Polska i Świat

Grudzień 7, 2010

Rezydencja Solaris w Vail Kolorado

Elewacja frontowa rezydencji Solaris; autorzy projektu: Barnes Coy Architects
Elewacja frontowa rezydencji Solaris; autorzy projektu: Barnes Coy Architects

Nowoczesny kompleks architektoniczny w stylu alpejskim zlokalizowany w nowym centrum miejscowości Vail w USA zmienił charakter regionu i tworzy Miasto Narciarzy

Urzeczywistniając wizję inwestora, architekci Robert Barnes, Cris Coy oraz architekt Cristopher Clay stworzyli obiekt którego koncepcja, wnętrza i infrastruktura uzupełniająca - w tym restauracje, kina, teatry, kręgielnie i lodowiska stały się centralnym punktem aglomeracji, stanowiącym naturalne uzupełnienie miejscowości wypoczynkowej.

Koncepcja architektoniczna

Koncepcja oparta została na założeniu że miejscowość Vail, założona w 1962 roku i służąca przede wszystkim turystom zimowym nie ma prawdziwego centrum – publicznego placu, tak jak ma to miejsce w miastach.
Projekty budynków i użyte materiały budowlane wybierane były ze szczególna uwagą odnośnie otaczającego środowiska, w tym Rocky Mountain i samej miejscowości Vail Village.

Urbanistyka

Pierwszym imperatywem architekta była więc reorganizacja struktury miejscowości: stworzenia potoku pieszego i ogólnie dostępnego placu z kręgiem łyżwiarskim na jego środku. Tarasowo i kręto przebiegające „uliczki” handlowe nadają tej przestrzeni charakter centrum miejscowości Vail - centrum które tu nigdy nie istniało.

Plan

Architektura kompleksu

Poprzez połączenie tradycyjnego europejskiego alpejskiego charakteru architektury i nowoczesnych rozwiązań, kompleks Solaris zyskał ponadczasowy urok schronisk narciarskich rodem z Austrii lub Szwajcarii (z centrami handlowo usługowymi). Wrażliwość na nowoczesność rozwiązań i wyrafinowana technologia obiektu dopełniła obrazu projektu.

Detal architektoniczny

Nowoczesna interpretacja rdzennej architektury alpejskiej wyraża się również rzemieślniczym charakterem detali: wyraźna ekspozycja konstrukcji z belek i krokwi, pomiędzy którymi wbudowano - będącą tłem całości projektu – ornamentację.
Zewnętrzne i wewnętrzne detale zostały pieczołowicie wkomponowane: przyozdabiają one obiekt i przywołują tradycje drewnianych domów z bali, charakterystycznych dla regionu Rocky Mountain West.

Architektura wnętrz

Podstawowym celem organizacji wnętrza budynku było wprowadzenie do niego widoku gór. Olbrzymie okno baru/restauracji i obszaru lobby otwiera widok na główny stok narciarski. Kamienne ściany po obu stronach okna przywołują widok charakterystyczny dla pejzażu Kalifornii - ścian kanionu.
W głębi budynku znajdujemy wewnętrzny basen pływacki oraz SPA. Przywołuje to tradycyjną skłonność rdzennych amerykanów do parowych grot (saun); słynne groty Glenwood Springs znajdują się zresztą bardzo blisko Vail. Podłogi i ściany SPA wykonane są również z kamienia. Rozrzucone i niewidoczne źródła światła, ukryte w obramowaniu sufitu, podnoszą estetykę wnętrza.
Frontowa strona kompleksu Solaris otwarta jest na bardzo prominentny, elegancki i otwarty dla gości ogólnodostępny plac. Dyskretnie ukryty podziemny parking publiczny i sklepy zlokalizowane wzdłuż biegnącego po łuku traktu o rustykalnej kamiennej strukturze powodują, że kompleks tworzy pejzaż uliczny miejscowości perfekcyjnie dopasowany do luksusowego stylu życia Vail.

Solaris - lobby

Solaris - strefa SPA

Kompleks oddany został do użytku w sierpniu 2010 roku.

Barnes Coy Architects

Pracownia powstała w 1982 roku. Barnes Coy Architects (BCA) wykonała do dnia dzisiejszego ponad 250 projektów na terenie Stanów Zjednoczonych, Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Mająca biura w Vail, Nowym Jorku i Bridgehampton ( N.Y) firma opiera swoją filozofię twórczą na prostej zasadzie: troski o jakość detali.

Autorzy:
tłum.: A. Paluchowski

Tagi: architektura USA

Domy jednorodzinne

Total area: 89 sq.m Location: Ukraine, Sumy Year: 2024 Modern and stylish guest house with a...
Lipiec 12, 2024
Projekt kameralnego osiedla 5 domów jednorodzinnych w Krakowie w sąsiedztwie Ojcowskiego Parku Na...
Marzec 20, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na książki. Tworzone są zawsze n...
Lipiec 15, 2024
The design project for the layout of the apartment with an area of ​​51 sq.m includes rational us...
Lipiec 15, 2024

Materiały budowlane

Źródło: pixabay.com | licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w każdym domu, ponieważ to właśnie w nim spędzamy jedn...
Lipiec 4, 2024
Współcześnie praca z dokumentami cyfrowymi jest nieodłącznym elementem działalności w wielu bran...
Czerwiec 28, 2024

Konkursy

L A M P is a small organization that devotes itself to promoting and connecting emerging talents to new markets in lighting design. This is an opportunity to showcase your work outside of the costl...
Lipiec 15, 2024
As part of Barcelona’s nomination as the World Capital of Architecture 2026 by UNESCO-UIA, Fundació Mies van der Rohe – Barcelona City Council have launched this international competition of ideas...
Lipiec 10, 2024