Polska i Świat

Luty 16, 2015

Urbanistyczny koncept Roosevelta 22

Poznań, koncept Roosevelta 22
Poznań, koncept Roosevelta 22

W samym centrum Poznania powstaje nowy koncept nazwany Roosevelta 22, obejmujący istniejącą już Concordię Design - centrum kreatywności, designu i biznesu, nowy budynek Bałtyku z przestrzenią biurową, restauracyjną, tarasem widokowym z najrozleglejszą panoramą Poznania, One Room Hotel oraz Podwórko - plac pomiędzy nimi, który będzie pełnił funkcje społeczne, animujące różne środowiska.

Koncept Roosevelta 22 został zaprojektowany w oparciu o najnowsze standardy myślenia o sposobach funkcjonowania przestrzeni publicznej w nowoczesnych metropoliach. Miejsce, które topograficznie znajduje się w rzeczywistym centrum miasta, na styku jego głównych ulic, ma ambicje stać się demokratyczną przestrzenią łączącą biznes, design, kreatywną rozrywkę, integrującą różne społeczności. Będzie to jednocześnie brama do rewitalizowanej ulicy Święty Marcin, tworząc wspólnie nową miastotwórczą przestrzeń. Siłą konceptu Roosevelta 22 jest połączenie wartości każdego z trzech podmiotów: Bałtyku, Concordii Design oraz Podwórka.

Poznań, koncept Roosevelta 22
Poznań, koncept Roosevelta 22

Architektura

Roosevelta 22 to przykład świadomego projektowania przestrzeni publicznej i harmonijnego połączenia „starej” i „nowej” architektury. Bałtyk będzie multifunkcjonalnym budynkiem z nowocześnie zaprojektowaną powierzchnią biurową, innowacyjnymi rozwiązaniami przestrzeni wewnątrz.

Za całość konceptu architektonicznego odpowiada znana na całym świecie holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Natalie de Vries, w kooperacji z polskim biurem NO Natkaniec Olechnicki Architekci. Bałtyk inspirowany jest poznańskim modernizmem w najlepszym wydaniu, zwłaszcza uznawanym za ikonę tego stylu - Okrąglakiem autorstwa Marka Leykama. Po trwających kilka lat pracach koncepcyjnych i projektowych budynek ostatecznie będzie miał 16 kondygnacji układających się w nieregularną, górującą nad centrum miasta bryłę, która z każdego punktu wygląda inaczej.

Bałtyk będzie korespondował z funkcjonującą na mapie Poznania od trzech lat Concordią Design - centrum kreatywności, designu i biznesu, które jest uznawane za bardzo udany przykład rewitalizacja budynku z przełomu XIX/XX w. Concordia utożsamia połączenie historycznej architektury z nowoczesnym designem i nowymi funkcjami stawianymi przed centrum designu, w którym mieści się inkubator przedsiębiorczości czyli co-office - grupa młodych firm z sektora kreatywnego, restauracja, przestrzeń konferencyjno-wystawowa oraz innowacyjna drukarnia.

Z kolei Podwórko łączące oba obiekty będzie przyjaźnie zaprojektowaną przestrzenią publiczną o funkcjach społecznych. To kameralny skwer wpisany w ruchliwe centrum miasta, z kawiarniami wśród drzew, ławkami. Miejsce kreujące aktywne życie biznesowe i towarzyskie z ambitnym planem wydarzeń, plenerowych koncertów, spektakli, wystaw, projekcji filmowych. Podwórko będzie pełniło funkcje integrujące różne społeczności: osoby związane z biznesem i sektorem kreatywnym, mieszkaniowców i turystów, dzieci i seniorów, przestrzenią dostępną dla wszystkich, interaktywną, pobudzającą kreatywność i chęć do działania.

Poznań, koncept Roosevelta 22
Poznań, koncept Roosevelta 22

Kapsuła Czasu

Inwestorzy pokusili się o przygotowanie krótkiego filmu dokumentującego obecne centrum Poznania obejmującego teren na styku głównych arterii miasta: Roosevelta, św. Marcin, Bukowska w pobliżu Ronda Kaponiera, MTP Concordia Design oraz terenu powstającego Bałtyku. W tym celu zaprosili do współpracy Monikę Gościniak i Natalię Liput - studentki School of Form oraz MovLab Studio. Film “Poznań (w) centrum dziś i za 50 lat” z wypowiedziami poznaniaków został nagrany i następnie zakopany podczas uroczystego rozpoczęcia budowy 26 listopada 2014 roku jako tzw. Kapsuła Czasu dla potomnych.

Tagi: biurowce budynki urbanistyka

Domy jednorodzinne

Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021
Koncepcja projektu powstała w zasadzie poprzez zderzenie potrzeb klienta z uwarunkowaniami działk...
Październik 17, 2021

Wasze realizacje

Żywica epoxydowa / jesion / diody LED
Kontrowersyjna realizacja schodów przez umieszczenie ich w pomieszczeniu o mnogości wzorów, tekst...
Czerwiec 24, 2021
Półki na książki stworzonene wymiar i wg indywidualnego projektu.
Czerwiec 12, 2021

Materiały budowlane

Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021
Poradnik zawierający najważniejsze informacje na temat projektowania przestrzeni na poddaszu. Po...
Październik 25, 2021

Konkursy

Endorsed by the International Union of Architects (UIA), these Awards seek proposals that exhibit original interpretations of Turkish architect Turgut Cansever's design principles. These principles...
Październik 25, 2021
Konkurs ma na celu promocję młodych, zdolnych architektów wykorzystujących możliwości oprogramowania BIM, a także zachęcenie studentów do korzystania z najnowszych zdobyczy technologii informatyczn...
Październik 19, 2021