Polska i Świat

Grudzień 23, 2010

Twój Dom - dialog z tradycją

I nagroda w konkursie na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego.  - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk
I nagroda w konkursie na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego. - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Wyniki konkursu na projekt architektoniczno-budowlany domu jednorodzinnego wpisującego się w krajobraz wiejski województwa warmińsko-mazurskiego.

Cel konkursu

Celem konkursu było znalezienie i popularyzacja nowych wzorców zabudowy jednorodzinnej będących kontynuacją tradycji budownictwa wiejskiego.

Zadanie konkursowe

Zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie wolnostojącego domu jednorodzinnego o powierzchni do 175 m2 netto przeznaczonego dla czteroosobowej rodziny (rodzice + dwójka dzieci), z garażem na dwa samochody i pomieszczeniem gospodarczym. Parter domu miał być dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projekt miał być przygotowany jako projekt powtarzalny do realizacji na terenach wiejskich województwa. Autorzy winni byli wskazać, w jakim rejonie dom powinien być realizowany.

I nagroda - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Zespół autorski w składzie: Andrzej Błażko, Michał Dąbrowski, Dorota Krupińska, Magdalena Zawada

I nagroda - pracownia architektoniczna „AA” s.c., Gdańsk

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Udana interpretacja tradycyjnej zabudowy. Nawiązanie do lokalnych wzorców takich jak materiał i proporcje brył zestawione z jednoznacznie współczesną formą, uzyskaną za pomocą układu kompozycyjnego i detalu. Forma architektury odpowiada funkcji: otwarcie od strony ogrodu, pełna elewacja z niewielkimi otworami od strony drogi. Czytelne rozwiązanie rzutu, dobre, współczesne zagospodarowanie otoczenia, ciekawe, klarowne wnętrza.
Niewykorzystana szansa funkcjonalnego powiązania części gospodarczej i mieszkalnej. Wątpliwości budzi formalizm trójkątnego zakończenia otworu okiennego w ścianie szczytowej.

II nagroda - Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Sosnowiec

Zespół autorski w składzie: Mateusz Górnik, Magdalena Górnik

II nagroda - Górnik Architekci Pracownia Projektowa, Sosnowiec

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Projekt elegancki w swej powściągliwej próbie odwołania się do tradycyjnego wzorca zabudowy. Klarowny i czytelny plan. Udany pomysł umieszczenia w prześwicie pomiędzy częścią gospodarczą i mieszkalną - formy zewnętrznego pokoju „pod dachem” oraz nawiązania do formy wierzei w otworach drzwiowych. Tradycyjne, ceramiczne materiały zestawione z ciemnymi, drewnianymi okiennicami.
Przeskalowane i nie do końca zrozumiałe gzymsy w pasie na poziomie stropu nad parterem i podziały kominów.

III nagroda - Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów

Zespół autorski w składzie: Danuta Orlewska

III nagroda - Pracownia Projektowa Architektoniczno-Budowlana i Obsługa Inwestycyjna „Orlewski”, Rzeszów

Uzasadnienie Sądu Konkursowego

Udana kontynuacja tradycyjnej formy wyrażona poprzez układ budynków, materiał i proporcje brył. Prostota i minimalizm. Dobry układ funkcjonalny z ustawionym w centrum domu dwustronnym kominkiem stanowiącym serce domu oraz patio w części dziennej.
Dyskusyjny balkon między budynkiem mieszkalnym i gospodarczym oraz forma jego zadaszenia.

III nagroda- Now Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Łódź

Zespół autorski w składzie: Andrzej Owczarek, Marta Błaszczykiewicz, Marta Dzierżawska, Dariusz Ejbich, Bartosz Malinowski, Piotr Podsadny, Remigiusz Strzelecki

III nagroda- Now Biuro Architektoniczne Sp. z o.o., Łódź

Uzasadnienie Sądu Konkursowego
Ciekawa interpretacja tradycyjnego siedliska. Interesujący podział na część dzienną, nocną i gospodarczą w ramach oddzielnych brył, co umożliwiło zmniejszenie skali zabudowy i wydzielenie atrakcyjnych, kameralnych przestrzeni zewnętrznych. Przedłużeniem posadzek w domu są zewnętrzne drewniane trapy, pozwala to na lepsze związanie domu z otoczeniem. Dobre proporcje całego założenia i współczesna kompozycja otworów.

O konkursie

Konkurs to pierwszy etap programu, który ma zwrócić uwagę na jakość krajobrazu województwa warmińsko - mazurskiego, doprowadzić do jego poprawy i harmonijnego rozwoju.

Organizatorami konkursu był Samorząd Województwa warmińsko-Mazurskiego, we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Badań i Dokumentacji Zabytków Oddziałem Terenowym w Olsztynie. Wsparcia merytorycznego i organizacyjnego udzielił Olsztyński Oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Prace oceniał siedmioosobowy Sąd Konkursowy złożony z przedstawicieli organizatorów i zainteresowanych środowisk, w składzie:
1. arch. Maciej Miłobędzki (SARP o/Warszawa) – Przewodniczący Sądu Konkursowego;
2. arch. Joanna Porębska (SARP o/Warszawa) - Sędzia Referent;
3. arch. Sławomir Hryniewicz (SARP o/Olsztyn) - Sędzia Konkursu;
4. arch. Grzegorz Dżus (SARP o/Olsztyn)– Sędzia Konkursu;
5. Iwona Liżewska (Dyrektor Regionalnego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Olsztynie) - Sędzia Konkursu;
6. Barbara Zalewska (Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków) - Sędzia Konkursu;
7. Jacek Wysocki (Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego) - Sędzia Konkursu.
Sekretarzem Organizacyjnym Konkursu była arch. Ewa Rombalska (SARP o/Olsztyn).

Tagi: architektura mazurska architektura domy

Komentarze

hmm

Dodano: Piątek, 14 Styczeń 2011, 09:38, Autor: AA

Ja bym się przychylił do opinii o słabym konkursie. Widziałem nadesłane prace w większej ilości na innej stronie. Sam nie brałem udziału z braku czasu, ale też wiedziałem, że jakbym robił, to wolałbym dopracować wszystko. Tutaj sporo prac było puszczonych - idee widać wzięte z wcześniejszych prac lub prezentacyjnie zrobione na odwal. Generalnie nie widać było też szukania w folklorze tradycji, a bardziej o prezentację kolejnego archetypizowania architektury do domków uniwersalnych. Zaskoczył mnie - powtarzając się - tak słaby poziom graficzny przedstawienia pomysłów (szczególnie, że autorami pewnie są w większości studenci, którzy akurat bardziej, niż merytorycznie myślą zwykle 'ładnym renderem'). Nawet wyróżnione biuro NOW wyjątkowo słabo ideowo i wizualnie;/ Nie widzę kandydata na 1 nagrodę.

nie oceniaj książki po okładce

Dodano: Niedziela, 02 Styczeń 2011, 20:31, Autor: jurasoo

Nie byłbym taki krytyczny, jak mój przedmówca. Przedstawione wizualizacje są zupełnie dobre (zwłaszcza miejsca 1 i 2) i widać z nich dużo ciekawych pomysłów. Szczególnie podoba mi się w tych dwóch sposób połączenia budynku gospodarczego/garażu z budynkiem głównym. Trzeba mieć na uwadze, że oba budynki mają charakter współczesny i dobrze nawiązują do tradycyjnej architektury, jednocześnie nie kopiując jej. Dobrze, że budynki nie są nadmiernie rozbudowane i tym samym osiągalne dla typowego inwestora. Za minus uznałbym to, że budynki sprawdzą się na działkach z dość szerokim frontem. Generalnie pozytywnie!

slabizna

Dodano: Niedziela, 02 Styczeń 2011, 17:41, Autor: user12

Nie brałem udziału w konkursie, ale czytalem regulamin. Bardzo bylem ciekaw co uczestnicy wymyslą. Mialem w rekach dwie ksiazki na temat architektury warmi_i_mazur i kilka pomyslow. A tu widze ze rezultaty mizerne, slabizna i cienizna.

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Wytrzymałe na obciążenia (ok. 100kg/mb) półki na kiążki wiszące koło telewizora. Tworzone na wym...
Grudzień 27, 2024
Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

Dla Ostrawy kluczowe jest kompleksowe rozwiązanie architektoniczne, szczególnie w kontekście integracji stadionu z istniejącą przestrzenią miejską oraz bliskością narodowego zabytku kultury, jakim...
Grudzień 31, 2024
The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024