Mapa serwisu
Nie jesteś zalogowany
Zaloguj się
Zarejestruj się

Polska i Świat

Wang Shu - laureat Nagrody Pritzkera 2012

Wang Shu, Photo by Zhu Chenzhou

Wang Shu, Photo by Zhu Chenzhou

28. lutego 2012 roku Thomas J. Pritzker, przewodniczący Fundacji Hayas, sponsorującej Nagrodę Pritzkera ogłosił, że laureatem Nagrody w roku 2012 został chiński architekt Wang Shu.

Przewodniczący Jury Nagrody Pritzkera, Lord Palumbo, przemawiając z domu z Wielkiej Brytanii tak uzasadnił decyzję jury: Kwestia dotycząca właściwych relacji teraźniejszości do przeszłości jest szczególnie ważna i aktualna w obecnym procesie urbanizacji Chin. Proces ten zachęca do debaty na temat tego czy architektura powinna być zakotwiczona w tradycji czy raczej jedynie patrzeć tylko w przyszłość. I właśnie prace Wang Shu'a, jak w przypadku każdej wielkiej architektury, która jest ponadczasowa, głęboko zakorzeniona w swojej rzeczywistości i jeszcze uniwersalna, zachęca do tej debaty.

Ogłaszając werdykt jury T. Pritzker powiedział: Fakt, że architekt z Chin został wybrany przez jury stanowi istotny krok w uznaniu tego, jaką Chiny odgrywają rolę w rozwoju ideałów architektury. Ponadto, w nadchodzących dekadach sukcesy urbanizacji będą ważne zarówno dla Chin jak i dla całego świata, dlatego proces ten musi się rozwijać w harmonii z lokalnymi potrzebami i lokalną kulturą. Niespotykane dotąd możliwości w Chinach dla urbanistyki i projektowania powinny rozwijać się w zgodzie z długą i unikalną tradycją oraz z przyszłymi potrzebami zrównoważonego rozwoju.

Biografia zawodowa Wang Shu

Wang Shu swoją działalność architektoniczną prowadzi w miejscowości Hangzhou w Chinach. Urodził się 4. listopada 1963 roku w miejscowości Urumqi - mieście w najbardziej wysuniętej na zachód prowincji Chin - Xinjiang. Stopień magistra zdobył w Nanjing Institute of Technology, Department of Architecture, w 1988 roku. Zaraz potem rozpoczął pracę w Akademii Sztuk Pięknych w Hangzhou, gdzie podjął badania w dziedzinie środowiska naturalnego i architektury odnośnie renowacji starych budynków. Niemal rok później przystąpił do swojego pierwszego projektu architektonicznego - Centrum Młodzieży w małym miasteczku Haining, ukończonym w 1990 roku.

Najważniejsze osiągnięcia architektoniczne

W 1997 roku wraz z żoną założył własną pracownię w Hangzhou “Amateur Architecture Studio” , w której w 2000 roku zrealizował swój pierwszy duży projekt: Biblitekę Collage'u Wenzheng w miejscowości Suzhou.

Kolejne duże projekty jego autorstwa, wszystkie zrealizowane w Chinach to:

  • w 2006 ukończył również Dom Ceramiczny w miejscowości Jinhua. Zgodnie z własną filozofią oszczędnej gospodarki i ochrony środowiska naturalnego wykorzystał ponad dwa miliony płytek ceramicznych pochodzących z rozbiórek tradycyjnych chińskich domów i wykorzystał je na pokrycie dachów kampusu Xiangshan.
  • W tym samym roku zbudował Vertical Courtyard Apartments - 26-piętrowe wieże, które zostały nominowane w 2008 roku German-based International High-Rise Award.
  • W 2009 ukończył pracę nad Halą Wytawową poświęconą Dynastii Song .

Praca naukowa

Od 2000 roku, Wang Shu był kierownikiem Zakładu Architektury Chińskiej Akademii Sztukiw Hangzhou - instytucji, w której zrobił badania środowiska i architektury zaraz po skończeniu studiów.

W 2011 roku został pierwszym chińskim architekt, który otrzymał status "Kenzo Tange Visiting Professor" w Harvard Graduate School of Design w Cambridge, Massachusetts.

Wykłada na wielu uniwersytetach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych:UCLA, Harvard, University of Texas, University of Pennsylvania. Brał udział w wielu międzynarodowych wystawach architektonicznych, m.in w Wenecji, Hong Kongu, Brukseli, Berlinie i Paryżu.

Na wieść, że został uhonorowany, Wang Shu miał powiedzieć: To jest naprawdę wielka niespodzianka.Czuję się ogromnie zaszczycony otrzymaniem Nagrody Pritzkera. I nagle uświadomiłem sobie, jak wiele rzeczy zrobiłem w ciągu ostatniej dekady. To dowodzi, że gorliwa ciężka praca i wytrwałość dają pozytywne rezultaty.

Oficjalna ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się 25. maja 2012 roku w stolicy Chin - Pekinie.

Autorzy: tłum.: dorota
Dodano: 01/03/2012
Powrót do kategorii: Polska i Świat

Komentarze

gosc

Dodano: Wtorek, 06 Marzec 2012, 12:34, Autor: Michalak

Ubrany na czarno jak nasi architekci, i europejscy architekci i amerykańscy też. Może powinno się wylansować jakiś architektoniczny kitel dla wszystkich architektów?

Newsletter

facebook

Aktualności

Wykonanie wystawy stałej i zakup wyposażenia na potrzeby Muzeum Pamięci Sybiru

[14/01/2019]

Przedmiotem konkursu jest autorskie, twórcze opracowanie koncepcji projektowej instalacji artystycznej "Ludzie z lodu" w ramach wystawy stałej Muzeum Pamięci Sybiru. Wystawa zlokalizowana zostanie... więcej

Moc piękna architektury Europy Środkowo-Wschodniej. Weź udział w międzynarodowym konkursie!

[24/12/2018]

„Moc piękna architektury” – to hasło konkursu „Zmień wizję w projekt”, do którego zapraszamy architektów i pracownie architektoniczne z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Łączna pula nagród to 16 0... więcej

Re: Inteligentny dom -...

[17/01/2019]

Dzisiaj jest naprawdę wiele ciekawych rozwiązań. Dlatego trzeba wszystko sobie dobrze przemyśleć. Przykładowo coraz więcej ludzi decyduje się korzystać z energii słońca do oświetlania domu itd. Pan... więcej

Re: Aranżacja wnętrz

[17/01/2019]

Od dłuższego czasu planuje remont kuchnii i szukam ciekawych ofert na internecie. Moja siostra poleciła mi strone https://duka.com/pl/agd/nawilzacze-powietrza, poniewaz uważa iż mają oni najlepsza... więcej

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj. ×