Budynki zrównoważone

Lipiec 16, 2013

Dom zeroenergetyczny pod Warszawą

Dom zeroenergetyczny Green Power
Dom zeroenergetyczny Green Power

W miejscowości Józefosław, pod Warszawą ruszyła budowa eksperymentalnego domu zeroenergetycznego Green Power. W budynku zastosowane zostaną energooszczędne materiały konstrukcyjne i wysokowydajne instalacje produkujące energię na jego potrzeby.

Wybudowany będzie z materiałów budowlanych ogólnie dostępnych, ale zdefiniowanych w formule domu energooszczędnego (20 kWh/m2/rok). Konstrukcja budynku zostanie postawiona na specjalnej płycie nośnej żelbetowej o współczynniku U=0,07 Wm2K. Modernistyczna bryła domu została podzielona na dwie osobne, niezależne energetycznie konstrukcje. Jedna wykonana z ceramiki, a druga w konstrukcji stalowej.

Dom zeroenergetyczny Green Power

Budynek zostanie wyposażony w wiele innowacyjnych urządzeń, dedykowanych do produkcji energii na potrzeby gospodarstwa domowego. Wśród nich znajdzie się wiatrak z turbiną, ustawiony na 8-metrowym maszcie i produkujący prąd na potrzeby cwu, system diodowy oświetlenia zewnętrznego i wewnętrznego, zasilany przez panele fotowoltaiczne oraz system zarządzania energią w budynku. Zaprojektowano również rozwiązania z zastosowaniem pompy ciepła oraz specjalnych, po raz pierwszy stosowanych, sond promieniowych. System grzewczy budynku opiera się na innowacyjnych panelach sufitowych.

 

Dom zeroenergetyczny Green Power - stawianie konstrukcji
Dom zeroenergetyczny Green Power - stawianie konstrukcji

Źródło: materiały prasowe

Tagi: domy zeroenergetyczne domy jednorodzinne

Komentarze

Relacja z użytkowania

Dodano: Czwartek, 30 Styczeń 2014, 20:14, Autor: LeszekK

Przyjemna architektura, chciałbym jednak usłyszeć, jak w takim domu się mieszka, czy komfort cieplny jest odpowiedni, jakie są koszty utrzymania - byłoby fajnie poznać taką analizę. Swoją drogą, jedno co mi się najbardziej podoba w tych nowoczesnych domach to te duże okna i przesuwne drzwi balkonowe - lubię te nowoczesne otwarcie wnętrza na otoczenie. Jestem ciekawy czy wielu jest producentów, którzy mają odpowiednią ofertę stolarki okiennej pod właśnie taką architekturę.

Budynki zrównoważone

Wysoko notowany pod względem ekologicznych rozwiązań biurowiec rośnie w Krakowie. Aleja Pokoju 81...
Marzec 6, 2020
Pierwsza z dwóch wież .KTW już teraz doskonale wpisuje się w odmienioną przestrzeń Katowic. Budyn...
Styczeń 27, 2020

Materiały budowlane

Firma Aluprof wprowadziła do oferty nowy system moskitiery plisowanej MPH DUAL, która skutecznie...
Marzec 2, 2020
Duże przeszklenia na dobre wpisały się w nowoczesny wygląd elewacji nie tylko biurowców czy hotel...
Marzec 2, 2020

Konkursy

The Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IAAC) calls its 8th Advanced Architecture Contest as a global reflection to rethink human habitats, at a time when the fight for life and clima...
Maj 21, 2020
Przedmiotem konkursu Projekt Arting 2020 „Dziedzictwo” są projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego wskazujące rozwiązania poprawiające funkcjonowanie człowieka, i jego otoczenia zgodnie z zasada...
Maj 21, 2020