Polska i Świat

Maj 27, 2009

Rezydencja Panorama

Dwie okrągłe wieże mieszkalne o średnicy 20 metrów jak dwa gigantyczne modrzewie, dwa wierzchołki jak wirtualny portal na szczycie przełęczy Katchenberg w Alpach. Wprowadzenie punktów odniesienia w jednolity ciąg zmian w przestrzeni: po prostu symboliczna konotacja, staranne odniesienie do krajobrazu, bardzo dobrze zdefiniowana strategia zarządzania.

Fasada; matteothun.com

Przełęcz alpejska Katschberg jest miejscem tranzytu, przełęcz na granicy Salzburga i Carintii bez wyraźnych tras komunikacyjnych: dwa wieżowe bloki mieszkalne na samym szczycie tego przejścia są jak znaki przestankowe w ciągłym potoku przemówienia. Dwie kropki i nowa linia: Edel i Weiss, wirtualny portal złożony z dwóch budynków o okrągłej podstawie o średnicy 20 metrów ze wzmocnionymi betonowymi strukturami i elewacjami typu szklane kurtyny zawiera 65 mieszkań o powierzchni od 45 do 180 metrów kw.

Z zaokrąglonymi fasadami, osłoniętymi wykonaną z przeplatanych drewnianych elementów szalunkami rysującymi gorącą teksturę drzewa modrzewiowego, współgra ostry wygląd budynku a ponadto ukrywa jego wymiary. Tworzy to obiekt o symbolicznej konotacji, daje wyraz troski o detale krajobrazu. Projekt ponadto definiuje nową strategię zarządzania.

matteothun.com

Aspekty zasługujące na podkreślenie

Po pierwsze: przez swoją nieciągłość struktury wieże mogą stać się czymś w rodzaju wyraźnego znacznika krajobrazu, którego obecnie brakuje.

Po drugie: sposób, w jaki zrealizowano kontrakt koncentrując budynki w dwóch punktach oszczędza okoliczny teren i chroni pejzaż w sposób maksymalny. Zauważyć należy, że różnica pomiędzy miejską i wiejską zabudową polega również na naturze obszaru widocznego z danego obiektu; obszar wolny od chaotycznej rozlewającej się zabudowy( miejskiej) to przyczyna, dla której ludzie uciekają w góry z dala od miast.

Po trzecie: poprzez połączenie rezydencji ze znajdującym się w pobliżu ośrodkiem hotelowym, mieszkania mogą być eksploatowane przez cały rok, pomimo że pierwotnie przewidziane były jako mieszkania urlopowe. Unika się w ten sposób jednego ze znanych problemów urbanizacji w terenach górskich a mianowicie syndromu „ zimnych łóżek”.

matteothun.com

matteothun.com

matteothun.com

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun architektura architekt

Domy jednorodzinne

Projekt domu jednorodzinnego Parterowego PióroArchitekci-18. Ilość pokoi (w tym salon) : 5. Il...
Grudzień 29, 2021
Przykładowe rzuty 3d mieszkania jakie wykonujemy dla deweloperów i inwestorów nieruchomości. Dwu-...
Październik 27, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

             Świetlik dachowy to nowy produkt firmy VELUX w s...
Grudzień 13, 2021
Przedszkole w Kiełczowie
Wielkoformatowe płyty z możliwością niemal dowolnego nadruku stanowią doskonałe rozwiązanie dla f...
Listopad 15, 2021

Konkursy

The International Union of Architects (UIA) and Rehabilitation International (RI) are jointly inviting submissions for a twenty-first century symbol of accessibility to represent their core values...
Styczeń 18, 2022
We invite you to design a small scaled HOME for 2 working individuals of any age group optimized for spatialeciency to fulfill all the needs of its users.
Styczeń 10, 2022