Architektura zrównoważona

LAGI 2014 - 2. miejsce w konkursie architektonicznym; autorzy projektu: Mateusz Góra i Agata Gryszkiewicz

Miasta zrównoważone

Listopad 14, 2014
Projekt składa się z dwóch głównych elementów – ogrodu z trawy energetycznej i wieży z paneli wietrznych. Zajłą on 2. miesjce w konkursie Land Art Generator (LAGI), w którym zadaniem było stworzenie projektu ekologicznej, artystycznej instalacji miejskiej, produkującej energię ze źródeł odnawialnych.
Solhuset w Danii - przedszkole energooszczędne i przyjazne ludziom

Budynki zrównoważone

Październik 14, 2014
Wyzwaniem dla współczesnego budownictwa, również użyteczności publicznej, jest zaprojektowanie i realizacja budynku nie tylko energooszczędnego, lecz jednocześnie zdrowego dla ludzi i przyjaznego dla środowiska. Przykładem obiektu, który łączy wszystkie te elementy, jest przedszkole Solhuset (Słoneczny Dom).
"Drzewo Wiedzy" - autorzy: BXB Studio, Unique Vision Studio, Natalią Jejer, Omar Khaladoun Gharaibeh

Miasta zrównoważone

Październik 14, 2014
Stolica Danii, Kopenhaga rozpoczęła realizację proekologicznego projektu, mającego zlikwidować emisję dwutlenku węgla. Celem jest osiągnięcie statusu miasta neutralnego pod względem emisji CO2 do roku 2025. W ramach realizacji tego celu zorganizowana została inicjatywa Land Art Generator (LAGI), która polegała na stworzeniu projektu oraz wybudowaniu ekologicznej, artystycznej instalacji miejskiej, która będzie produkowała energię odnawialną.

Zielone innowacje

Wrzesień 16, 2014
Rozmawiając o ochronie środowiska, dbaniu o jakość powietrza, którym oddychamy, czy zagospodarowywaniu szybko mnożących się odpadów, pojawiają się określenia takie jak niska emisja, wysoka emisja i gospodarka niskoemisyjna. Wyjaśnijmy zatem co one oznaczają, jak bardzo są istotne dla nas jako ludzi i w jak dużą rolę mogą odegrać tu architekci.
fot.: nateo

Zielone innowacje

Czerwiec 2, 2014
Przez kilka ostatnich lat, z powodu braku regulacji prawnych pompy ciepła w Polsce znajdowały się na dalszym planie w stosunku do innych urządzeń i technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii. Sytuacja zmieniła się wraz z nowym rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 4 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu obliczania końcowego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych oraz sposobu obliczania ilości energii elektrycznej i ciepła z takich źródeł, które weszło w życie 28.04.2014 roku.
Ekowioska w Irlandii, fot.: DW

Zielone innowacje

Maj 30, 2014
W centrum Irlandii, przytulona do miasteczka Cloughjordan, z powodzenie rozwija się Ekowioska. Jest to projekt edukacyjny i eksperymentalny, mający na celu powrót człowieka do natury.

Budynki zrównoważone

Zajezdnia Tramwajowa Annopol | fot.: Wojciech Surdziel
Pierwszy raz nagrodę (ex-aequo) w kategorii Architektura komercyjna, przyznanej w ramach 11. edyc...
Czerwiec 9, 2025
Szkoła Podstawowa nr 406 na Białołęce w Warszawie | fot. Juliusz Sokołowski
Decyzją jury 11. Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy najbardziej ekologiczną placówką...
Czerwiec 9, 2025

Materiały budowlane

Luksus we wnętrzu to dziś nie tylko prestiżowy wystrój, ale przede wszystkim świadome podejście...
Maj 28, 2025
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.Wybór odpowiedniego...
Maj 28, 2025

Konkursy

UIA Member Sections are invited to submit nominations for the UIA Gold Medal and the six UIA Prizes. The winners will be announced during the UIA World Congress of Architects in Barcelona, Spain, i...
Czerwiec 9, 2025
The project seeks visions for a museum that employs cutting-edge technology, such as virtual reality, holography, and interactive displays, to bring ancient Egypt to life. It will serve as an educa...
Czerwiec 5, 2025