Polska i Świat

Marzec 1, 2012

Wang Shu - laureat Nagrody Pritzkera 2012

Wang Shu, Photo by Zhu Chenzhou
Wang Shu, Photo by Zhu Chenzhou

28. lutego 2012 roku Thomas J. Pritzker, przewodniczący Fundacji Hayas, sponsorującej Nagrodę Pritzkera ogłosił, że laureatem Nagrody w roku 2012 został chiński architekt Wang Shu.

Przewodniczący Jury Nagrody Pritzkera, Lord Palumbo, przemawiając z domu z Wielkiej Brytanii tak uzasadnił decyzję jury: Kwestia dotycząca właściwych relacji teraźniejszości do przeszłości jest szczególnie ważna i aktualna w obecnym procesie urbanizacji Chin. Proces ten zachęca do debaty na temat tego czy architektura powinna być zakotwiczona w tradycji czy raczej jedynie patrzeć tylko w przyszłość. I właśnie prace Wang Shu'a, jak w przypadku każdej wielkiej architektury, która jest ponadczasowa, głęboko zakorzeniona w swojej rzeczywistości i jeszcze uniwersalna, zachęca do tej debaty.

Ogłaszając werdykt jury T. Pritzker powiedział: Fakt, że architekt z Chin został wybrany przez jury stanowi istotny krok w uznaniu tego, jaką Chiny odgrywają rolę w rozwoju ideałów architektury. Ponadto, w nadchodzących dekadach sukcesy urbanizacji będą ważne zarówno dla Chin jak i dla całego świata, dlatego proces ten musi się rozwijać w harmonii z lokalnymi potrzebami i lokalną kulturą. Niespotykane dotąd możliwości w Chinach dla urbanistyki i projektowania powinny rozwijać się w zgodzie z długą i unikalną tradycją oraz z przyszłymi potrzebami zrównoważonego rozwoju.

Biografia zawodowa Wang Shu

Wang Shu swoją działalność architektoniczną prowadzi w miejscowości Hangzhou w Chinach. Urodził się 4. listopada 1963 roku w miejscowości Urumqi - mieście w najbardziej wysuniętej na zachód prowincji Chin - Xinjiang. Stopień magistra zdobył w Nanjing Institute of Technology, Department of Architecture, w 1988 roku. Zaraz potem rozpoczął pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou, gdzie podjął badania w dziedzinie środowiska naturalnego i architektury odnośnie renowacji starych budynków. Niemal rok później przystąpił do swojego pierwszego projektu architektonicznego - Centrum Młodzieży w małym miasteczku Haining, ukończonym w 1990 roku.

Najważniejsze osiągnięcia architektoniczne

W 1997 roku wraz z żoną założył własną pracownię w Hangzhou “Amateur Architecture Studio” , w której w 2000 roku zrealizował swój pierwszy duży projekt: Biblitekę Collage'u Wenzheng w miejscowości Suzhou.

Kolejne duże projekty jego autorstwa, wszystkie zrealizowane w Chinach to:

  • w 2006 ukończył również Dom Ceramiczny w miejscowości Jinhua. Zgodnie z własną filozofią oszczędnej gospodarki i ochrony środowiska naturalnego wykorzystał ponad dwa miliony płytek ceramicznych pochodzących z rozbiórek tradycyjnych chińskich domów i wykorzystał je na pokrycie dachów kampusu Xiangshan.
  • W tym samym roku zbudował Vertical Courtyard Apartments - 26-piętrowe wieże, które zostały nominowane w 2008 roku German-based International High-Rise Award.
  • W 2009 ukończył pracę nad Halą Wytawową poświęconą Dynastii Song .

Praca naukowa

Od 2000 roku, Wang Shu był kierownikiem Zakładu Architektury Chińskiej Akademii Sztukiw Hangzhou - instytucji, w której zrobił badania środowiska i architektury zaraz po skończeniu studiów.

W 2011 roku został pierwszym chińskim architekt, który otrzymał status "Kenzo Tange Visiting Professor" w Harvard Graduate School of Design w Cambridge, Massachusetts.

Wykłada na wielu uniwersytetach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych:UCLA, Harvard, University of Texas, University of Pennsylvania. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach architektonicznych, m.in w Wenecji, Hong Kongu, Brukseli, Berlinie i Paryżu.

Na wieść, że został uhonorowany, Wang Shu miał powiedzieć: To jest naprawdę wielka niespodzianka.Czuję się ogromnie zaszczycony otrzymaniem Nagrody Pritzkera. I nagle uświadomiłem sobie, jak wiele rzeczy zrobiłem w ciągu ostatniej dekady. To dowodzi, że gorliwa ciężka praca i wytrwałość dają pozytywne rezultaty.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 25. maja 2012 roku w stolicy Chin - Pekinie.

Autorzy:
tłum.: dorota

Tagi: Wang Shu Nagroda Pritzkera architekt

Komentarze

gosc

Dodano: Wtorek, 06 Marzec 2012, 12:34, Autor: Michalak

Ubrany na czarno jak nasi architekci, i europejscy architekci i amerykańscy też. Może powinno się wylansować jakiś architektoniczny kitel dla wszystkich architektów?

Domy jednorodzinne

Loop House, Mobius Architekci, Przemek Olczyk, fot. Paweł Ulatowski
Dom Loop, najnowszy projekt pracowni Mobius, to nie tylko doskonały przykład współczesnej archite...
Październik 3, 2024
Ponad 1000-metrowa działka, na której zaprojektowaliśmy dom "Light House," znajduje się w dobrze...
Wrzesień 18, 2024

Wasze realizacje

Cellaio to bardzo wytrzymałe na obciążenia (ok. 100 kg/mb) półki na książki. Tworzone zawsze na...
Listopad 10, 2024
wnętrza apteki Fantazja w Krakowie - punkty obsługi klienta
Nowoczesna apteka zaprojektowana z myślą o maksymalnej efektywności i wygodzie zarówno dla farmac...
Październik 2, 2024

Materiały budowlane

Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024
Zamierasz kupić kinkiet łazienkowy, ale nie jesteś pewien, czy będzie pasował do wystroju twojej...
Grudzień 18, 2024

Konkursy

The LE CORBUSIER Architecture Prize aims to recognise architecture and design firms that are actively working towards a more sustainable built environment, wherever they are based and whatever the...
Grudzień 16, 2024
Harvard GSD’s Wheelwright Prize is an international competition for early-career architects. Winners receive a $100,000 (USD) fellowship to foster intensive, innovative architectural research that...
Grudzień 12, 2024