Polska i Świat

Maj 27, 2009

Rezydencja Panorama

Dwie okrągłe wieże mieszkalne o średnicy 20 metrów jak dwa gigantyczne modrzewie, dwa wierzchołki jak wirtualny portal na szczycie przełęczy Katchenberg w Alpach. Wprowadzenie punktów odniesienia w jednolity ciąg zmian w przestrzeni: po prostu symboliczna konotacja, staranne odniesienie do krajobrazu, bardzo dobrze zdefiniowana strategia zarządzania.

Fasada; matteothun.com

Przełęcz alpejska Katschberg jest miejscem tranzytu, przełęcz na granicy Salzburga i Carintii bez wyraźnych tras komunikacyjnych: dwa wieżowe bloki mieszkalne na samym szczycie tego przejścia są jak znaki przestankowe w ciągłym potoku przemówienia. Dwie kropki i nowa linia: Edel i Weiss, wirtualny portal złożony z dwóch budynków o okrągłej podstawie o średnicy 20 metrów ze wzmocnionymi betonowymi strukturami i elewacjami typu szklane kurtyny zawiera 65 mieszkań o powierzchni od 45 do 180 metrów kw.

Z zaokrąglonymi fasadami, osłoniętymi wykonaną z przeplatanych drewnianych elementów szalunkami rysującymi gorącą teksturę drzewa modrzewiowego, współgra ostry wygląd budynku a ponadto ukrywa jego wymiary. Tworzy to obiekt o symbolicznej konotacji, daje wyraz troski o detale krajobrazu. Projekt ponadto definiuje nową strategię zarządzania.

matteothun.com

Aspekty zasługujące na podkreślenie

Po pierwsze: przez swoją nieciągłość struktury wieże mogą stać się czymś w rodzaju wyraźnego znacznika krajobrazu, którego obecnie brakuje.

Po drugie: sposób, w jaki zrealizowano kontrakt koncentrując budynki w dwóch punktach oszczędza okoliczny teren i chroni pejzaż w sposób maksymalny. Zauważyć należy, że różnica pomiędzy miejską i wiejską zabudową polega również na naturze obszaru widocznego z danego obiektu; obszar wolny od chaotycznej rozlewającej się zabudowy( miejskiej) to przyczyna, dla której ludzie uciekają w góry z dala od miast.

Po trzecie: poprzez połączenie rezydencji ze znajdującym się w pobliżu ośrodkiem hotelowym, mieszkania mogą być eksploatowane przez cały rok, pomimo że pierwotnie przewidziane były jako mieszkania urlopowe. Unika się w ten sposób jednego ze znanych problemów urbanizacji w terenach górskich a mianowicie syndromu „ zimnych łóżek”.

matteothun.com

matteothun.com

matteothun.com

Źródło: Matteo Thun & Partners

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: Matteo Thun architektura architekt

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

fot.: Dreamstime.com
Fasady wentylowane to systemy, które łączą minimalistyczny design z zaawansowaną technologią mon...
Styczeń 21, 2025
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025