 16, 2019
dzienna wizualizacja 3d budynku mieszkalnego
Wizualizacja 3d budynku mieszkalnego, wielorodzinnego, prezentująca stan obiektu po planowanej pr...
Listopad 13, 2019

Wasze realizacje

Dom usytuowany na południowym zboczu gór izerskich nad miejscowością Wojcieszyce w Kotlinie Jelen...
Październik 7, 2019
Glass House Architekt Seweryn Nogalski Beton House
Kaskadowo spływająca kubatura, choć pełna surowego betonu, daje wrażanie lekkości. Charakterystyc...
Lipiec 13, 2019

Materiały budowlane

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Wrzesień 6, 2019
W odpowiedzi na rosnące oczekiwania architektów i inwestorów, którzy poszukują do swoich projektó...
Lipiec 16, 2019

Konkursy

For this architecture competition, participants are tasked with creating sustainable designs for lodges that can be replicated throughout the protected areas of Abu Dhabi.
Listopad 19, 2019
„Przestrzeń wspólna jest wartością. Nagroda NIAiU” to konkurs na najlepsze prace magisterskie i dyplomy projektowe, obronione w latach 2017/18 i 2018/19. Celem konkursu jest nie tylko promocja najc...
Listopad 19, 2019