Polska i Świat

Wrzesień 29, 2008

Szeregowiec po japońsku

Fasadę budynku zaprojektowano zgodnie z życzeniem inwestora (czteroosobowa rodzina), tak aby nie łamać konwencji podmiejskiego krajobrazu - ulic miasteczka Kohoku zbudowanego w latach 70. XX w. wokół lokalnej linii kolejowej.

Budynek ma prostą sześcienną bryłę i spadzisty dach, podobnie jak sąsiadujące z nim domki. Jedynym wyróżniającym się na tle białych ścian elementem są kwadratowe okna z nietypowymi szprosami. „Użyliśmy języka otaczającej nas rzeczywistości, ale treść jest inna“ – mówi o swoim projekcie Aoki.

N House - projekt Jun Aoki; źródło: wallpaper.com

Niepozorna bryła kryje wnętrze, które zupełnie zrywa z wizerunkiem ciepłego, rodzinnego domku na przedmieściach. Już w przedsionku zaskakuje nas widok rozciągającej się w dole przestrzeni niższego piętra. Z tego miejsca można iść tylko w dół lub w górę po schodach. Górne piętro to strefa prywatna - mieszczą się tam sypialnie dla dwóch córek i państwa domu. Do dolnej strefy dziennej prowadzą oryginalne, spiralne schody, których bryła rzeźbi przestrzeń pomieszczenia. Cała dzienna strefa zajmuje dodatkową podziemną przestrzeń budynku normalnie nie wykorzystywaną do celów mieszkalnych. Dzięki temu zabiegowi projektant uzyskał mnóstwo dodatkowo miejsca, nie łamiąc przepisów dotyczących zabudowy w tej okolicy.

 

N House - projekt Jun Aoki; źródło: wallpaper.com

Z małego przedsionka schody prowadzą na górę do sypialni oraz na dół do kuchni, jadalni i salonu.

Zdjęcia: Daici Ano

Wysoki na 4,5 metra living room jest biały, prosty i właściwie pozbawiony śladów codziennego życia. Chociaż jest to przestrzeń otwarta, jednak symbolicznie podzielono ją na jadalnię, kuchnię i strefę gościnną. Jedynym niezależnym pomieszczeniem na dole jest pokój gościnny dla rodziców zaprojektowany w tradycyjnym japońskim stylu. Obudowany z zewnątrz drewnem, pokój ten stanowi kolejny wizualny element dzielący jednorodną białą przestrzeń, a dodaktkowo spełnia funkcję użytkową jako mebel.

 

N House - projekt Jun Aoki; źródło: wallpaper.com

Pokój dzienny nie ma typowych okien, a mimo to jest jest zaskakująco jasny dzięki świetlikom zamieszczonym w suficie nad dwiema głównym strefami pobytu domowników. Dodatkowo w pomieszczeniu zaprojektowano „świetlną ścianę“ z fluorescencyjnych pasków pokrytych ośmioma warstwami organdyny, która rozświetla całą przestrzeń.

 

N House - projekt: Jun Aoki; żrodło: wallpaper.com

N House - projekt: Jun Aoki; żrodło: wallpaper.com

Źrodło: www.wallpaper.com

Źródło: www.wallpaper.com

Autorzy:
ag

Tagi: architektura domy jednorodzinne

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

sypialnia
Mieszkanie na młodych rodziców w Krakowie. Projekt wnętrza: arch. Kaja Warycha / Avocado Conce...
Styczeń 9, 2025
Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Reinventing Cities is a global competition that seeks to accelerate the development of decarbonised and resilient urban regeneration across the globe.
Styczeń 20, 2025
AZURE
The 15th Anniversary of the AZ Awards marks the most exciting year yet, with more opportunities than ever for architects and designers to get recognition in 31 categories.
Styczeń 20, 2025