Polska i Świat

Luty 16, 2015

Urbanistyczny koncept Roosevelta 22

Poznań, koncept Roosevelta 22
Poznań, koncept Roosevelta 22

W samym centrum Poznania powstaje nowy koncept nazwany Roosevelta 22, obejmujący istniejącą już Concordię Design - centrum kreatywności, designu i biznesu, nowy budynek Bałtyku z przestrzenią biurową, restauracyjną, tarasem widokowym z najrozleglejszą panoramą Poznania, One Room Hotel oraz Podwórko - plac pomiędzy nimi, który będzie pełnił funkcje społeczne, animujące różne środowiska.

Koncept Roosevelta 22 został zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy myślenia o sposobach funkcjonowania przestrzeni publicznej w nowoczesnych metropoliach. Miejsce, które topograficznie znajduje się w rzeczywistym centrum miasta, na styku jego głównych ulic, ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łączącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności. Będzie to jednocześnie brama do rewitalizowanej ulicy Święty Marcin, tworząc wspólnie nową miastotwórczą przestrzeń. Siłą konceptu Roosevelta 22 jest połączenie wartości każdego z trzech podmiotów: Bałtyku, Concordii Design oraz Podwórka.

Poznań, koncept Roosevelta 22
Poznań, koncept Roosevelta 22

Architektura

Roosevelta 22 to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej i harmonijnego połączenia „starej” i „nowej” architektury. Bałtyk będzie multifunkcjonalnym budynkiem z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz.

Za całość konceptu architektonicznego odpowiada znana na całym świecie holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries, w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu - Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Po trwających kilka lat pracach koncepcyjnych i projektowych budynek ostatecznie będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej.

Bałtyk będzie korespondował z funkcjonującą na mapie Poznania od trzech lat Concordią Design - centrum kreatywności, designu i biznesu, które jest uznawane za bardzo udany przykład rewitalizacja budynku z przełomu XIX/XX w. Concordia utożsamia połączenie historycznej architektury z nowoczesnym designem i nowymi funkcjami stawianymi przed centrum designu, w którym mieści się inkubator przedsiębiorczości czyli co-office - grupa młodych firm z sektora kreatywnego, restauracja, przestrzeń konferencyjno-wystawowa oraz innowacyjna drukarnia.

Z kolei Podwórko łączące oba obiekty będzie przyjaźnie zaprojektowaną przestrzenią publiczną o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Podwórko będzie pełniło funkcje integrujące różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkaniowców i turystów, dzieci i seniorów, przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania.

Poznań, koncept Roosevelta 22
Poznań, koncept Roosevelta 22

Kapsuła Czasu

Inwestorzy pokusili się o przygotowanie krótkiego filmu dokumentującego obecne centrum Poznania obejmującego teren na styku głównych arterii miasta: Roosevelta, św. Marcin, Bukowska w pobliżu Ronda Kaponiera, MTP Concordia Design oraz terenu powstającego Bałtyku. W tym celu zaprosili do współpracy Monikę Gościniak i Natalię Liput - studentki School of Form oraz MovLab Studio. Film “Poznań (w) centrum dziś i za 50 lat” z wypowiedziami poznaniaków został nagrany i następnie zakopany podczas uroczystego rozpoczęcia budowy 26 listopada 2014 roku jako tzw. Kapsuła Czasu dla potomnych.

Tagi: biurowce budynki urbanistyka

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024
Kominki elektryczne stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych modeli. Nie emitują spalin,...
Grudzień 19, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024