Polska i Świat

Maj 27, 2009

Rezydencja Panorama

Dwie okrągłe wieże mieszkalne o średnicy 20 metrów jak dwa gigantyczne modrzewie, dwa wierzchołki jak wirtualny portal na szczycie przełęczy Katchenberg w Alpach. Wprowadzenie punktów odniesienia w jednolity ciąg zmian w przestrzeni: po prostu symboliczna konotacja, staranne odniesienie do krajobrazu, bardzo dobrze zdefiniowana strategia zarządzania.

Fasada; matteothun.com

Przełęcz alpejska Katschberg jest miejscem tranzytu, przełęcz na granicy Salzburga i Carintii bez wyraźnych tras komunikacyjnych: dwa wieżowe bloki mieszkalne na samym szczycie tego przejścia są jak znaki przestankowe w ciągłym potoku przemówienia. Dwie kropki i nowa linia: Edel i Weiss, wirtualny portal złożony z dwóch budynków o okrągłej podstawie o średnicy 20 metrów ze wzmocnionymi betonowymi strukturami i elewacjami typu szklane kurtyny zawiera 65 mieszkań o powierzchni od 45 do 180 metrów kw.

Z zaokrąglonymi fasadami, osłoniętymi wykonaną z przeplatanych drewnianych elementów szalunkami rysującymi gorącą teksturę drzewa modrzewiowego, współgra ostry wygląd budynku a ponadto ukrywa jego wymiary. Tworzy to obiekt o symbolicznej konotacji, daje wyraz troski o detale krajobrazu. Projekt ponadto definiuje nową strategię zarządzania.

matteothun.com

Aspekty zasługujące na podkreślenie

Po pierwsze: przez swoją nieciągłość struktury wieże mogą stać się czymś w rodzaju wyraźnego znacznika krajobrazu, którego obecnie brakuje.

Po drugie: sposób, w jaki zrealizowano kontrakt koncentrując budynki w dwóch punktach oszczędza okoliczny teren i chroni pejzaż w sposób maksymalny. Zauważyć należy, że różnica pomiędzy miejską i wiejską zabudową polega również na naturze obszaru widocznego z danego obiektu; obszar wolny od chaotycznej rozlewającej się zabudowy( miejskiej) to przyczyna, dla której ludzie uciekają w góry z dala od miast.

Po trzecie: poprzez połączenie rezydencji ze znajdującym się w pobliżu ośrodkiem hotelowym, mieszkania mogą być eksploatowane przez cały rok, pomimo że pierwotnie przewidziane były jako mieszkania urlopowe. Unika się w ten sposób jednego ze znanych problemów urbanizacji w terenach górskich a mianowicie syndromu „ zimnych łóżek”.

matteothun.com

matteothun.com

matteothun.com

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun architektura architekt

Domy jednorodzinne

Wizualizacje gotowego projektu domu jednorodzinnego. Projekt dostępny m.in. na https://www.extrad...
Sierpień 24, 2020
STODOŁA NA PRZESTRZAŁ Projekt domu jednorodzinnego w charakterze współczesnego domu wiejskiego -...
Sierpień 18, 2020

Wasze realizacje

Cellaio - pólki do salonu. Bardzo wytrzymałe (ok. 100 kg/mb) półki na książki bez widocznych wspo...
Maj 19, 2020
Stojąca biblioteczka stworzona na wymiar i wg indywidualnego projektu.
Maj 3, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

Weź udział w międzynarodowym konkursie dla architektów: Dom Przyszłości. Najlepszy projekt SunRoof 2020. Projektowanie Domu Przyszłości z dachem solarnym SunRoof przy użyciu BIMobject.
Wrzesień 18, 2020
Ministerstwo Klimatu wspiera ekologiczne i proklimatyczne inwestycje. Chcąc docenić starania projektantów, inwestorów i wykonawców z całej Polski nagrodzimy najlepszą zrealizowaną inwestycję, która...
Wrzesień 17, 2020